Како да изберете ТВ

Предна телевизија

Добро, сега е време да започнеме да купуваме нова телевизија за нашата дневна соба и очигледно оваа задача, која на почетокот може да изгледа како нешто едноставна за извршување, се комплицира на моменти. Телевизори соЛЕД-екран, Ultra HD, OLED, со мноштво врски, тоа е Smart TV, со супер голема големина, со закривен екран, со екстра-рамен екран ...

Вистина е дека многу од нас, првото нешто што треба да го разгледаме е буџетот што треба да го потрошиме на оваа нова телевизија и потоа да го процениме бројот на опции што ги имаме на располагање на пазарот. Затоа денес сакаме да споделиме со вас низа трикови во врска со патеките што можеме да ги избереме пред да купиме нов телевизор за нашата дневна соба. Во овој случај, ќе видиме некои од опциите достапни на пазарот, со нив во ракамора добро да избереме бидејќи телевизиите не се менуваат на секои две годиникако паметни телефони.

Пред да започнеме, првото нешто што треба да го земеме предвид е нашиот буџет бидејќи видот на телевизијата што можеме да ја купиме ќе зависи од тоа. Со текот на времето, пад на цената на телевизорите и јасно е дека фокусирањето на тоа сега е глупаво, бидејќи со текот на годините овој пазар се развива со скокови и граници, а цените значително опаѓаат. Значи што чини 4k UHD телевизор денес за краток временски период ќе се намали, иако е важно да се земат предвид некои фактори пред да се започне купувањето и затоа денес ќе видиме неколку совети пред да започнеме со набавката.

Smart TV

AirPlay 2 компатибилен или не?

Со пристигнувањето на компатибилноста на AirPlay 2 и HomeKit со телевизори од разни фирми, важно е да се разгледа оваа опција кога ќе купиме нов телевизор. Моделите на Самсунг се оние кои овозможуваат повеќе модели достапни со оваа нова технологија имплементирана во нив, така ако сте корисник на уредот на Apple Една од овие телевизии ви одговара да ја прегледувате својата содржина на телевизија и исто така да можете да користите производи компатибилни со HomeKit.

Оваа нова технологија Имплементиран е оваа година 2019 година и се очекува дека со текот на времето ќе продолжи да се шири Накратко, во сите телевизиски брендови ова ве интересира ако имате производ на Apple или планирате да го купите со текот на времето, бидејќи е интересно да можете да уживате во овие технологии.

ТВ софа

Големина и резолуција на ТВ

Да се ​​знае точно големината што ви треба за вашиот почетен екран (оставајќи го настрана оној поголем, толку подобро) е она што треба да го разгледаме растојанието на кое ќе гледаме телевизија од софата, масата или слично. Ова е важно, но не е нешто што треба да го следиме до писмото и секој од нив може да бара мерки различни од оние првично предложени од самиот продавач или од светските просеци.

За ова, постојат стандардни мерки од кои тие нудат Друштво на филмски инженери и телевизиски инженери, кои првично зборуваат за Full HD резолуции кога растојанието на гледање мора да биде од двапати до пет пати ширина на уредот. Од друга страна, се вели дека за резолуциите на UHD растојанието на гледање е половина, помеѓу еквивалент на ширината на телевизорот и 2,5 пати повеќе од тоа мерење. Како го велам ова Индикативно е и не треба да се зема според номиналната вредност.

Големината на телевизорот ќе зависи од количината на пари што сакате да ја потрошите во повеќето случаи, така што во принцип идејата е дека можеме лесно да влеземе во местото каде што сакате да го инсталирате, или на врвот на парче мебел или слично . Основата е тоа прилагодување на резолуцијата што ја спомнавме погоре на приближен начин доволно е да гледате телевизија добро од кој било агол и далечина.

Samsung 4k телевизор

Рамен екран или закривен екран?

Во моментов телевизор со закривен екран е многу подостапен отколку кога беа лансирани и затоа препораката тука е да ги погледнете овие модели пред да започнете со набавка. Застанете пред закривен телевизор и тестирајте го искуството за гледање дека тој може да ви даде пред сè друго. Иако е точно дека не е трансцендентално езеро при купувањето, можеби потопувањето што го нудат овој вид закривени екрани можеби ви се допаѓа повеќе од оние рамните.

Треба да се има на ум дека најдоброто нешто во овој вид закривени екрани е да стоиме исправено напред кон центарот, така што оние кои сме малку раселени, видот не е баш ист, иако нема да имаме „лош Искуство" нема да биде исто како оние што го гледаат екранот од центарот.

Прашањето за рефлексии на рамни или закривени екрани не е во предвид, но тие секогаш ќе покажат малку повеќе на заоблените екрани. Во оваа смисла, најдобро е да се земе предвид точката каде што ќе се постави телевизорот и да се види дали светлината паѓа целосно на неа или е директно од едната страна. Со оваа информација ќе можеме да избереме подобро и тоа е дека иако закривените телевизии може да изгледаат подобро во случај на рефлексии, тоа е сосема спротивно, тие обично имаат повеќе од плановите.

Рамен екран

LED дисплеј или OLED дисплеј

И ова е за многумина клучна точка кога купуваат телевизија. И, тоа е дека битката помеѓу ЛЕР или OLED панелите е активна и денес и секој корисник може да размисли нешто различно за секој од нив. Во секој случај, ќе се обидеме да ги објасниме разликите помеѓу овие панели што е можно пообјективно, а главната е тоа едниот е со осветлување, а другиот ги осветлува пикселите независно.

OLED панелите покажуваат поинтензивни бои, со навистина црни црни (бидејќи ги исклучуваат LED диодите), подобар контраст и нешто пореални бои. Во реалноста OLED-овите може да изгледаат како подобри панели од секој поглед, но тие имаат проблем што го немаме со LED диоди и е поврзан со животниот век на панелот и абењето. Значи, иако е точно дека секој пат кога тие се подобри панели, OLED можат не успеат пред LED панели бидејќи тие имаат тенденција да горат со долго изложување на екранот.

Ова е нешто на што се работи во моментов и иако е точно тие продолжуваат да го подобруваат и усовршуваат типот на OLED панелот, тоа не е до времетраењето на ЛЕР панелот. Од друга страна, мора да земеме предвид дека OLED панелите обично доаѓаат во поголеми телевизии, така цената на овие е исто така обично нешто повисока.

Wallидот Самсунг

Паметен телевизор, звук и поврзување

Останатите спецификации што ни се потребни за телевизија обично не се дискутираат во зависност од опсегот на цени во кои се движиме. Без разлика дали е паметен телевизор или не, може да биде клучно за многу корисници и денес практично сите брендови го додаваат својот софтвер за управување webOS, Tizen или Android TV. Може да поврземе и Chromecast, Apple TV, Fire Stick или слично за да додадеме опции.

Кога се фокусираме на звукот на новите телевизии, мора да кажеме дека повеќето суспендираат па затоа е скоро основно да имате звучна лента или слично за да можете совршено да слушате ТВ. Точно е дека тоа не е потребно во сите случаи, но кога зборуваме за доаѓањето на AirPlay 2, на пример, тоа ни дава дополнителен придонес за подобрување на звукот на телевизијата, и ова мора да го земеме предвид.

За поврзаноста можеме да го кажеме тоа колку повеќе HDMI порти имате, толку подобро е Ethernet или Gigabit Ethernet порта за содржина со поголема резолуција и Wi-Fi врска тие се основни денес ако треба да купиме телевизија. Можеме да имаме оптички излез и други видови на врски, но важно е безжичното поврзување што го нудат ТВ и HDMI, па затоа мора да ги разгледаме особено овие. Значи, во оваа смисла ние сме исто така изложени на големината и квалитетот на телевизорот за да ги добиеме најдобрите можни врски. Во денешно време тоа е нешто важно и со текот на времето ова ќе се зголеми.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.