Како да знаеме која верзија на Microsoft .NET Framework ја инсталиравме

Microsoft .NET Framework

Microsoft .NET Framework е платформа што генерално ја користат развивачи на апликации кои се потпираат на нивните функции, така што нивните предлози имаат подобри перформанси во различните верзии на Windows.

Ако немаме тековна или точна верзија во Виндоус, апликацијата може едноставно да престане да работи или да има неколку некомпатибилности; би можеле да дадеме мал пример во виртуелни машини, кои тие се потпираат првенствено на оваа платформа на Microsoft .NET Framework.

Зошто Microsoft .NET Framework е инсталиран на Windows?

Ако сте работеле подолго време на одредена верзија на Windows, можеби сте забележале дека кога ќе го отворите прелистувачот на Интернет за да прегледате некои видеа од YouTube (или кој било друг портал) се појавува порака со барање да се инсталира Adobe Flash playerдобро без овој комплемент, репродукцијата на видеата не би се извршила во секој момент; се случува многу слична ситуација со Јава базирани игри, со што се бара Java Runtime како дополнување. Не само виртуелните машини што работат на Виндоус имаат потреба од Microsoft .NET Framework, туку голема разновидност и разновидност на апликации, и затоа мора да се обидат да знаете која верзија ја инсталиравме во Windows, што ќе го откриеме со која било од алтернативите што ќе ги споменеме подолу.

Доколку сакате брзо и ефикасно решение за да ги дознаете овие информации, препорачуваме да користите „ASoft .NET Version Detector“, алатка што ќе не информира за верзиите на .NET Framework што ги инсталиравме на Windows.

Детектор за верзија на ASoft .NET

Ако нема никој од нив, оваа алатка ќе покаже врска што ќе не насочи кон веб-страницата на Microsoft за да можеме да ја преземеме. Поради интерфејсот што го има и едноставните функции во корист на корисниците, ова би можело да биде првата алтернатива за оние кои немаат многу знаење за оваа платформа; Претходно мора да земете предвид дека врската ќе ве насочи кон веб-страницата на Microsoft, како корисник кој ќе треба да избере да преземе од 32-битна или 64-битна верзија.

И покрај фактот дека оваа алатка е ажурирана за да работи до Windows 7, таа сè уште е навикната знајте која верзија на .NET Framework Тоа е оној што корисникот го инсталирал во нивниот оперативен систем. Можеби мала маана е што оваа алатка не ја детектира библиотеката AOD (ActiveS Data Objects), што е една од компонентите на .NET Framework.

Проверувач на верзии на NET

Покрај информациите дадени од интерфејсот на оваа алатка, корисникот може исто така откријте го типот на верзија на Internet Explorer што сте го инсталирале во вашиот Windows. Ако сакате сите овие информации да бидат зачувани во датотека, можете да ја користите нејзината функција за да ја копирате во клипбордот, што подоцна ќе се користи за испраќање преку документ преку е-пошта до оној што го бара.

  • 3. Рачна контрола на .NET Framework

Иако е точно дека алтернативите што ги споменавме погоре се лесни за ракување, бидејќи корисникот треба да направи само неколку кликнувања на копчињата на нивниот интерфејс, постои и друга алтернатива што може да се смета за „рачна“. Ова се должи на фактот дека без да инсталираме или извршуваме преносна апликација, можеме да ги прегледаме податоците во рамките на апликациите инсталирани во Windows.

За ова, треба само да одиме на:

  1. Контролната табла.
  2. Изберете ја опцијата „Програми и одлики“
  3. Изберете опција за "Овозможи или Оневозможи ги функциите на Windows".

нео рамковно пробивање

Ја извршивте оваа операција, ќе забележите дека на десната страна ќе бидат прикажани неколку резултати, вклучително и оние што нè означуваат верзијата на .NET Framework што ја имаме во моментов; Постојат неколку други рачни алтернативи што можат да се искористат за да се откријат наведените информации, иако почетниот корисник не треба да ги знае овие техники, додека корисник специјализиран за компјутерски науки сигурно веќе добро знае каде треба да оди во регистарското работење систем за откривање на оваа информација.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.