Како да исчистите и заштедите простор на вашиот Андроид

Канта за хартија

Овој пат ќе видиме некои од чекорите што можеме да ги преземеме за да ги исчистиме и добијте простор на нашиот уред со Android. Можно е оваа година СМ Лос Рејес Магос да не ни донесе нов паметен телефон мислејќи дека нашиот е во ред и дека едноставно со општо чистење можеме да го фрлиме уште некое време.

Па, во тој случај ќе ви оставиме низа опции што можете да ги извршите на вашиот уред со Android, така што тој ќе има подобар одговор во задачите, тој е почист и пред сè што ни овозможува да добиеме простор. Без сомнение, оваа година 2020 година може да биде добро време за промена на уредот, така што, додека се случи ова, ќе го гледаме мали трикови за чистење на нашиот сегашен уред.

whatsapp ја подобрува верзијата за Android
Поврзана статија:
Како да ги зачувате резервните копии на WhatsApp пред да ги избришат

Пред да започнете со работа, многу е важно да спроведеме а резервна копија на целиот наш уред. Да, знаеме дека тоа е чекор што никој не сака да го изведе бидејќи бара малку време, иако како што секогаш велиме, поважно е да поминеме неколку минути или дури часови за да направиме целосна резервна копија на нашиот паметен телефон, отколку подоцна жалам за загубата на податоци, фотографии, документи или слично.

Наметнување е да се има предвид дека штом еднаш ја избришеме содржината на нашиот Андроид, тешко е да се поврати, ако не и невозможно ако немаме резервна копија, затоа пред да започнете да бришете што било трае некое време за да направите резервна копија од целиот паметен телефон.

Избришете ги фотографиите што ги имате на вашиот телефон

Како и секогаш, мора да одиме чекор по чекор и првото нешто што е наједноставно и најчесто кај корисниците, што е како што вели насловот, избришете ги фотографиите што ги имаме на самиот уред. Ова е најбавниот чекор бидејќи мора да одиме еден по еден, избирајќи ги оние слики што веќе не ги сакаме или едноставно се покажаа лоши во моментот на изработка на нив, па дури и на сите оние слики од екранот кои се акумулираат, а потоа веќе не се прикажуваат.

Можеме да користиме некои од апликациите што постојат за да ги елиминираме дупликатите слики, но навистина не го советуваме бидејќи може да ги комплицира работите со слични слики, па затоа најдобриот совет да ја допрете галеријата на нашиот Андроид е да го направите тоа рачно дури и ако тоа значи да изгубите некое време на тоа.

Windows 10
Поврзана статија:
Мојот компјутер е бавен. Како да го поправам?

Апликации што повеќе не ги користиме

Без сомнение, тоа е втора или прва опција во многу случаи. На број на апликации што сме ги акумулирале на нашиот Андроид и кои не ги користиме се зголемува со одминување на деновите и многу од нив ги преземаме и потоа забораваме дека се инсталирани, па затоа е добро време да се изврши општо чистење на истите.

Просторот што сите овие апликации го зафаќаат на уредот е обично голем како оној на фотографиите, така што не е задача што треба да ја оставиме за последен, далеку од тоа, дури можеме да кажеме дека ова секогаш ќе биде прва или втора опција по бришење на фотографии и видеа од Андроид. Слободниот простор значително ќе расте со овие две активности, сега можеме да продолжиме со други задачи.

Слики

Фотографии, видеа, мемиња на WhatsApp

Со малку повеќе забавите, нормално е да се собираат бројни меми и срање во оваа апликација за пораки. Ова е уште еден важен чекор што треба да се земе предвид за да се добие простор во нашиот Андроид и тоа е „индустриските количини“ од фотографии, видеа, Gif, меми, видеа и други срања во апликацијата за пораки WhatsApp.

Ние можеме директно да го елиминираме сето ова од самата апликација, но прво можеме да зачуваме некои од фотографиите или содржината дека сакаме директно од ролната на WhatsApp, гледаме што има и го чуваме она што го сакаме. Откако ќе заврши ова, можеме директно да ја избришеме целата папка, да, избришете ја целосно од вашата омилена управувачка датотека или директно во самата галерија.

Во овој момент е важно да се каже дека можеме да му кажеме на WhatsApp да не го зачувува автоматски она што го преземаме во него, едноставно треба да пристапиме Поставки> Податоци и складирање и проверете ја опцијата да не ја зачувувате содржината автоматскиНие едноставно мора да го сториме тоа рачно кога сакаме да зачуваме нешто што ни е испратено.

Избришете филмови или серии што веќе сте ги виделе

Уште една точка што треба да ја имаме предвид кога користиме апликации од типот на Netflix што ни овозможуваат преземете ги филмовите или сериите да може да ги видиме без интернет-врска значи да ги избришеме откако ќе ги видиме. Целата оваа содржина зафаќа многу простор на нашиот Андроид, иако имаме уред со огромно складирање, ќе завршиме да го пополнуваме ако не ги избришеме овие филмови или серии.

Значи, друго во оваа смисла е исто така важно да се изостави оваа содржина за да се добие простор и тоа е дека сето ова се додава и во овој случај тие се многу MB или дури GB што можеме да ги ослободиме ако имаме преземени серии или филмови кога одиме на патување. Избришете ги оние што не ги сакате.

Дали инсталирам апликација за чистење на уредот?

Ова е едно од оние прашања што обично ни доаѓаат многу и во мојот случај јас лично можам да кажам дека воопшто не ги препорачувам, најдобро е да направите општо чистење на уредот рачно, ако ми се брзате можеме да расчистиме кешот, можеме да избришеме фотографии, видеа, апликации и во основа да го направиме она за што разговаравме во овој напис, но Апликациите што ветуваат брзо и безбедно чистење на нашиот уред може да бидат повеќе проблем отколку решение.

Можеби имате инсталирано една од овие доверливи апликации на вашиот Андроид и таа работи за вас, иако се препорачува рачно да пребарувате што останува и да ги избришете директно без апликации од трети страни, кои дури можат да ги задржат информациите што ги бришеме или забавиме одредување на уредот повеќе. Ако го имате и сакате да го користите, продолжете напред, но во спротивно избришете сè рачно.

Чистење на Андроид

Повторното инсталирање на системот може да биде драстично решение

Без сомнение, сето ова е многу добро за да добиеме слободен простор на нашиот уред, но ако се најдеме во екстремна ситуација, она што можеме да го направиме е да елиминираме сè со целосна повторна инсталација на опремата. Да, можеби звучи комплицирано, но Фабричкото ресетирање на уредот може значително да го подобри корисничкото искуство Ако нашиот Андроид е многу лош и со горенаведеното не успеавме да го решиме проблемот.

Можете да направите што сакате, но пред сè, запомнете го првиот чекор што е резервната копија на вашиот компјутер не може да недостасува. Размислете дека во сите случаи можеме да ја изгубиме таа датотека, фотографија или документ што ни требаат при вршење на ваков вид чистење, затоа е многу важно пред да се фатите за работа да направиме комплетна копија на нашиот уред. Тогаш ќе одлучиме дали да ја избришеме таа резервна копија или не, но барем имаме резервна копија на податоците за секој случај.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

<--seedtag -->