Како да отстраните вируси од вашиот Mac

вируси на Mac

Како и секој компјутерски систем, на Оперативниот систем на Apple има свои слабости. Овие се користат од вируси за пристап до компјутерот и имаат доверливи информации, како што се кредитни картички или банкарски податоци. Во многу прилики, корисникот не е ни свесен за присуство на вирус, бидејќи нејзиниот начин на дејствување е тивок и паразитски.

Ако ова е вашиот случај, имаме добри вести за вас: постојат неколку начини да го заштитите вашиот Mac. Најпознатиот метод е да инсталирате специфичен антивирус, иако постојат повеќе начини за отстранување на вирусот од Mac без потреба да се знае во длабочина како функционира неговиот внатрешен код.

Што е вирус и зошто е толку важен?

Тие се познати како компјутерски вируси на програми кои прикриваат измамнички операции, како што се кражба на идентитет или банкарски трансфери. Така, вирусите се софтвер чија инсталација претпоставува, без корисникот да знае за тоа, пристап на неовластени лица до информациите содржани во компјутерот.

отстранете го вирусот Mac

Иако ние обично ги нарекуваме наизменично, всушност има многу вируси кои се разликуваат во нивните modus operandi. Од сите, малициозен софтвер најмногу ги користат хакери или сајбер криминалци. Некои од најкористените малициозен софтвер за напад на Mac се тројанци, откупни софтвери, фишинг или реклами. Секој од нив работи на различен начин и пристапува до податоците преку различни патеки.

Како да отстраните вируси од Mac?

Повеќето вируси добиваат пристап до системот со инсталирање на одреден софтвер. Сепак, постојат и други механизми кои сајбер-криминалците ги користат за да упаднат во системот; пораки, мејлови, малверзации... Во секој случај, пристапот на малициозен софтвер може да се елиминира доколку ги имаме потребните алатки.

Внимание на на симптоми

Во повеќето случаи, вирусот останува невидлив и навидум неактивен некое време. Во оваа фаза сајбер криминалците собира доверливи информации и обидете се да пристапите до други уреди за да продолжите со лажни операции. Поради оваа причина, многу луѓе не знаат дека нивните Mac се заразени додека не е предоцна.

предупредување за мак вирус

Некои од симптоми што може да ги прикаже заразениот Mac се: губење на перформансите, автономно инсталирање на нови апликации, бавност, проблеми со складирањето, масовно испраќање е-пошта и пораки до познаници... Во принцип, секое необично однесување треба да не натера да се посомневаме во присуство на туѓ елемент.

Избриши el инсталиран софтвер

Доколку е инсталиран злонамерен софтвер и се најде на системот, препорачува Apple отстранување на програмата и испраќање во ѓубре. Овој процес може да се спроведе со Инструкции на Apple.

Инсталација de софтвер за заштита

Поради појавата на закани на Mac, има бројни компании кои ја посветуваат својата активност на Подобрување и заштита на Mac системот. Овие софтвери го штитат Mac и ги чистат и отстрануваат програмите што ги сметаат за сомнителни. На ист начин тие предупредуваат за пристап до веб-страници чие потекло не го идентификуваат како доверливо, како и апликации кои ја немаат потребната заштита за Mac.

И покрај ова, некои малициозен софтвер добива изглед на безбедносен софтвер. Затоа, препорачливо е да се оди на познати програми кои имаат досие.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)