Како да го претворите компјутерот во медиумски сервер со Universal Media Streamer

Универзален медиумски стример

Дали сакате да имате Медија Сервер дома за да пренесува филмови на секој негов агол? Во моментов има голем број додатоци и уреди кои можат да ни помогнат во оваа задача, иако, ако дома имаме стар персонален компјутер што не го користиме во голема мера, во исто време би можеле да го претвориме во стриминг Медија сервер со Универзален медиумски стример.

Универзален медиумски стример е токму тоа, односно интересна алатка што ќе ни помогне да претвориме (буквално кажано) во конвенционален компјутер, на софистициран видео сервер. Погодност се наоѓа ако дома имаме одреден број мобилни уреди, од кои ќе имаме можност да гледаме какво било видео безжично, нешто што ќе го објасниме подолу со мали трикови и услови, кои мора да ги земете предвид за да го постигнете ова цел.

Преземете, инсталирајте и извршете го Universal Media Streamer

Универзален медиумски стример Тоа е апликација со отворен извор, ова е првата одлика што вреди да се спомене, бидејќи со ова нема да треба да правиме каков било вид плаќање, напротив, употребата може да биде на неопределено време (додека авторот не каже поинаку). Вториот дел од вестите е исто така добар, затоа што Универзален медиумски стример има верзија за Windows, Linux и Mac, нема изговор за да не се користи оваа алатка.

Направивме прв тест на конвенционален компјутер со Виндоус и резултатите се навистина прекрасни, иако постојат одредени детали кои мора да ги земеме предвид за да не се изврши извршувањето на половина. Откако ќе го инсталираме Universal Media Streamer на нашиот компјутер Виндоус (според тестот што го направивме), при неговото прво извршување ќе биде побарано присуство на Java, Мора да прифатите преземање и инсталирање на наведениот додаток за целиот систем да работи добро.

Универзален медиумски стример 02

Покрај ова, Универзален медиумски стример ќе побара од нас да инсталираме мала алатка од трети страни, која ќе ни помогне да ги споделиме и синхронизирајте ги сите информации на нашите хард дискови на кој било мобилен уред што го имаме дома. Ако ја исполнивме секоја од овие карактеристики, тогаш ќе бидеме подготвени безжично да уживаме во кој било филм се додека сите компјутери се поврзани на истата мрежа.

Стриминг на прозорецот за известување

Универзален медиумски стример ќе биде домаќин на мала икона во лентата за известувања за Виндоус, која ќе ни помогне да го извршуваме како да е мала кратенка. Сè додека не синхронизираме кој било вид мобилен уред на нашиот компјутер користејќи ја алатката како мост, во интерфејсот на оваа алатка ќе се појави црвена икона што едноставно ќе укаже на недостаток на синхронизација.

Сега само треба да отидете на вашиот мобилен уред и да извршите која било алатка што има можност за репродукција на видеа; повеќето апликации од ваква природа имаат способност да откривање уреди што можат да проследуваат преку DLNA, мораше да го искористиме за да се обидеме да го најдеме нашиот сервер.

Во интерфејсот на апликацијата за репродукција на видеоУниверзалниот медиумски стример од вашиот мобилен уред ќе се појави како за снимање на видеа преку стриминг. Треба само да ја изберете оваа опција за да започнете да прелистувате секоја од папките на вашиот персонален компјутер и со тоа да се обидете да ги најдете видеата што сакате да ги репродуцирате од вашиот мобилен уред.

Направивме мал тест на Андроид Интернет ТВ-кутија и каде е користен специфичен плеер (Добар плеер), кој го идентификуваше нашиот компјутер како видео сервер. Нивната репродукција е прилично агилна, нема вид на прекин или замрзнување на екранот.

Ако во истиот момент се вратите на вашиот персонален компјутер и го проверите интерфејсот Universal Media Streamer, ќе можете да се восхитувате на два многу интересни аспекти.

Универзален медиумски стример 04

Една од нив е во фаќањето што го сместивме во горниот дел и каде сме јасно информирани дека синхронизацијата е извршена, бидејќи опремата е поврзана.

Универзален медиумски стример 05

Малку подолу ќе ги најдете сите уреди што се поврзани со вашиот компјутер преку Universal Media Streamer, во нашиот случај е иконата Android.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.