Како да изберете таблета

Како да изберете таблета

Во последниве години, таблетите станаа омилен уред кај многу домаќинства кога станува збор за поврзување на Интернет, пристап до социјални мрежи, вршење пребарувања на Интернет, испраќање е-пошта ... Моментално на пазарот имаме на располагање различни модели, различни оперативни системи, различни големини, различни цени ...

Ако верувате во беше пост-компјутер и дојде време да се купи таблет за да се извршуваат секојдневни задачи од каде било, без да се зависи од компјутер, еве упатство за како да изберете таблета. Во оваа статија, ќе ги земеме предвид предностите и недостатоците на секој од оперативните системи и моделите што се достапни на пазарот.

Големина на екран

Samsung Galaxy Tab

Во моментов на пазарот имаме на располагање различни големини на екранот од 8 инчи до 13. Големината на екранот е една од главните одлуки што мора да ги земеме предвид, бидејќи ако бараме разноврсност и да ја преместуваме насекаде, толку е помал, толку подобро.

Ако сакаме да го поместиме, но исто така сакаме да го извлечеме максимумот од него, моделот од 13 инчи може да биде најдобрата опција, особено ако нашата намера е заменете го нашиот компјутер или лаптоп без да се жртвува големината на екранот.

Система operativo

Таблети оперативен систем

Оперативниот систем е уште еден аспект што мора да го земеме предвид. Иако е точно дека Андроид е најраспространетиот оперативен систем во светот, ако зборуваме за таблети, нештата не успеваат и доста, бидејќи повеќето апликации нивниот интерфејс не е прилагоден да се користи на таблетs, нешто што се случува во мобилниот екосистем на Apple за iOS.

Покрај тоа, iOS ни нуди голем број на апликации од сите видови, апликации прилагодени на поголемиот екран што ни овозможува да ја искористиме оваа предност во однос на мобилните телефони. Apple ги става на располагање на корисниците на iPad специфични функции, како што се поделен екран или мултитаскинг, некои основни функции што секоја таблета треба да ги има.

Трето, и иако многумина не сметаат дека е таблета, ние исто така треба да го ставиме Microsoft Surface. Главната предност што ја нуди опсегот на Microsoft Surface се наоѓа во тоа Со него управува Виндоус 10 во својата целосна верзија, за да можеме да инсталираме каква било апликација достапна на работната површина и лаптоп компјутери без никакво ограничување.

Виндоус 10 интегрира верзија за таблети идеална за површината, што ни овозможува да комуницираме со него како да е таблет со Android или iPad, но со моќта и разноврсноста што ни ги нуди компјутерот.

Екосистем за компатибилност / примена

Microsoft Surface Pro LTE Advanced

Како што споменав во претходната точка, Андроид не е екосистемот ако бараме таблет да го замениме нашиот компјутер бидејќи бројот на компатибилни апликации е многу ограничен. Во последниве години, се чини дека гигантот за пребарување ги завел овие уреди за да се фокусираат на паметни телефони, грешка што ќе чини многу долгорочно.

Apple прави скоро еден милион апликации компатибилни со iPad, апликации што ја користат должината и ширината на екранот и кои во повеќето случаи, тоа се истите апликации што можеме да ги инсталираме на iPhone, па затоа не мора да правиме двојно трошок.

Мајкрософт со површината е идеален избор ако не можеме да живееме без одредени десктоп апликации на кои сме навикнати и без кои не можеме правилно да работиме.

Додатоци

Додатоци за таблети

Таблетите управувани од Андроид, ги ставаат на располагање истите додатоци што можеме да ги најдеме во паметните телефони управувани од истиот оперативен систем, што ни овозможува да поврземе центар со приклучокот USB-C за да поврземе мемориска картичка, USB стап, хард диск или дури и монитор ако ја поддржува оваа функција.

Со лансирањето на iPad Pro, момците од Купертино го проширија бројот на опции што можеме да ги поврземе без секогаш да мора да поминуваме низ полето. На iPad Pro 2018 ја замени традиционалната громобранска врска со USB-C приклучок, приклучок до кој Можеме да поврземе читач на картички, монитор, тврд диск или центар за поврзување на различни уреди заедно.

Surface на Microsoft е прилично ист како лаптоп без тастатура, така што ни ги нуди истите врски како лаптопот, што е уред кој ни нуди најголема разноврсност при поврзување на кој било додаток за проширување на функциите што ни ги нуди.

Сите модели на таблети од висока класа ни овозможуваат да поврземе и тастатура и молив за да цртаме на екранот. Покрај тоа, моделите управувани од Виндоус, како што се Samsung Galaxy Tab и Microsoft's Surface исто така ајде да поврземе глушец, така што интеракцијата со оперативниот систем е многу поудобна.

Цени

Таблети цени

Во последниве години, цената на паметните телефони значително се зголеми, понекогаш надминувајќи 1.000 евра. Како што поминаа годините, таблетите исто така се зголемија во цената поради значителното зголемување на придобивките што ни ги нудат.

Андроид таблети

Екосистемот на таблети со Android, како што споменав погоре тоа е многу ограничено Бидејќи повеќето производители престанаа да се обложуваат на овој пазар, оставајќи им го најголемиот дел на „Епл“, кој според сопствените заслуги е практично сопственик на истиот.

Моделите што нудат најдобра вредност за парите на пазарот ги нуди опсегот на таблети галаксии Самсунг, од тоа што Самсунг ни го става на располагање различни модели од 180 евра, цена со која можеме да имаме на располагање основен таблет за да ги направиме четирите работи што обично ги правиме со нашиот тим, како што се гледање социјални мрежи, посета на веб-страница, испраќање е-пошта ...

Apple iPad

Apple нуди опсег на iPad со 9,7 инчи, iPad Mini, 10,5 инчен iPad Pro и опсег на iPad Pro со 11 и 12,9 инчи. Apple Pencil е компатибилен само со опсегот iPad Pro, па ако нашата идеја е да ја искористиме, мора да ја земеме предвид при купување на Apple iPad. Основната цена за сите модели на iPad е како што следува:

 • iPad Mini 4: 429 евра за моделот 128 GB со Wi-Fi конекција.
 • iPad 9,7 инчи: 349 евра за моделот 32 GB со Wi-Fi конекција.
 • 10,5-инчен iPad Pro: 729 евра за моделот 64 GB со Wi-Fi конекција.
 • 11-инчен iPad Pro: 879 евра за моделот 64 GB со Wi-Fi конекција.
 • 12,9-инчен iPad Pro: 1.079 евра за моделот 64 GB со Wi-Fi конекција.

Microsoft Surface

Surface на Microsoft ни нуди неколку спецификации што можеме да ги најдеме во повеќето лаптопи од висока класа на пазарот, но со разноврсноста што ја нуди компјутер без тастатура, тастатура што мора да ја купиме одделно ако ја сакаме, како што е случајот со сите модели на iPad.

Главни спецификации на површината:

 • Процесор: Intel Core m3, 5-та генерација Core i7 / i7.
 • меморија: 4/8/16 GB RAM меморија
 • Капацитети на складирање: 128 GB / 256 GB / 512 GB / 1TB

Најевтиниот модел, без тастатура, започнува од 899 евра, (Intel Core m3, 4 GB RAM и 128 GB SSD) цена што можеби изгледа висока за таблет, но тоа ако ја земеме предвид разноврсноста што ни ја нуди, и за апликациите и за мобилноста, тоа е повеќе од разумна цена за таблет со оваа моќност.

Ако Microsoft Surface е надвор од вашиот буџет, но сакате да продолжите да ја одржувате идејата што ни ја нуди, можеме да се определиме за Површински Оди, таблет со пониски перформанси по пониска цена, иако може да биде краток за некои побарувачки корисници. Surface Go започнува од 449 евра со 64 GB простор, 4 GB RAM и процесор Intel 4415Y.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.