Како да инсталирате и користите Windows 10 целосно бесплатно

Виндоус 10 е една од најдобрите верзии на Виндоус што Мајкрософт ја лансираше на пазарот, ако ја споредиме со гласни дефекти на Виндоус 8 и Виндоус Виста без да одам понатаму, бидејќи Виндоус 7 и Виндоус XP беа други добри примери дека Мајкрософт кога сака, ги прави работите како што треба. Виндоус 10 е мешавина од најдоброто од Виндоус 7 и најдоброто од Виндоус 8.х, во кое, иако е тешко да се поверува, имаше добри работи.

Виндоус 10 се појави на пазарот во летото 2015 година. Во текот на својата прва година на пазарот, Мајкрософт им дозволи на сите корисници со важечка лиценца за Виндоус 7 или Виндоус 8.х да се надополнат на Виндоус 10 целосно бесплатно, користејќи ја лиценцата за број од тие верзии на Виндоус. Но, кога помина првата година, веќе не беше можно да се стори тоа. Сепак, ви прикажуваме мал трик за да можете преземете го Виндоус 10 бесплатно во целост шпански со оригинална лиценца.

Иако е вистина, дека од време на време Мајкрософт ни нуди можност за регистрирајте ја нашата копија на Windows 10 користејќи лиценца за Windows 7 или Windows 8.x, мора да бидете многу будни за да можете да ја искористите оваа можност, бидејќи Мајкрософт не ја најавува со голема помпа, но самите корисници се тие што ја реализираат и иако се обидуваат да направат да достигне што повеќе корисници, тие секогаш ја достигнуваат нашата цел.

Колку чини Виндоус 10

Виндоус 10 Домашна цена

Виндоус 10 ни нуди низа верзии на Виндоус за ги покриваат сите потреби на корисниците и компаниите, но оние што навистина ги интересираат корисниците се Home и Pro верзиите. Повеќето корисници се одлучуваат за Home верзијата, не само затоа што е таа што може да ја ажурираме бесплатно во текот на првата година, туку и затоа што ги покрива и сите потреби на домот корисници.

Но, ако за наша работа или посебни потреби, потребна ни е верзија со повеќе функции, како на пр врска со далечински компјутери, верзијата Pro е она што ни треба. Цените за Home и Pro верзиите на Windows 10 се како што следува.

Цените на Виндоус 10

  • Windows 10 Насловна е со цена во Мајкрософт продавницата за 145 евра.
  • Windows 10 Pro е со цена во Мајкрософт продавницата за 259 евра.

Што е тоа Windows Insider

Неколку месеци пред објавувањето на финалната верзија на Виндоус 10 во летото 2015 година, компанијата со седиште во Редмон објави објавување на А. јавна бета програматака што сите корисници заинтересирани за тестирање на новите верзии на Виндоус имаа можност да го сторат тоа. Оваа јавна бета програма на Мајкрософт се нарекува Виндоус Инсајдер.

Виндоус Инсајдер ни овозможува да ги инсталираме сите бета-верзии на Виндоус 10, месеци пред да бидат објавени во нивната конечна верзија. Оваа програма ни нуди две опции за дистрибуција кои можеме да ги регистрираме за да ги добиеме новите надградби пред да стасаат на пазарот во нивната последна верзија.

Од една страна имаме брз прстен. Овој прстен ни овозможува да уживаме во новите градење на Виндоус 10 веднаш штом ќе го поминеме филтерот на Мајкрософт, па затоа корисничката заедница е таа што треба да ги пријави сите грешки што ќе ги пронајдат за време на нивното работење. Бидејќи не е толку полирана верзија, веројатно ќе наидеме на голем број функционални проблеми, особено ако се работи за големо ажурирање.

El бавен прстенТоа е начинот на кој треба да уживаме во новостите за Виндоус 10 пред неговото пристигнување на пазарот. Корисниците кои се дел од овој прстен добиваат полирана верзија на најновата достапна градба, така што бројот на грешки е значително намален. Сите градба што пристигнуваат до овој прстен, претходно поминаа низ брзиот прстен. Сега сè зависи од налетот во кој сте за да уживате во нови функции во вашата копија на Виндоус 10.

Како да се приклучите на програмата Инсајдер

Ако сеуште не сме инсталирале Виндоус 10 затоа што немаме лиценца, но сакаме да ги испробаме сите новости што ни ги носи во однос на претходните верзии, прво мора да ја посетиме веб-страницата на Мајкрософт од каде што можеме преземете ја официјалната ISO верзија дека сакаме да инсталираме и креирајте USB-подигање на нашиот компјутер и инсталирајте го.

За време на процесот на инсталација, кога ќе го побарате бројот на лиценцата, мора да кликнете на „Немам лиценца“ на дното на тој прозорец, така што прескокнете го процесот и можеме да продолжиме со инсталацијата во нашиот тим. Откако ќе заврши инсталацијата, Мајкрософт ни дозволува да ги користиме сите функции на Виндоус 10 без никакво ограничување во рок од 30 дена, по што нема да ни дозволи пристап до поставките за конфигурација на Виндоус.

Придружете се на програмата Инсајдер

Со нашата веќе инсталирана копија, одиме во опциите за конфигурација на Windows преку запчаникот што се наоѓа на левата страна од менито Start. Следно, кликнете на Ажурирање и безбедност. Во левата колона, кликнете на Програма за инсајдерски Windows и во десната колона кликнете на Start.

Следно, Виндоус 10 ќе побара од нас да додадеме сметка за е-пошта на која сакаме да ја асоцираме програмата Инсајдер. Ова мора да биде од Microsoft, или @outlook, @ hotmail ... Нормално е поврзете ја нашата сметка за сесии на Виндоус со која сакаме да ја користиме програмата Инсајдер.

Следно, треба да избереме од кој тип прстен сакаме да бидеме дел. Ние треба да избереме Испрати ми рани ажурирања ако сакаме да бидеме дел од брз прстен (не се препорачува) или Следната верзија на Виндоус, ако сакаме да бидеме дел од бавен прстен (препорачана опција).

Конечно, Windows ќе продолжи да презема серија датотеки и ќе побара од нас да го рестартираме компјутерот. Овој процес може да трае долго времеНе само што треба да преземате датотеки, туку и мора да ги инсталирате пред да го рестартирате Windows, затоа бидете трпеливи.

Предности на инсајдерската програма

Главната предност што ви ја нуди оваа програма е тоа што можеме да уживаме во сите новости што ќе ни ги понуди Microsoft во следните верзии на Windows. Друга предност, а тоа можеби ве доведе до овој напис е дека можеме користете легална копија на Виндоус 10 без некогаш да мора да регистрирате копија на Window или да бидете принудени да купите лиценца.

Недостатоци на програмата Инсајдер

Како дел од бета-програмата на Windows 10, нашата копија од оваа верзија ќе ни покаже во долниот агол на работната површина текст со верзија што ја тестираме заедно со бројот на градење. Овој текст се прикажува без оглед дали ја менувате позадината или не.

Друг голем недостаток што оваа програма ни го нуди е тоа што можеме да страдаме нестабилност во нашиот тим, бидејќи не престанува да се обидува да биде бета, што може да предизвика дека ако правиме важна работа, може да се потроши ако не бидеме внимателни и континуирано зачувуваме копија од она што го создаваме.

Ако сакаме да користиме Windows 10 без да поминеме низ полето, кога ќе се регистрираме за оваа програма, мора да се приклучиме на бавниот прстен, каде што секогаш пристигнуваат конструкциите што веќе поминале низ брзиот прстен и дека пред да се стигне до него, решените грешки се решени, така што стабилноста е скоро загарантирана. Покрај тоа, тоа е поголемиот дел од времето, верзијата на бавниот прстен е онаа што конечно стигнува до крајните корисници.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.