Како да поврзете безжичен глушец

безжичен глушец

Користењето безжичен глушец е ефикасен начин да ја одржуваме нашата работна површина уредна, без досадни кабли кои се заплеткуваат со сè. Тоа е и решение кое ни дава поголема слобода на движење. Доста изум. Ако сè уште не сте се „префрлиле“ на овој тип на глувчето, продолжете да читате, бидејќи ние ќе ви кажеме како да поврзете безжичен глушец на наједноставен начин.

Но, пред да навлеземе во детали и да го објасниме процесот чекор по чекор, ајде да видиме какви видови безжични глувци постојат и како тие работат.

Поврзана статија:
Верувајте им на глувци и тастатури за теле-работа, дали вреди?

Батерии наместо кабли

Како што покажува неговото име, безжичниот глушец не бара употреба на кабли, иако бара батерии. Овој тип на уреди можеме да ги класифицираме во две различни категории, во зависност од режимот на поврзување што го користат:

 • безжични глувци од страна RF (радио фреквенција).
 • безжични глувци од страна Bluetooth

Како се разликуваат едни од други? На уреди за радио фреквенција Тие работат од радио комуникација со приемник (исто така наречен dongle), кој се поврзува со USB-портата на компјутерот. Овие ресивери се мали и многу дискретни. Толку многу што многупати можат да останат незабележани, помешани со еден вид „приклучок“ што го блокира USB-портот.

Наместо тоа, глувци кои работат преку Bluetooth им треба компјутер опремен со вграден Bluetooth ресивер за да воспостават комуникација со него.

Во двата случаи, глувчето може да има копче за вклучување/исклучување. Не смееме да заборавиме да го активираме пред да започнеме со процесот на поврзување.

Радиофреквентно поврзување (со dongle)

dongle

Ако глувчето што сакаме да го инсталираме има а dongle или приемник, најчесто е тоа што ова е вградено во долниот дел на уредот или внатре во самиот глушец, во кабината каде што се батериите. Донглот е клучниот елемент во овој тип на поврзување, бидејќи тоа е она што ја овозможува комуникацијата помеѓу компјутерот преку радиофреквенции.

Инсталирањето е многу едноставно, само треба поврзете го клучот за глувчето на USB-A приклучок од нашиот компјутер. Во повеќето случаи, врската се воспоставува веднаш, без потреба да се прави ништо друго.

Од друга страна, други времиња ќе ни требаат инсталирај ги драјверите. Порака што ќе се појави во долниот десен агол на екранот ќе не извести. Во секој случај, драјверите што ќе ни требаат се достапни на веб-страницата на производителот на безжичниот глушец (секогаш е попрепорачливо да ги набавиме таму отколку на други несигурни веб-локации).

Bluetooth конекција

Bluetooth глушец

Друг начин за поврзување безжичен глушец со компјутер е преку Bluetooth. Денес речиси сите компјутери и лаптопи го интегрираат, но ако не сме сигурни дека ги има многу лесни начини за проверка. За безбедно и ефикасно воспоставување на врската, мора да го следите соодветниот метод во секој случај, како што е објаснето подолу:

На прозорците

Чекорите што треба да се следат се следниве:

 1. Прво треба да одиме на „Поставување“ а од таму пристап „Уреди“.
 2. Следно, го активираме Bluetooth.
 3. Следниот чекор е да го држите притиснато копче за синхронизација на глувчето, кое е на дното од него. Ова ќе направи да се појави на екранот во списокот со уреди.
 4. Конечно, изберете го новиот глушец за да се поврзете со нашиот компјутер.

На macOS

Ако нашиот компјутер е Mac, за да го поврзете безжичниот глушец, мора да постапиме на следниов начин:

 1. Првиот чекор е да отидете во менито на Apple и да го отворите менито на "Преференци на системот". 
 2. Таму избираме "Уреди".
 3. Во менито Bluetooth, ја избираме опцијата „Овозможи Bluetooth“.
 4. После ова треба да го држите притиснато копче за синхронизација, што е на дното на глувчето, што ќе го прикаже глувчето во списокот со уреди.
 5. Да заврши, изберете го глувчето од списокот за да го поврзете со компјутерот.

на Chromebook

Во овој случај, чекорите што треба да се следат се следниве:

 1. Ајде да одиме на поставување на нашиот Chromebook и кликнете "Блутут".
 2. Следно, ние активираме Bluetooth
 3. Како и во претходните примери, го држиме притиснато копче за синхронизација, кој се наоѓа на дното на глувчето, за да го прикаже во списокот со уреди.
 4. Конечно, постои само изберете глувче од списокот и на тој начин поврзете го со нашиот тим.

Проблеми со врската

Понекогаш се случува, дури и следејќи ги овие чекори кои детално ги посочуваме, не можеме да поврземе безжичен глушец со компјутерот. Го поместуваме глувчето, но курсорот останува неподвижен на екранот. Еве неколку едноставни решенија кои можат да ни помогнат да ја решиме оваа ситуација:

 • Проверете дали на копче за напојување копчето на глувчето (ако го имате) е овозможено.
 • Проверете дали на батерии тие работат: дека батериите се добро поставени, без оригиналната пластика што ги покрива и дека се полнат.
 • Рестартирајте го вашиот компјутер, во случај сите горенаведени да не функционираат.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

<--seedtag -->