Како да играте mkv датотеки

репродукција на датотеки mkv

Кога станува збор за репродукција на содржина, особено ако зборуваме за формат на видео, може да се соочиме со некој друг проблем, кога нашиот оперативен систем, без разлика дали е мобилен или десктоп, не е природно компатибилен со форматот. Во некои случаи, го наоѓаме решението инсталирање апликација што го поддржува форматот.

Но, во други прилики, ние мора да прибегнеме кон библиотеки за кодеци, кодеци неопходни за оперативниот систем каде што сакаме да ја репродуцираме содржината што може да се направи преку стандардната апликација. Форматот mkv, еден од најцелосните што можеме да го најдеме на пазарот, е оној што исто така ни нуди најголем број проблеми. Еве ви покажуваме како да играте mkv датотеки на вашиот компјутер или мобилен уред.

Што е mkv?

Потекло на името мкв

Името Матроска е инспирирано од концептот на руската кукла во која се сместени други кукли

Матроска е формат на содржина со отворен извор што може да зачува голем број видеа, аудио записи, преводи во една датотека. Една од нејзините екстензии за видео датотеки е .mkv, но не и единствената, бидејќи исто така ни нуди екстензии .mks за превод, .mka за аудио датотеки и .mk3d за 3D видео датотеки.

Пред сè, имајте на ум дека тоа не е кодек, бидејќи може да имате формат MPEG, H.264, H.265 ... но тоа е контејнер каде што можеме да зачуваме секаков вид содржина во иста датотека за да можеме да ја репродуцираме на кој било уред, што е доволно моќен да го обработи, бидејќи неговата големина е обично прилично голема. И покрај тоа што не е кодек сам по себе, различни формати на компресија можат да се користат за кодирање и на аудио и на видео за да можат да се зачуваат во една датотека.

За разлика од форматот .avi или .mp4, форматот .mkv е со отворен изворЗатоа, нема потреба да се плаќаат кориснички права на инвеститорот за да се имплементира во оперативните системи, но и покрај оваа предност, многу малку оперативни системи ја спроведуваат денес.

Со дозволување на различни видео датотеки, аудио записи и преводи да бидат групирани во истите датотеки, корисникот може изберете кој тип на содржина сакате да ја репродуцирате во секое време, како што е филм со англиски аудио и шпански преводи, исто како што можеме да направиме во моментов на ДВД или Blu-ray.

Што ми треба за репродукција на датотеки mkv

Продолжување на датотеката Матроска

И покрај тоа што е формат со отворен извор, што спречува оперативни системи или апликации, треба да плаќаат за да го користатДенес, мора да се бориме во некои оперативни системи за да можеме да репродуцираме ваков вид на содржина, нешто што е особено впечатливо поради предностите што ни ги нуди во однос на другите формати, за кои исто така се потребни посебни кодеци за да можат да ја репродуцираат содржината.

Репродукција на mkv датотеки во Виндоус 10

Репродукција на mkv датотеки во Виндоус 10

На прво место, ние сме принудени да зборуваме за компатибилноста што ни ја нудат mkv-датотеките со Windows 10, тотална компатибилност откако овие верзии беа лансирани на пазарот, бидејќи природно со плеерот интегриран во Windows 10 можеме да репродуцираме секаков вид содржина со овој формат, овозможувајќи ни изберете ги аудио записите и / или преводите доколку е потребно.

Репродукција на датотеки mkv во верзии порано од Windows 10

Windows Media Player

Ако сакате да репродуцирате кој било вид датотека во овој формат, најбрзата и најлесната опција е да ја користите Апликација за VLC, бесплатна апликација која ни нуди компатибилност со сите формати на пазарот, логично вклучувајќи го и форматот mkv, без да мора да инсталираме во кое било време пакет кодек на нашиот компјутер.

И велам VLC и никој друг, затоа што овој бесплатен софтвер е најдобрата опција да најдеме секаков вид содржина, без оглед на форматот во која е компресирана. Покрај тоа, зафаќа многу малку на нашиот хард диск и има прилично едноставен интерфејс и е мултиплатформ.

Играјте mkv датотеки на Linux

Да се ​​биде бесплатен софтвер за дистрибуција, датотеките mkv се 100% компатибилни со која било дистрибуција на Linux, се додека опремата е доволно моќна за слободно да го движи просторот што обично го зафаќаат овие типови датотеки, во зависност од нивната содржина обично е доста висока.

Репродуцирајте mkv-датотеки на Mac

Репродуцирајте mkv-датотеки на Mac

И покрај естетската и функционална еволуција што ја претрпе оперативниот систем Mac, сега наречен macOS наместо OS X, компатибилноста со сите видови формати не постои, вклучувајќи го и форматот mkv, па повторно ќе бидеме принудени да го користиме бесплатен VLC плеер, играч кој, како што споменав погоре, е мултиплатформа и ни овозможува да го користиме на кој било уред.

Работата на „Епл“ со кодекси е шега, бидејќи во последниве години, наместо бесплатните, беше решено да создаде свои формати. Пример се наоѓа во комерцијалниот формат АЛАК на Епл, кодек што ви овозможува да уживате во музиката без компресија, и тоа тој е компатибилен само со екосистемот на Apple, наместо да користиме FLAC, формат со отворен извор што ни овозможува да уживаме во музиката без компресија и не е поддржан автоматски ниту од компјутерите Mac.

Репродуцирајте mkv-датотеки на вашиот iPhone, iPad или iPod touch

Репродукција mkv датотеки на iPhone и iPad

Екосистемот на мобилни уреди на Apple, iOS, логично не ни нуди компатибилност со форматот mkv, затоа сме принудени да репродуцираме ваков тип на датотеки со апликации од трети страни, како што е VLC повторно. Иако ако сакаме интензивно да го користиме нашиот уред за да гледаме серии или филмови во овој формат, апликацијата Infuse е повеќе од добра алтернатива, иако второто е платено.

VLC за мобилен телефон (врска со AppStore)
VLC за мобилен телефонслободен

Играјте mkv датотеки на Андроид

Андроид исто така не нуди природна поддршка за mkv датотеки, па затоа VLC повторно ќе биде наш спасител. Се разбира, во зависност од капацитетот на нашиот паметен телефон, репродукцијата на овој тип формат може да се сопне, бидејќи како што коментирав неколку пати во овој напис, бара умерено моќен тим, во зависност од содржината што сакаме да ја репродуцираме.

VLC за Андроид
VLC за Андроид
Развивач: Видеолабс
цена: слободен

Репродукција на датотеки mkv на Windows Phone

Windows телефон

Иако Виндоус мобилната платформа, Виндоус Телефон и Виндоус 10 Мобиле, престанаа да добиваат поддршка од гигантот на Мајкрософт, VLC исто така размислуваше за оваа платформа и им става на корисниците на оваа платформа ВЛЦ верзија да се биде во можност пуштете каков било вид на содржина, вклучително и формат mkv.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.