Како да инсталирате iOS 12 на вашиот iPhone или iPad

Одбележувањето на WWDC секоја година од страна на Apple, е почетниот сигнал за тоа што доаѓа од септември. Веднаш штом ќе заврши главниот збор, Apple го прави прва бета верзија и за macOS и за iOS, бета-верзии што ќе можеме да ги инсталираме на нашите уреди.

Во последниве години, Apple го прошири бројот на корисници кои можат да ги тестираат бета-верзиите на iOS преку јавната бета програма, програма што им овозможува на не-развивачите на корисниците да ги инсталираат бета-верзиите пред да бидат објавени на нивната веб-страница. Конечна верзија на пазарот. iOS 12 не е исклучок. Еве ви покажуваме како да инсталирате iOS 12 на вашиот iPhone или iPad.

Пред да продолжите со инсталацијата, мора да се земе предвид дека тоа е првата бета верзија, иако во теорија е функционална, може да покаже одредени проблеми со стабилноста, како што се неочекувани рестартирања, неуспеси во апликациите, грешки во работењето, функции што сè уште не се достапни и се разбира, проблемот што може да нè натера да размислиме за инсталацијата: прекумерна потрошувачка на батерија.

IOS 12 компатибилни уреди

Прво на сите и пред да започнеме со процесот на инсталација, ние мора да ги земеме предвид ако нашиот уред е компатибилен. Со објавувањето на iOS 11, сите уреди управувани од 32-битни процесори беа изоставени од ажурирањето. Оваа година, со iOS 12, Apple не елиминира ниту еден уред од таа листа, така што терминалите компатибилни со iOS 12 се исти како и со iOS 11, терминали што детално ги даваме подолу:

 • iPhone X
 • iPhone 8
 • iPhone 8 Плус
 • iPhone 7
 • iPhone 7 Плус
 • iPhone 6s
 • IPhone 6s Plus
 • iPhone 6
 • iPhone 6 Плус
 • iPhone SE
 • iPhone 5s
 • iPad Pro 12,9 ″ (XNUMX-та генерација)
 • iPad Pro 12,9 ″ (прва генерација)
 • iPad Pro 10,5
 • iPad Pro 9,7
 • iPad воздух 2
 • iPad воздух
 • iPad 2017
 • iPad 2018
 • iPad мини 4
 • iPad мини 3
 • iPad мини 2
 • iPod touch шеста генерација

Да се ​​земе предвид

Пред да се возбудиме и инсталираме новата верзија на iOS 12, мора да имаме предвид дека за време на процесот, нешто може да тргне наопаку и да не присили да го вратиме нашиот уред, па затоа секогаш се препорачува направете резервна копија преку iTunes.

Ако имаме договорено простор во iCloud и ги активиравме сите опции на услугата за складирање облак на Apple, нема потреба да се прави ништо, бидејќи целата содржина е зачувана во облакот, па ако нешто не успее, нема да изгубиме никакви податоци.

Бидејќи е бета фаза, операцијата може да не биде посакувана, особено ако инсталираме над верзијата што моментално ја има нашиот терминал, затоа се препорачува извршете чиста инсталација од нула, тоа е, без вчитување претходна резервна копија, бидејќи тоа ќе повлече влечење на сите проблеми што ги имавме претходно.

Ако имаме датотеки во рамките на некои апликации, мора да направи копија од нив ако не се синхронизирани со кој било облак, било да се тоа iCloud, Dropbox, Google Drive, OneDrive ...

Не можеме да ја заборавиме кралицата платформа во светот на пораки, WhatsApp, апликација која за жал не чува разговори на своите сервери, па затоа ќе мора да извршете претходна резервна копија во iCloud, копирајте дека ќе треба да ја вратиме откако ќе завршиме со инсталацијата на iOS 12 и повторно ја преземеме апликацијата. За да ја направиме копијата, одиме во Поставки> Разговори> Бекап за разговори и кликнете на Направи резервна копија сега.

Инсталирајте го iOS 12 Developer Beta

Ако сте развивач, за да ја преземете првата бета верзија на iOS 12, само треба да поминете низ порталот за програмери од вашиот уред и преземете го сертификатот ВО ОВОЈ ЛИНК што ќе ви овозможи да ја преземете првата бета-верзија, како и последователните што се објавени од iOS 12.

Инсталирајте го iOS 12 Public Beta

Ако не сте развивач, но сакате да ја пробате првата јавна бета верзија на iOS 12, имаме лоши вести, како Apple нема да ја објави првата јавна бета верзија на iOS 12 дури подоцна овој месец, така што единствената опција е да пребарувате на Интернет за сертификат за развивач на iOS што ни овозможува да ја преземеме верзијата на развивачот. Вие само треба да направите пребарување на Интернет.

Но, ако не сте во брзање и сакате да почекате Apple да го започне лансирањето iOS 12 јавна бета верзија, прво треба да ја поминете јавната бета програма на Apple и внесете ги деталите за Apple ID да станат дел од корисниците на јавната бета програма на Apple.

Овој процес мора да се направи од самиот уред така штом сертификатот е достапен, можеме да го преземеме директно на уредот каде што сакате да го инсталирате.

Откако ќе имаме го презема сертификатот, и ние правилно го инсталиравме на нашиот уред, ние мора да продолжиме со рестартирање на уредот. Откако ќе се рестартира, одиме во Поставки> Општо> Ажурирање на софтвер. Во овој дел треба да се појави првата бета верзија на iOS 12, како и сите бета-верзии што ги започнува компанијата со седиште во Купертино.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.