Како да печатите од модерни апликации во Windows 8.1

печатачи во Windows 8.1

Ако веќе одвоивме време да ја инсталираме секоја од апликациите во овој нов оперативен систем Windows 8.1, со сигурност дека веќе ќе уживаме во секоја од функциите што ни ги нудат и меѓу кои, ги истакнуваме документи за печатење. Ова не само што ќе го најдете во новиот пакет канцелариски работи во Office 2013, туку и во неколку други што се присутни на почетниот екран на овој оперативен систем на Microsoft.

Па, ако ние извршуваме апликација како онаа споменатата погоре само со користење на кратенка на тастатурата Победи + П. Веќе може да го активираме режимот за печатење, иако, во зависност од апликацијата во која се наоѓаме, ова може да варира; задачата во основа ќе се развива во оние апликации што се извршуваат од Windows 8.1 работна површина, иако ако се најдеме како работиме во некој од многуте Современи апликации присутни на почетниот екран на овој оперативен систем, тогаш треба да разгледаме неколку елементи при печатење на какви било информации.

Конфигурирање на нашите печатачи во Windows 8.1

Она што ќе го споменеме во оваа статија нема да биде само посветено на оперативниот систем Виндоус 8.1, кој главно се наоѓа на лаптопите и работната површина, туку и на различните модели на површината предложени од Мајкрософт; Ако, на пример, го поврзавме нашиот печатач со еден од овие најнови мобилни уреди (што може да биде таблет со Windows RT), оперативниот систем автоматски ќе започне да работи на откријте го типот на печатач што го користиме. Како што може да се види на сликата поставена подолу, печатачот ќе започне да се препознава од системот и затоа соодветните двигатели ќе се инсталираат веднаш.

01 печатари во Windows 8.1

Ок сега Што ќе се случи ако инсталираме неколку принтери на нашата опрема? Тогаш ќе се појави потреба да се идентификуваат некои од нив како Стандардно; За да ја дефинираме оваа ситуација, ќе треба да одиме само на кратенката на тастатурата од Победи + Ш, со што полето на Пребарувања внатре почетниот екран во Windows 8.1. Таму ќе треба да им напишеме само на „уредите за печатачи“ со она што ќе се појави веднаш, секој од оние што се инсталирани во оперативниот систем, нешто што можете да му се восхитувате на сликата поставена подоцна.

02 печатари во Windows 8.1

Откако ќе го идентификувате печатачот што ќе го користите стандардно во Windows 8.1, ќе треба да го изберете само со десното копче на глувчето; Itsе се појават неколку опции во неговото контекстуално мени, треба да изберете оној што вели «Поставете како Стандарден печатач".

03 печатари во Windows 8.1

Во зависност од видот на печатачот што го инсталиравме, производителот можеби одлучи да понуди техничка поддршка за своите корисници, нешто што ќе се рефлектира во мала плочка што ќе се прикаже на почетниот екран како да е дел од Современи апликации.

04 печатари во Windows 8.1

Сега, ако печатиме специфични информации во која било од модерните апликации што сме ги извршиле, само ќе треба да повикаме кратенка на тастатурата Победи + К така што лентата ќе се појави кон десната страна на екранот, каде што ќе бидат присутни различните алтернативи што можат да бидат избрани за печатење на наведената информација.

05 печатари во Windows 8.1

Меѓу нив е можноста за користење на безжичен печатач, оној што е поврзан на нашата локална мрежа или оној што е дел од правењето печатари инсталирани на компјутерот. Ако го избереме делот од Инсталирани печатари Веднаш ќе се појават сите што се присутни во нашиот оперативен систем, на прво место оној што претходно го конфигуриравме како стандарден. Со избирање на нашиот стандарден печатач веќе можеме да забележиме конвенционален интерфејс, иако, со подобар изглед.

06 печатари во Windows 8.1

Таму ќе треба да го дефинираме типот на печатење (во боја или црно-бело), ​​бројот на копии, ориентацијата на печатењето (хоризонтално или вертикално) меѓу неколку други опции. Како што можеме да му се восхитуваме, во Windows 8.1 можеме лесно да го користиме нашиот печатач со модерни апликации за почетен екран, претставувајќи голема предност што би можеле да ја најдеме во овој оперативен систем бидејќи е компатибилен со повеќе од 2500 различни печатари што постојат денес.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.