Како да додадете и да направите компатибилна каква било е-книга со вашиот Kindle користејќи Telegram

Читач на поттикне Амазон

Иако Apple и другите компании отсекогаш сакале да го добијат своето парче торта од индустријата за е-книги, исто така е точно дека отсекогаш постоел крал на овој пазар: Амазон и нејзината платформа Киндл. Гигантот за е-трговија отсекогаш знаел како да има голем каталог на дигитализирани наслови и, исто така - и не помалку важно - да им даде на своите клиенти алатки за да можат лесно да уживаат во книгите.

Точно, мислиме на Киндл и неговите различни варијанти. Тие се тимови кои понудете добро корисничко искуство и немојте да ги заморувате очите ако сте од оние што читаат со часови: тие користат технологија за електронско мастило. Сега, како и секогаш, има "но" во неговата употреба. И вие сте осудени секогаш да користите е-книги во нивниот формат.

Како што беше коментирано во неколку наврати, и како што рече Амазон во повеќе наврати, компанијата има корист од своите услуги, а не од хардверот што го продава. И се чини дека работите не работат лошо. Сепак, Една од главните „компликации“ на Kindle е дека форматот што тие го поддржуваат е .MOBI. И, ако сте редовни во овој вид електронски книги, ќе знаете дека на пазарот има различни формати и дека се прикажуваат други платформи за продажба. Мислиме .EPUB. Што се случува ако купите електронска книга - е-книга - надвор од Амазон и имате поттик? Одговорот не е многу надежен: или ќе останете без да уживате во преземениот наслов; или барате алтернативен читател; или претворете го тој формат во компатибилен со Kindle. И ова е многу лесно ако користиме бот од познатата услуга за инстант пораки Телеграм.

До поттикне бот: што ви треба за да започнете да го користите

До телеграмот Киндл Бот

Ако сè уште мислите дека Телеграм е едноставна услуга за размена на инстант пораки, многу грешите. Па да, исто така е. Но, оваа услуга има многу повеќе можности отколку што мислите. Покрај тоа што имате канали на која било тема што ве интересира - да, исто така е подложен на пратки на материјал заштитен со авторски права-, има и алатки интересни како оваа што ви ја претставуваме денес: До поттикне Бот.

Овие ботови се апликации од трети страни кои работат во екосистемот на Телеграма. И во конкретниот случај работи со вашата сметка Kindle, онаа што ја отворате за прв пат кога ќе започнете да ја користите дигиталната платформа за читање на Амазон. Па, преземете Телеграм на платформата по ваш избор. Запомнете дека исто така можете да го користите преку прелистувачот или да ја преземете десктоп апликацијата и да можете да ја користите со вашиот компјутер. Тоа рече, ќе додај To Kindle Bot на вашата сметка и започнете да го користите. Но, што е потребно за да го конфигурирате?

Поставете Kindle To Bot во вашата сметка во Телеграма

До поставките на Kindle Bot Amazon

Beе има две работи што овој оригинален телеграмски бот ќе ве замоли да започнете да го користите. Уште повеќе, откако ќе го додадете на вашата сметка, ќе видите дека упатствата се појавуваат на англиски јазик. Што бара тоа од вас? Па првото нешто е што ќе одговорите поднесување на вашата персонализирана сметка на Kindle. Тоа е, оној што ја има следнава структура: корисничко име@kindle.com. За да пронајдете точно каква е вашата персонализирана адреса за е-пошта, најавете се на вашата сметка во Амазон и одете во делот за паѓачкото мени „Управувајте со содржината и уредите“.

Appearе се појават различни јазичиња, последниот е оној што ги означува „Поставки“. Кликнете на него и во делот «Конфигурација на лични документи» ќе ги видите информациите за вашата сметка @ kindle.com. Откако ќе ја испратите оваа сметка до Бот (До Kindle Bot), време е да додадете сметка за е-пошта што ви ја обезбедува оваа услуга.

Оваа сметка мора да се додаде во делот за «Список на овластени е-пошта за испраќање лични документи». Оваа опција е малку пониска од претходниот чекор. Checkе проверите дали е пронајдена и вашата лична сметка за е-пошта. Внесете ја таа сметка по е-пошта што ви кажува To Kindle Bot и тоа е тоа.

Почнувајќи да се користи „To Kindle Bot“ на Телеграм

Црно-бело разгори

Beе биде време да започнете да го користите. Соберете ги книгите во .EPUB, на пример, што сакате да ги конвертирате за да можете да ги читате од вашиот читач на Киндл. Испратете ги датотеките до Бот и конверзијата не трае повеќе од две минути часовник. Што се случува тогаш? Сите претходни чекори што ги направивме за да го конфигурираме овој бот беа да се осигураме дека откако ќе се изврши конверзијата во формат .MOBI, книгата автоматски се прикачува на вашата сметка на Kindle.

Haveе почекате неколку минути додека не се појави книгата. И тоа ќе го стори во делот Киндл документи; што е да се каже, на истото место од каде се испраќаат сите видови датотеки - обично во PDF формат - да бидат прегледани од популарниот читач на книги. Конечно, запомнете го тој Киндл Може да се користи и во читателот на книги, во во таблета преку официјални апликации, во А. паметен телефон или од компјутерот.

* Белешка: од Актуалидад гаџет не сме одговорни за употребата што се дава на овој бот. Ние разбираме дека целиот материјал што треба да се конвертира е стекнат легално


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Хавиер Меркаде dijo

    Ботот ми кажува дека можам да направам само 5 конверзии месечно ...