Како да добиете повеќе следбеници на Твитер

Твитер стана една од најпопуларните социјални мрежи во моментот. Се чинеше дека пред неколку години работите се одвиваа многу лошо со тоа, но тој успеа да се појави повторно и стана широко користена опција ширум светот. Особено интересно да се следат вестите и сè што се случува во светот, покрај тоа што може да се дебатира или следи компании или програми. Многу луѓе отвораат сметка и бараат да бидат популарни на социјалната мрежа.

Иако е важно да се земат предвид голем број аспекти. На овој начин, следејќи низа едноставни совети, ќе можеме да добиеме следбеници на Твитер. Еве низа совети и трикови кои ќе ви помогнат, така што вашата сметка на социјалната мрежа добива популарност.

Целосен профил

Нашиот профил на Твитер е нашето писмо за воведување на корисниците кои го посетуваат. Затоа, важно е да имаме добар профил со сите комплетни информации во него. Секој што ќе влезе во нашиот профил, мора да биде јасен што сакаме или што можеме да понудиме на нашата сметка на оваа социјална мрежа. Можеби сте компанија, сакате да споделувате новости, сакате да продадете нешто, да споделувате стории или да сте уметник кој сака да се направи познат. Можностите се многу во овој поглед. Но, истата цел секогаш мора да се исполни.

Вашиот профил на Твитер треба да му стане јасно на секој што го посетува зошто го имате. Понатаму, мора да ги пополниме сите информации од истите. Значи, ние мора да внесеме фотографија на профил, име на компанијата или нашата, како и некои информации за контакт, или веб-страница или е-пошта. На овој начин, ќе пренесеме многу попрофесионална слика за луѓето што ја посетуваат нашата сметка. Предметот на фотографијата е важен, бидејќи корисниците треба да имаат лице, тие не сакаат да следат профил без фотографија.

Бидејќи покрај тоа, ако ги немаме сите информации на нашиот профил, дава чувство дека станува збор за сметка што е напуштена или има мала активност, нешто што ќе предизвика многу следбеници на Твитер да не следат нас, иако сме сметка што има активност. Овие се важни детали што ќе ни помогнат да дадеме добра слика.

Чувајте ја вашата сметка активна

Како што веќе накратко споменавме претходно, важно е да ја одржуваме активна нашата сметка на Твитер. Затоа, ќе мора да објавуваме нова содржина со одредена фреквенција. Да ја имаме нашата сметка активна во секое време е важно, така што луѓето што нè следат не престануваат да нè следат, а исто така да можат да достигнат нови корисници на социјалната мрежа. Иако не можеме да споделуваме какви било работи во тоа.

Фактот дека го одржуваме профилот ажуриран, тоа ќе предизвика луѓето што ќе влезат во неа да престанат да читаат што пишуваме. Значи, ако има нешто што ги интересира, тие ќе останат и веројатно ќе не следат. Но, содржината што ќе ја генерираме мора да биде квалитетна и поврзана со нашата активност. Овие се два аспекта кои изгледаат очигледни, но во многу случаи се прави грешка што не се земени предвид.

Содржината што ја споделуваме на Твитер мора да ја има има смисла и се поврзани со нашата активност на социјалната мрежа. Благодарение на нив мора да покажеме дека имаме што да им понудиме на луѓето или нешто интересно да кажеме, во зависност од целта на вашиот профил во него. Значи, важно е секогаш да одржуваме ниво и јасен стил кога споделуваме содржина во него. Ова ќе им даде добра слика на луѓето што го посетуваат профилот.

Покрај објавувањето содржина, ние, не смееме да заборавиме да одговориме на другите пораки што ни ги пишуваат, јавно или приватно, и комуницирајте со други сметки. Мора да бидете во контакт со луѓето, особено ако тие се оние кои не контактираа пред се. Бидејќи ова ќе ги заинтересира за нашата сметка на Твитер. Покрај тоа што пренесува добра слика во секое време.

Hashtags

Веќе споменавме дека она што го пишуваме на Твитер треба да биде поврзано со нашата активност или што сакаме да постигнеме користејќи го овој профил на социјалната мрежа. Кохерентноста и конзистентноста се два аспекти од витално значење Во оваа смисла, ние мора да се сеќаваме во секое време. Ова е уште поважно ако имате професионален профил или сакате да промовирате бизнис.

Како што веќе знаете, во твитовите што ги објавуваме на социјалната мрежа, хаштагови може да се користат во пораките што ги споделуваме. Ова е нешто што може да биде многу корисно за да се создаде интерес за нашиот профил, бидејќи на Твитер луѓето можат да бараат одреден хаштаг. Така, тие ќе завршат на нашиот профил преку ова пребарување. Начин на органски добивање следбеници.

Можеме да искористиме голем број хаштагови на социјалната мрежа, но мора да направиме избор. Не можеме да носиме само ниедна, едноставно затоа што е популарна или модерна во одредено време. Бидејќи ова ќе создаде чувство дека сме спам-сметка, таа нема да игра во наша корист. Треба да изберете и да видите кои хаштагови се оние што можеме да ги користиме во нашите твитови.

Затоа, користете ги оние што се поврзани со вашиот профил или активност, така што тие ќе помогнат во кохерентноста на нашите објави. Исто така, не треба да користиме премногу во истата порака. Твитер ќе смета дека сме сметка што прави спам ако користиме премногу во истата порака. Користењето на неколку од нив или користењето на неколку, но во неколку пораки, е добар начин да стигнете до нова публика на социјалната мрежа.

Часови за користење на Твитер

Twitter

Нешто што ќе го научиме со текот на времето, е дека има неколку часови кои се најдобри за објавување содржина на Твитер. Социјалната мрежа обично има неколку врвови на активност во текот на денот, кои се варијабилни во зависност од денот на неделата или земјата. Но, поседувањето на овие информации ќе ни помогне. Оттогаш ќе избереме најдобро време да објавиме нешто на социјалната мрежа.

Ова е нешто што можеме да го добиеме на Интернет, каде што обично има доволно податоци за тоа. Но, исто така можеме да го видиме додека го користиме Твитер. Бидејќи сигурно Забележуваме дека има твитови што ги закачуваме во одредено време и имаат поголема реакција Што другите. Значи, можеме да ги испланираме објавите што ќе ги поставиме за еден ден, врз основа на овие врвови на активност. Особено ако користиме хаштагови во нив.

Обично има неколку вообичаени врвови на активност, како што се 5 или 8 попладне. Моменти во кои има голема активност, иако мора сами да ја проверите, бидејќи тие не секогаш се совпаѓаат со споделувањето на вашите следбеници на Твитер. Но, тоа ќе ни помогне да имаме многу поефикасен профил и добро ориентирани да стекнуваме следбеници.

Следете ги корисниците што сакаме да нè следат

Twitter

На Твитер секогаш има сметки или профили за кои сметаме дека се интересни. Или поради содржината што ја споделуваат, или затоа што можат да ни помогнат во разни проекти. Во овие случаи, ние сакаме да го свртиме вниманието на овие луѓе и со тоа да ги натераме да нè следат на социјалната мрежа. Но, можеме да го направиме првиот чекор во овие ситуации многу лесно. И на овој начин бидете ние тие што ги следиме први.

Можеби изгледа неважно, иако може да биде корисно за овие луѓе да го реализираат нашето постоење. Willе видат дека ги следиме и веројатно е дека ќе го посетат нашиот профил, што ќе предизвика интерес. Значи, можно е да не следат или дури и да ни пишуваат. Да се ​​биде проактивен на Твитер е од суштинско значење, бидејќи ќе ни отвори повеќе врати и ќе ни помогне полесно да добиеме следбеници.

Затоа, ако има сметки на Твитер што ви се интересни, не двоумете се да ги следите. Бидејќи покрај тоа, веројатно е дека следбениците на овие сметки го посетуваат нашиот профил, што ќе ни даде можност да стигнеме до повеќе луѓе на социјалната мрежа. Значи, придобивките може да бидат многу во тоа. Исто така, следејќи некого на социјалната мрежа нема да изгубиме ништо.

Купете следбеници

Twitter

Ако сакате брзо и без компликации да стекнете следбеници на Твитер, тогаш секогаш можете да прибегнете кон купување следбеници. Тоа е нешто што стекна популарност во многу профили на компании и познати луѓе, иако има и некои негативни аспекти што не треба да ги забораваме.

Купувањето следбеници ќе ни даде голем број сметки што ќе го следат нашиот профил. Иако во многу случаи тие се празни профили, без фотографија и кои обично немаат никаква активност. Значи, иако се наведени како наши следбеници, нема да има никаква интеракција со нив. Тие нема да ги сакаат нашите твитови или ретвитови. Нешто што сигурно не е добра работа, бидејќи квалитетен следбеник има интеракција со сметка.

Значи, овие луѓе нема да придонесат ништо за нас во кое било време. И, ова не е нешто што го сакаме, бидејќи сме заинтересирани да имаме активни следбеници, кои ќе сакаат или споделуваат сè што правиме на Твитер, на начин што ни помага да генерираме активност. Исто така, во моментов има веб-страници кои покажуваат број на лажни следбеници на профил, па ако некој го провери, може да направи да изгледаме лошо.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.