Како лесно да креирате блог со WordPress?

Кога станува збор за блогови, името на WordPress веднаш излегува на виделина како главна алатка што можеме да ја искористиме за да го имаме. Овој CMS или Систем за управување со содржина успеа да се позиционира како најдобра опција за почетници и експерти кои сакаат да ги пренесат своите идеи на интернет. Во таа смисла, Ќе ви претставиме се што треба да земете предвид за тоа како да креирате блог во WordPress.

Бидејќи е толку лесна за употреба алтернатива, техничкиот аспект е најмалиот проблем кога работиме на блог. Така, Ќе ви ги кажеме клучните точки што треба да ги земете предвид, така што вашиот пат во оваа задача е што е можно поедноставен..

Што треба да знаете за тоа како да креирате блог со WordPress

Ако имате идеја да имате блог на WordPress, мора да земете предвид некои неопходни фактори за да ги добиете резултатите што ги сакате. Успехот на оваа задача се заснова на тоа да имате целосно јасна слика за тоа што сакате да генерирате и постигнете.. Во таа смисла, ќе ја детализираме рутата на елементите што мора да ги дефинирате за да креирате страница што ги задоволува сите ваши потреби.

Каков вид на блог сакате да креирате?

Блог

Кога зборуваме за блог, се повикуваме на веб-локација што можеме да ја користиме на различни начини, но нејзината главна карактеристика е собирањето на записи или публикации по хронолошки редослед. Во таа смисла, кога имаме идеја да создадеме, мора веднаш да дефинираме која ќе биде неговата функција.

Постојат различни типови на блогови: лични, информативни, за е-трговија, лажат и многу повеќе. На овој начин, првото нешто што треба да ви биде јасно е кои од нив ги таргетира вашиот проект, за правилно да го изберете типот на шаблон, додатоци и стил на публикациите што треба да ги направите.

Изберете име на домен

Домен

Изборот на име на домен е основен чекор на патот кон создавање блог на WordPress. Тоа е толку важно затоа што мора да биде уникатно име, лесно за паметење и кое целосно ја идентификува вашата активност.. Името е веројатно една од најкомплицираните фази на секој проект и уште повеќе ако го однесеме на интернет. Интернетот постои повеќе од 30 години, така што наоѓањето нешто сосема оригинално може да биде застрашувачка задача.

Сепак, можно е да не поддржите на сајтови како што се име.com што ни овозможува да се консултираме со имињата што ги имаме за да знаеме дали се зафатени или не.

Дополнително, ќе треба да дефинирате дали сакате име на домен .com, .org или поврзано со одредена географска област. Ова директно ќе зависи од природата на вашиот блог.

WordPress.com vs WordPress.org

Лого на WordPress

Ако одлучивте да истражувате за WordPress, сигурно сте откриле дека има WordPress.com y WordPress.org. Разликата помеѓу едното и другото е во тоа што првата е платформата за бесплатен пристап, а втората е платената услуга.. Кој да изберете целосно ќе зависи од вашите потреби, но најдобрата опција во овие случаи секогаш ќе биде да користите WordPress.org.

Ако сакате вашиот блог да се појавува во пребарувачите, да има задачи за одржување и можност за целосно прилагодување преку шаблони, опцијата за плаќање е алтернативата за избор.р. WordPress.com ќе ви даде блог со домен .WordPress.com, кој не е погоден за продавница за информации или портал.

Изберете хостинг

хостинг

Кога креираме блог во WordPress, не одиме директно на веб-страницата на алатката за да го генерираме. Тоа всушност го правиме од серверот кој ни ја обезбедува услугата за хостирање, односно компанијата која ни го изнајмува просторот за хостирање на нашиот блог и кој е прикажан на интернет. Постојат десетици услуги од овој тип и идеално е да ги споредите различните алтернативи за да ја најдете најатрактивната цена и поволностите.

Општо земено, хостинг компаниите ни даваат директно пристап до панелот за администрација на WordPress за да можеме да започнеме со конфигурирање или поставување содржина. Односно, нема да биде потребно да се изврши ниту еден дополнителен чекор за започнување на блогот, бидејќи тој веќе ќе работи.

Конфигурации што треба да се земат предвид

Иако во моментот на најавување на панелот на WordPress, ќе имаме целосно функционален блог, има некои конфигурации кои мора да ги земеме предвид. Првата што ќе ја споменеме е онаа што се однесува на изгледот, бидејќи е главната фасада на нашиот блог. Во таа смисла, внесете го делот „Изглед“ за да дефинирате како сакате вашата страница да изгледа низ каталогот на достапни шаблони.

Од друга страна, ќе биде неопходно да се конфигурира пристап до корисниците кои ќе управуваат или поставуваат содржина на блогот. За тоа, внесете го делот „Корисници“ каде што можете да ги креирате сметките на секој соработник на блогот а исто така сменете ја стандардната лозинка од вашата.

Yoast

Дополнително, не можеме да го заборавиме делот за приклучоци. Оттука ќе можете да ги инсталирате сите комплементи кои ќе ви овозможат да ја зголемите безбедноста на блогот, да додадете повеќе можности за прилагодување и да го оптимизирате неговото позиционирање во пребарувачите. Еден од најважните што можеме да го споменеме во овој момент е YOAST SEO, кој ќе ви овозможи да ја прилагодите вашата содржина така што Google ќе ја земе предвид при првите резултати..

Постојаност и квалитетна содржина

блогер

Клучот за успехот кога се произведува содржина за интернет е упорноста и блоговите не се исклучок. Во таа смисла, ќе биде неопходно секогаш да се придржувате до календарот на публикации и ажурирања на материјалот за да ја одржувате страницата секогаш свежа. Одржувањето на фреквенцијата ќе резултира со тоа вашите посетители да станат полојални и да го препорачаат блогот, имајќи предвид дека секогаш има нови записи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

<--seedtag -->