Како да знаете дали RAM меморијата во нашиот компјутер не работи?

Дијагностика на RAM меморија

Дали имате доволно RAM меморија и сепак компјутерот работи многу бавно? Оваа ситуација може да се должи на низа различни аспекти, иако компјутерски специјалисти може да сугерираат дека еден од таблетите во вашата RAM меморија може да претставува некаков дефект.

За корисникот е многу тешко да знае кој од сите таблети што се дел од RAM меморијата не успева, поради што алатка специјализирана за анализата на секој нејзин сектор. Во оваа статија ќе споменеме неколку алтернативи што можете да ги користите, кога се обидувате да препознаете дали вашата RAM меморија е во совршена состојба или има некаков дефект.

1. Дијагностицирање на меморијата за Windows на Microsoft за анализа на RAM меморијата

Дијагностички меморија на Windows за меморија на Microsoft е интересна алатка која според голем број луѓе има голем престиж, бидејќи истото датира практично од 2003 година. Начинот на користење на оваа апликација е нешто поразличен од конвенционалниот, бидејќи мора да отидете на веб-страницата на инвеститорот за да ја преземете, а подоцна и да ја запалите на CD-ROM диск.

Дијагностички меморија на Windows за меморија на Microsoft

Ова значи дека неоспорно ќе треба да го измените BIOS-от на вашиот компјутер за да можете да започнете со ова ЦД; процесот на анализа може да трае некое време, што главно ќе зависи од количината на RAM меморија што сте го инсталирале на вашиот компјутер. Анализата ќе се изврши модул по модул, што е голема предност затоа што на овој начин ќе можете да знаете кој од оние што сте ги инсталирале во опремата не успева. Можеби негативен аспект е што оваа апликација има капацитет да анализира само до 4 GB; ако имате повеќе RAM меморија, за жал остатокот ќе остане неанализиран според инвеститорот

2. Анализирајте ја RAM меморијата со Memtest86 +

Memtest86 + Станува алатка за анализа на RAM меморијата, претпочитана од многумина, што е со отворен извор и има робустен систем за откривање грешки.

За разлика од претходната верзија, откако ќе преземете Memtest86 + од официјалната веб-страница, ќе имате можност да ја анализирате RAM меморијата на вашиот компјутер под три различни режими, а тоа се:

Memtest86 + 01

 • Користење диск за подигнување, нешто што може да биде вашиот USB pendrive.
 • Горење на ISO-сликата на CD-ROM.
 • Користење на инсталерот на вашиот оперативен систем Виндоус.

Од сите три алтернативи што ги споменавме, онаа во која ќе мора започнувањето на компјутерот со ЦД-РОМ е најпрепорачливо Според компјутерските експерти, бидејќи со ова, RAM меморијата е бесплатна бидејќи не започнала каков било вид на ресурс на Windows.

3. Виндоус Виста и 7 Дијагностички вградени во меморијата

Оваа алатка е компатибилна и со Windows Vista и со Windows 7, нудејќи одлични резултати кога се обидувате знајте кој модул од нашата RAM меморија има некаков дефект.

Виндоус Виста и 7 Вградена меморија Дијагностички се смета како лесна и едноставна алатка, што значи дека нема да ги имаме истите резултати што можевме да ги добиеме со претходната алатка; Можете да го користите на три различни начини според Мајкрософт, овие се:

 • Вклучување директно во Windows кога оперативниот систем започна нормално, што сугерира да мора да пишувате во пребарувањето апликации за «мем".
 • Притискање на копчето F8 кога компјутерот започнува да изберете „безбеден режим“ и потоа притиснете го копчето ESC, постапка што ќе ја прикаже дијагностичката опција за меморијата за RAM меморија на Windows.
 • Користејќи го дискот за обновување на оперативниот систем Windows и каде, ќе биде прикажана опцијата за анализа на RAM меморијата.

Вреди да се спомене дека оваа последна алтернатива што ја споменавме е присутна како природна карактеристика на Microsoft во оперативниот систем, како и на дискот за инсталација на Windows како што предложивме во последниот чекор.

Било кој од методите што ги прифаќаме за да можеме да го анализираме статусот и интегритетот на нашата RAM меморија Тоа е многу важна информација што треба да ја знаете, бидејќи ако некој модул има дефекти, треба да го смениме така што работната ефикасност на Windows повторно да се врати.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.