Како да го смените покажувачот на глувчето во Windows 7

покажувачи на глувчето

Можеби изгледа глупаво, но можноста за конфигурирање на опциите на глувчето може значително да ја олесни употребата што ја правиме, час по час, на нашиот компјутер. Во постарите верзии на Windows, како што е Windows XP, би можеле да додадеме индивидуални покажувачи од различни теми, максимално персонализирање на нашиот компјутер.

Чекори што треба да се следат за промена на покажувачот на глувчето:

 • Кликнете на почеток и одете во втората колона каде што ќе ја најдеме Контролен панел.
 • Се креваме нагоре Изглед и прилагодување.
 • Сега одиме нагоре Персонализација.
 • Во рамките на опцијата Персонализација, одиме во колоната лево, која има светло сина позадина. Се нарекува третата достапна опција Променете ги покажувачите на глувчето е оној што треба да го притиснеме.
 • Beе се прикаже прозорец што покажува различни опции за глувчето класифицирани по јазичиња. Стандардно, ќе се отвори во табулаторот Покажувачи.

покажувачи

 • Во рамките на ова јазиче, одиме на Шема и кликнете на опаѓачкото мени, каде што по дифолт е избрана конфигурацијата на Виндоус 7 наречена Аеро де Виндоус (системска шема).
 • Откако ќе го избереме новиот покажувач што сакаме да го користиме на нашиот компјутер, само треба да кликнеме на копчето Применуваат промените да стапат на сила.

Во истиот прозорец, и одделени со јазичиња, можеме најдете различни опции што ни овозможуваат да конфигурираме различни опции на глувчето да го прилагодиме на нашите потреби или вкусови.

Опции за покажувач

опции за покажувач

Ако одиме на јазичето, лоцирани веднаш надесно ќе ги најдеме Опциите за покажувачот, каде што можеме да конфигурираме од брзината на движење на глувчето, преку видливоста на глувчето со додавање на трага во него, да го скриеме кога пишуваме, автоматски да го преместиме на стандардното копче кога ќе се отвори дијалог прозорецот и да го поставиме покажувачот со притискање на копчето CTRL.

Конфигурирајте го тркалото на глувчето

редеа

Табулаторот Wheel ни овозможува да ги конфигурираме и вертикалното и хоризонталното движење на движењата што ги правиме со него.

копчиња

botones

Табулаторот наречен Копчиња, ни овозможува да го смениме редоследот на копчињата ако имаме проблеми со мобилноста или ако сме левак. Исто така, ни овозможува да ја смениме брзината со која кликнуваме двапати за да отвориме папки или да извршуваме апликации.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Мајкл dijo

  здраво многу добро упатство, благодарам за информациите, поздравите, добриот блог.

  1.    Игнасио Лопез dijo

   Ви благодариме за вашите коментари.