Како да знаете кои апликации имаат пристап до вашите податоци на Google

апликациите пристапуваат до податоците на Google

Не е добро време да дадеме пристап до нашите приватни податоци до веб-услугите што ги користиме секојдневно од нашиот компјутер, таблет или мобилен телефон. Помеѓу Facebook, Apple, Amazon, Google, итн. им даваме на големите компании пристап до привилегирани информации што подоцна се користат за други цели.

Сепак, и оставајќи го ова прашање настрана, Гугл стана „Големиот брат“ на Интернет. И тука ние не само што чуваме информации како што се нашиот број на мобилен телефон, нашата адреса за е-пошта, туку тие исто така имаат пристап до нашата историја на прелистување, до нашата фотографии и сл. Тоа е поради тоа секогаш мора да водиме сметка за тоа кои апликации имаат пристап до нашите податоци и кои точно податоци. Но, како да се знаат овие податоци во моментот? Google ви нуди решение.

Апликации за пристап до сметка на Google

Почнувајќи од следниот 25 мај, технолошките компании мора да се прилагодат на нов закон за заштита на податоците. Ова мора да се следи, да или да, или ќе бидат примени значителни казни. Откако го рече тоа, Google веќе долго време нуди пристап до овој вид на информации во кои крајниот корисник одлучува дали ќе продолжи да дава пристап до веб-услуги на трети лица или не.. И начинот да се направат овие промени е како што следува:

 • Ние мора да го внесеме контролна страница од нашата сметка на Google - од каде што можете да управувате со сè -
 • Сигурно ќе внесете директно или, во спротивно, внесете ги вашите податоци (корисничко име и лозинка)
 • Haveе имате пристап до контролната табла што е поделена во три категории: „Најава и безбедност“, „Лични информации и приватност“ и „Преференции на сметката“. Заинтересирани сме за прва категорија
 • Во него ќе видиме дека постои опција што ни кажува: «Апликации со пристап до сметката». Кликнете на него наведете апликации пристап до податоци на Google
 • Beе ви биде прикажан целосен список со апликациите или веб-услугите што имаат пристап до вашите податоци на Google и наведете кои податоци точно отстранете го пристапот до апликациите на трети лица Податоците на Google
 • Ако кликнете на кое било од тоа може да го укинете пристапот до вашите податоци

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.