Како да најдете анимирани Gif-ови на Yahoo, Google или Bing

Анимирани подароци 02

Неодамна беше спомената интересна вест која дојде од Мајкрософт и неговиот пребарувач Бинг, каде се сугерираше оптимизацијата што би ја имале кога нејзините корисници сакаат да најдат анимирани Gif-и.

Ова теоретски би се должело на добро структурирање, како и на имплементација на un мал филтер што сега е присутен во пребарувачот Бинг; Сега, дали е можно да ги најдеме нашите анимирани Gif-ови во други различни пребарувачи? Одговорот е „да“ иако, со одреден број трикови за спроведување, нешто што ќе го споменеме подолу со соодветната анализа, предностите, недостатоците и придобивките што ги нуди оваа најнова имплементација од „Мајкрософт“.

1. Пребарување анимирани Gif-ови користејќи Yahoo!

Ја спомнавме Yahoo.com пред се затоа што е најконфликтна од сите. Оние што се корисници на овој пребарувач ќе забележат, за Наоѓањето анимирани Gif-ови бара низа чекори тоа може да биде премногу досадно и досадно за никого; Сумирајќи, овие чекори може да го вклучат следново:

 • Отворете го Интернет прелистувачот што е од наша желба.
 • Во URL-то мора да му напишеме на пребарувачот (Yahoo.com).
 • Во соодветниот простор ќе треба да го напишеме зборот што најдобро ја идентификува сликата што сакаме да ја имаме како резултат.
 • На левата страна треба да ја избереме категоријата «Слики".

Анимирани гифови во Yahoo

Сите слики што се прикажани како резултати ќе имаат каков било формат; да ја исполниме нашата цел, по зборот што го користевме како поими за пребарување ќе треба да му напишеме на дополнителен, ова е „Gif“, што ќе направи резултатите да ни понудат различни типови на слики, но со формат Анимирани Gifs.

2. Користење на пребарувачот Google

Гугл е еден од пребарувачите што го претпочитаат многумина, на кој исто така можеме користете за да се обидете да ги најдете нашите анимирани Gif-и. Постапката е малку поудобна од она што ни го нуди Yahoo, иако сепак е малку непријатно заради чекорите што мора да се следат за да се постигне нашата цел. Првенствено, овие чекори може да го сугерираат следново:

 • Отворете го Интернет прелистувачот што е од наша желба.
 • Во URL-то мора да напишеме на Google.com.
 • Сега ќе треба да ја избереме опцијата «слики»Горе десно.
 • Во просторот за пребарување мора да го напишеме поимот за кој сме заинтересирани.
 • Haveе мора да избереме «Алатки за пребарување".

Анимирани гифови на Google

Со оваа постапка ќе се појават нови опции во секундарна лента и на дното на главната, каде што ќе треба да го избереме само табулаторот што вели «Тип«, Што ќе донесе нови опции за избор. Таму има еден што вели «Анимиран«, Да се ​​биде оној што ќе одговара на овие анимирани Gif-ови.

3. Користење на новиот филтер Бинг

Го оставивме овој пребарувач последен заради новите карактеристики со кои неодамна ги предложи Мајкрософт. Можеме да осигураме дека постапката е многу побрза и поагилна од претходно споменатото, бидејќи корисникот треба да го направи само следново:

 • Отворете го Интернет прелистувачот по ваш избор.
 • Сега одете на URL-то на Бинг слики.
 • Во просторот за пребарување, напишете го зборот што го идентификува нашето барање.
 • Од лентата за опции изберете ја онаа што вели «Тип".
 • Сега изберете ја опцијата «Анимиран Gif".

Анимирани гифови во Бинг

Како што читателот ќе цени, овој метод предложен од Мајкрософт за неговиот пребарувач Бинг е многу побрз и поефикасен. Најдоброто од сè е во прегледот што ни го нуди услугата, бидејќи треба да го поставиме покажувачот на глувчето над која било слика од резултатите, така што анимацијата веднаш да се прикаже во мал скокачки прозорец, сето тоа без да треба да кликнете на резултатот.

На овој начин, Мајкрософт се обидува да го сврти вниманието на целата заедница кон својот пребарувач Бинг, бидејќи Анимираните гифови претставуваат едно од најбараните пребарувања на интернет.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.