Како да извршите апликација во Windows без да ја инсталирате

преносни извршни апликации

Ако во одреден момент сакаме да извршиме одредена апликација без да ја инсталираме, тогаш треба да се обидеме побарајте ја истата алатка во преносна верзија; Оваа ситуација стана вообичаена за многу луѓе кои користат Виндоус, кои од различни причини не сакаат да инсталираат апликација што ќе ја користат или на крајот, да се обидат да набават лаптоп.

Ова може да биде голем проблем, бидејќи ако во одредена точка развивачот на специфичен софтвер предложи својата верзија да се инсталира на Виндоус, истата оваа алатка тешко може да постои во преносна верзија; Во оваа статија ќе споменеме 2 интересни алатки кои можат да ни помогнат да извршуваме апликации кои теоретски не се преносливи бидејќи треба да бидат инсталирани според нивниот развивач.

Користење на Универзален екстрактор на Виндоус

Универзалниот екстрактор е првата алтернатива што ќе ја искористиме за ваков тип на ситуација; Колку иронично да звучи, оваа апликација што укажува на можност за стартувајте алатки како да се преносни, мора да биде инсталиран во нашиот оперативен систем Windows.

Меѓутоа, ако алатката ни помага да избегнеме инсталирање на специфична апликација во WindowsНие веќе имаме добиено многу, па затоа вреди да се инсталира Универзален екстрактор; во нашиот оперативен систем контекстуално мени ќе биде додадено на постојните во Windows.

uniextract_context 01

Но Како работи Универзален екстрактор Windows? Откако ќе го инсталираме, ќе треба да бараме само апликација што сме ја преземале од Интернет, а која треба да биде во чиста состојба (така да се каже).

Откако ќе го најдеме, ќе треба само да кликнеме на речената преземена апликација, со десното копче на глувчето; во тој момент ќе забележиме дека 3 дополнителни опции се појавуваат во контекстуалното мени, а тоа се:

  1. Екстракт тука.
  2. Извадете во под-папка.
  3. Екстракт со универзален екстрактор.

Овие опции што се појавија во контекстното мени се многу слични на она што ни го покажува WinRAR; За поголема безбедност на употребата, препорачливо е да се користи втората алтернатива, бидејќи со ова, сите датотеки ќе се декомпресираат во папка што ќе го носи името на алатката што ја обработивме.

Универзален екстрактор 02

И покрај фактот дека инвеститорот споменува прилично висока ефикасност за оваа алатка, постојат ситуации во кои апликациите што ги обработивме не можат да се извршуваат на преносен начин, бидејќи тие бараат да бидат инсталирани неколку библиотеки во рамките на Windows.

Универзален екстрактор 03

Користење на ломсеми во Windows

lessmsi е уште една интересна алатка што може да се користи за ист вид задачи што ги споменавме порано; разликата е во тоа lessmsi специјализира само во извршни датотеки од типот msi. За разлика од претходната, оваа апликација има преносливо однесување, па затоа нема да биде потребно да се инсталира во Windows.

Откако ќе ја вклучиме алатката, ќе се појави многу пријателски интерфејс, во кој мора да кликнеме во прв степен, во «областа»датотека«, Ова за да може да ги пронајде директориумот или папката каде што е во овој тип на датотеки.

ломмси 01

Откако ќе ја најдеме датотеката msi, ќе треба да ја избереме само за lessmsi за да започнеме со анализа на нејзината содржина.

Со кликнување на копчето што вели «Екстракт«, Друг прозорец ќе се отвори веднаш; сугерира да создадеме нова папка, место каде што сите датотеки што се дел од онаа што претходно сме избрале да ги обработуваме, ќе бидат отпакувани.

Објавивме 2 кул алатки за кои можете да користите извлечете ја содржината на извршни апликации, исто што треба да се инсталира во Windows но, сепак, тие можат да имаат преносливо однесување ако ги процесираме со некој од оние што ги именувавме.

Ефективноста зависи многу од алатката; на пример, ако процесираме апликација за која има датотеки работат и на 32-битни или 64-битни оперативни системи, може погрешно да избереме погрешна верзија за да работиме како преносна апликација. Во секој случај, овие 2 алтернативи можат да се користат за основни апликации, бидејќи тие би можеле да работат без проблем доколку одредени библиотеки не се присутни во Windows.

Повеќе информации - WinRAR 4.0

Преземања - Универзален екстрактор, ломсми


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.