Како да ослободите простор во iCloud

Ослободете простор за складирање во iCloud

Во последниве години, просторот за складирање во облакот стана приоритет за сите оние корисници на кои им треба, да или да, секогаш да имаат свои датотеки секогаш при рака. Во моментов имаме на располагање широк спектар на услуги за складирање кои Ни нудат сума од GB бесплатно.

Меѓу сите услуги што ги имаме на располагање, Google Drive е најдарежлив од сите со 15 GB бесплатно додека OneDrive на Microsoft и iCloud на Apple се најстариот скржави. Иако е точно дека има повеќе услуги за складирање, само овие три се поврзани со производителот на софтвер. Ако имате проблеми со облак складирање на Apple, ќе ви покажеме подолу како да ослободите простор во iCloud.

Секој корисник кој има сметка поврзана со услугите на „Епл“, има на располагање 5 GB простор за слободно складирање на резервни копии на нивните терминали заедно со податоците за нивната агенда, календарот, поставките на уредот и многу малку повеќе, како што е тешко дека имаме простор да складираме копија од сите фотографии што го правиме со нашиот уред.

Но, ако и покрај тоа што ангажиравте дополнителен простор за складирање во облакот „Епл“, ќе видите како просторот окупиран од вашите податоци продолжува да се зголемува одново и одново, без фотографиите или видеото што ги имате да бидат причина, тогаш ние ќе анализира кои можат да бидат причините што го предизвикуваат, што е тоа навистина и како можеме да ослободиме простор.

Што зачувува iCloud

Што ни нуди iCloud

iCloud не само што ни овозможува да ги чуваме податоците за нашата агенда, календар и поставките на уредот (за што навистина е родено), но исто така, како што поминаа годините, така и услугите што ги нуди Apple се зголемија, тие се зголемија, така што расположливиот простор, 5 GB (ист како и на почетокот) сè уште е смешно

Податоците што iCloud ги зачувува денес се:

 • Фотографии (ако оваа опција е активирана)
 • Е-пошта од нашата сметка iCloud
 • Контакт
 • Календар
 • Потсетници +
 • Сметки
 • Пораки
 • Обележувачи и историја на сафари
 • Торба
 • Насловна
 • Игра Центар
 • Siri
 • здравје
 • Клуч за клучеви
 • Пребарај го мојот iPad
 • Копија на ICloud

Функцијата iCloud не е ограничена само на складирање на копија од сите наши податоци во облакот, туку исто така се грижи за синхронизација на сите податоци од сите уреди поврзани со истиот Apple ID. На овој начин, ако додадеме нов контакт на iPhone, по неколку секунди, тој исто така ќе се појави на нашиот iPad и Mac. Истото се случува ако уредиме или додадеме нов контакт на нашиот iPad или Mac, нов контакт што неколку секунди подоцна, исто така, ќе биде достапен на iPhone.

Овој начин на работа е достапен и во календарот, потсетници, белешки, пораки, обележувачи на Safari, приврзок за клучеви ... Како што можеме да видиме, услугата iCloud поврзана со уредите на Apple е повеќе од обична резервна копија на податоците од нашите уреди. Покрај тоа, исто така ни овозможува да управуваме со нашиот уред од далечина во случај да се изгуби или украде преку одликата „Најди го мојот iPhone / iPad“.

Како можам да ослободам простор во iCloud

Колку простор зафативме во iCloud

Ако го немаме активирано полето Фотографии во iCloud, ова сигурно ќе биде услугата што зафаќа најмногу простор на нашата сметка бидејќи таму се зачувани сите оригинали на фотографиите и видеата што ги правиме со нашиот уред, оставајќи помала копија (може да ја наречеме сликичка) и од фотографиите и од видеата на уредот.

Ако сакаме да им пристапиме од нашиот уред, треба само да одиме на ролна и да го прегледаме како што тоа обично го правевме, бидејќи преку Интернет фотографијата ќе се преземе автоматски и доколку се работи за видео, таа ќе започне да се репродуцира во стриминг од серверите од Apple. Ако сакаме да го ослободиме просторот што го имаме на располагање преку iCloud, Имаме на располагање различни опции што детално ги опишуваме подолу:

Избришете бекап

Apple ни ги става на располагање во рамките на опциите што ни ги нуди преку iCloud, можноста за правење резервна копија преку iCloud на податоците на нашиот терминал, како што се сметки, документи, конфигурацијата на апликацијата Home и поставките на нашиот терминал. Ако нашиот терминал складира многу информации, просторот што може да го заземе во нашата сметка iCloud може да биде многу висок. Исто така, ако имаме повеќе од еден уред и сите имаат резервна копија, зафатениот простор може да биде алармантен.

Ако сакате да ослободите простор на iCloud, можете оневозможете ги овие резервни копии и направете ги преку iTunes, така што копиите не го окупираат просторот што сте го договориле преку iCloud. Недостаток што ни е претставен е тоа што резервната копија во iCloud на нашиот терминал се прави секоја вечер додека ги полниме нашите уреди, така што треба да ја извршуваме истата операција секоја вечер преку iTunes, нешто што многу малку корисници се подготвени да го сторат.

Избришете фотографии и видеа од iCloud

Просторот окупиран и од фотографии и од видеа зачувани во нашата сметка iCloud Тие се оние кои окупираат најмногу. Ако имаме договор за договор за складирање и не сакаме да го прошириме, решение за враќање на слободниот простор е да направите резервна копија на сите слики и видеа што сме ги зачувале на нашиот хард диск и да ги избришеме од iCloud, со цел да закрепне простор без да мора да ангажира повеќе простор за складирање.

Ангажирајте повеќе простор за складирање

Планови за складирање на ICloud

Во последниве години, цената на услугите за складирање значително опадна и денес имаме на располагање 50 GB iCloud за само 0,99 евра месечно. Ако сакаме повеќе простор за складирање, имаме на располагање 200 GB за 2,99 евра / s или 2 TB за 9,99 евра / месечно.

Ако сме корисници на неколку уреди на Apple, најдобрата опција што ја имаме на располагање е iCloud благодарение на интеграцијата што ни ја нуди со целиот екосистем. Што повеќе, цените се практично исти како и оние што ги нудат останатите алтернативи, било да е тоа Google Drive, Dropbox или OneDrive.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.