Како да дознаете дали ми е украдена WiFi

Wi-Fi

Најчесто е дека Интернет-врската во нашата куќа е стабилна и работи правилно. Затоа, ако започнеме да имаме проблеми со WiFi, како што е врската забавена или прекината без да има технички проблем што го објаснува тоа, можеме да започнеме да се сомневаме дека има некој што има пристап до нашата мрежа. Значи, сакаме да знаеме дали е тоа така.

Добриот дел е што имало многу начини на напојување знајте дали некој ни ја краде WiFi. На овој начин, можеме да видиме дали има некој надвор од домот поврзан на нашата мрежа. Така, можеме да преземеме активности за тоа.

Во моментов, благодарение на развојот на сите видови алатки, полесно е од кога било некој да има пристап до нашата WiFi мрежа. Затоа, добро е што сме будни за тоа и да провериме дали има некој што може да има неовластен пристап. Главните симптоми кои укажуваат на ова се оние споменати претходно. Можеби врската станува многу побавна, или паѓа многу често.

Како да дознаете дали некој ми го краде WiFi

Во моментов имаме достапни различни методи кои ни овозможуваат да го потврдиме ова. Можеме да искористиме некои апликации, достапни за Windows, iOS или дури и телефони со Android, со што може да се добијат овие информации. Следно, поточно ќе ги споменеме опциите што ги имаме на располагање во овој поглед.

Користење на рутерот

Започнуваме со начин што е многу едноставен, но може да биде многу ефикасен. Бидејќи на многу визуелен начин можеме да видиме дали има некој што има пристап до нашата WiFi мрежа. Ги исклучуваме сите уреди што сме ги поврзале во тој момент до безжичната мрежа, било да е тоа компјутер или мобилен телефон. Значи, мора да ги погледнеме светлата на рутерот.

Ако откако ќе ги исклучите сите уреди, гледаме дека светлото што покажува WiFi на рутерот продолжува да трепка, ова значи дека сè уште има пренос на податоци. Затоа, има некој што ја користи таа мрежа. Што ни помага да ги потврдиме нашите сомневања.

Алатки за Windows

Набудувач на безжична мрежа

Ако сакаме да имаме целосна безбедност во овој поглед, можеме да искористиме некои апликации достапни за компјутер. Започнуваме со опции што можеме да ги преземеме во Windows на едноставен начин. Еден од најпознатите и најсигурни во оваа област е Безжичен мрежен набудувач. Тоа е алатка што ќе биде задолжена за скенирање и проверка на уредите поврзани на вашата мрежа во тој момент.

При извршувањето на ова скенирање, на екранот ќе ни ги покаже уредите што се моментално поврзани на нашата WiFi. Заедно со секој уред, тоа ни дава некои информации, како што се IP или MAC адреса. За да можеме да ги идентификуваме сите, а со тоа да знаеме кои се наши. Значи, можеме да утврдиме дали има некои од нив што не припаѓаат на нас.

Затоа, можеме да видиме дали има некој што не го познаваме или не му припаѓа на нашиот дом, кој ја користи нашата безжична мрежа. Ова ги потврдува сомневањата што ги имавме и можеме да преземеме мерки за тоа. Еден од нив може да биде сменете ја домашната лозинка за WiFi. Ова може да помогне и тоа лице повеќе не може да се поврзе на мрежата. Ние исто така можеме да го конфигурираме рутерот, така што спречуваме пристапување на мрежата на друга MAC адреса, освен таа на нашите уреди. На крајот на статијата ви покажуваме.

Можете да дознаете повеќе за безжична мрежа набудувач и да ја преземете на вашиот компјутер на овој линк. За компјутерите со Виндоус имаме друга достапна опција, која исполнува слична цел, а тоа е да утврдиме дали има некој што го користи нашиот WiFi. Оваа друга алатка се нарекува Microsoft Network MonitorДека можете да преземете на овој линк.

Алатки за Mac

Wireshark

За корисниците со компјутер на Apple, и лаптоп и десктоп, имаме друга алатка што ќе ви помогне. Во овој случај станува збор за Вирешарк, што може да звучи познато на многумина од вас. Станува збор за апликација која е достапна на пазарот подолго време. Неговата цел е да открие дали има натрапник поврзан со WiFi мрежата на нашата куќа во одреден момент.

Затоа, откако Wireshark е преземено на нашиот компјутер, можеме да видиме дали има некој што не припаѓа на нашата куќа поврзан на наведената безжична мрежа. Тоа е многу комплетна алатка која ни дава многу информации за домашната мрежа, вклучително и ако некој е онлајн. Willе ни помогне да видиме дали е навистина така, дека е поврзано друго лице.

За оние кои се заинтересирани да користат Wireshark на нивниот Mac, тие можат да го преземат на овој линк. Оваа апликација е исто така компатибилен со Windows 10, во случај да има некој од вас кои се заинтересирани да го набават. Willе работи без проблем.

Во случај на Mac, имаме друга достапна алатка, која работи и за корисници со Linux како оперативен систем, што е лут IP-скенер. Неговото име веќе ни дава идеја за неговото работење. Тој е одговорен за скенирање на одредена WiFi мрежа и можеме да ја видиме IP адресата на уредите поврзани на неа. Достапно е за преземете тука.

Алатки за Android и iOS

fing

Ние исто така имаме можност за знајте дали некој краде WiFi дома од нашиот мобилен телефон. За ова, треба да искористиме апликација што ни ги обезбедува овие информации. Добра опција, достапна и за Android и за iOS, е апликацијата наречена Fing. Можете да го преземете овде на iOS. Додека е на располагање овде за Android

Финг е скенер што ќе откријте ги сите уреди што се поврзани на WiFi мрежа. Кога ќе го преземеме на телефон, сè што треба да сториме е да се поврземе со мрежата за која станува збор и да започнеме со анализата. По неколку секунди ќе ни ги покаже сите уреди што се поврзани со него.

Така, ќе биде многу лесно за нас да утврдиме дали има некој поврзан на нашата мрежа. Можеме да го видиме име на уредот и неговата MAC адреса, меѓу другите податоци. Информации што ќе ни бидат корисни, бидејќи можеме да ја блокираме наведената адреса и да спречиме да се поврзе на мрежата.

Конфигурирајте го рутерот

Конфигурација на рутерот

Како што рековме погоре, можеме конфигурирајте го рутерот во нашата куќа така што MAC адресите не се поврзани кои не припаѓаат на нашите уреди. На овој начин, можеме да спречиме некој што не сакаме да го поврземе со WiFi во нашиот дом или на работното место. Треба да направите неколку чекори.

Ние мора да го внесеме рутерот. За да го конфигурирате во Виндоус, мора напишете ја портата на прелистувачот (Ова е обично 192.168.1.1). Но, ако сакате да го проверите за да бидете сигурни, одете во полето за пребарување на вашиот компјутер и напишете "cmd.exe", со што ќе се отвори прозорец за командна линија. Кога ќе се отвори, ние пишуваме "ipconfig" и тогаш податоците ќе се појават на екранот. Мора да го разгледаме делот "Стандардна портал".

Ние ја копираме таа бројка во прелистувачот и притиснете enter. Потоа ќе не однесе до конфигурацијата на нашиот рутер. На корисничкото име и лозинката обично се стандардни на самиот рутер, и обично се напишани на лепенката на дното. Значи, лесно е да се знае. Влегуваме и откако ќе влеземе во делот DHCP, има уште еден наречен "дневник", во кој ги гледаме поврзаните уреди.

Можеме да видиме податоци за нив, како на пр IP адресата или MAC адресата, плус потпис на уредот (или Windows, Mac, iPhone или Android, меѓу другите). Willе ни помогне да откриеме дали има некој што се поврзал. Покрај тоа, можеме да го конфигурираме рутерот да ги блокира оние MAC адреси што не припаѓаат на нашите уреди.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.