Прегледувач на фотографии во Виндоус 10

Windows 10 прегледувач на фотографии

Една од најчестите нервози на новиот Виндоус 10, зошто да не го кажам тоа, е апликацијата Фотографии, што е значително бавна кога ќе се спореди со Виндоус Фото Прегледувачот што споделува фотографии со нас толку многу години. Денес ви покажуваме како да бидете сигурни дека сите наши фотографии се отвораат со Windows Photo Viewer И не со апликацијата Фотографии за Windows 10, ако сакате секако.

Како што веќе рековме, по дифолт во Виндоус 10 сме конфигурирани така што апликацијата Виндоус Фотос е онаа што ги отвора нашите фотографии, за жал, не е оптимизирана како што треба или би сакале, Затоа, за одредени работи секое минато време беше подобро, особено за „Прегледникот на фотографии на прозорецот“, исклучително брз, едноставен и корисен, и ако нешто работи, зошто да го смените?

Прегледувач-фотографии-прозорци-10

Поголемиот дел од времето ќе биде многу едноставно, а Виндоус 10 кога ќе отвориме фотографија за прв пат ќе не праша со која програма или апликација сакаме да отвориме таков тип на датотеки, само изберете Windows Photo Viewer. Меѓутоа, ако од која било причина не сме го избрале во тоа време или сега сме се предомислиле во врска со апликацијата Фотографии, едноставно треба да ги следиме следниве чекори опишани на горната фотографија.

Ресетирајте го прегледникот на фотографии за Windows 10

 1. Ние го притискаме копчето Виндоус или одиме во полето за текст Кортана
 2. Пишуваме „стандардни апликации“
 3. Во предложените апликации, кликнете на «стандардни поставки за апликацијата »
 4. Внесуваме конфигурација и се движиме до делот «Фотографии»
 5. Ние ја заменуваме апликацијата Фотографии од Windows Photo Viewer што ќе се појават во истиот список

Како сте биле во можност да набудувате дека се враќате кај класичниот прегледувач е крајно едноставно, ние треба само да ги следиме овие чекори и ако имате проблем, не двоумете се да го проверите во коментарите. Кажете ни, дали останувате со сПрегледувач на фотографии во Виндоус 10 или претпочитате прегледувач на слики на оперативниот систем на Мајкрософт?

Алтернативи на Windows 10 Photo Viewer

Сепак, ние сме во ера на прилагодување, а начинот на кој ги гледаме фотографиите на нашиот компјутер не може да биде помал, па затоа сакаме да ви донесеме неколку алтернативи за Windows Photo Viewer, за да можеме да пробаме други начини да го добиеме перформанси и оптимизирање на начинот на кој ги гледаме нашите фотографии на нашиот компјутер Windows 10, се разбира. Затоа, одиме таму со некои мали алтернативи што не можете да ги пропуштите.

ImageGlass 

imageglass, прегледувач на фотографии за прозорци 10  

Оваа прва програма ни нуди прилично едноставен и интуитивен кориснички интерфејс, за оние кои не сакаат повеќе отколку да кликнат на фотографиите и да продолжат понатаму, не е воопшто лошо. Благодарение на овој минималистички интерфејс работи брзо, многу повеќе од вообичаениот прегледувач на фотографии за Windows 10. Затоа, за оние кои сакаат изведба и едноставност, таа е многу присутна.

Преземи - ImageGlass

XnShell

xnshell, прегледувач на слики за Windows 10 

Добро познатиот комерцијален софтвер XnView, широко користен од корисници кои се посветени на уредување фотографии во професионален режим. Овој прегледувач на фотографии ни овозможува да ги решиме малите вообичаени дефекти на многу фотографии, па затоа на некој начин станува едноставен уредник. Од друга страна, неговата широка компатибилност со различни формати на слики исто така ја направи многу позната.

Преземи - XnShell

IrfanView

irfanview

Нешто прилично слично на она што претходно ви го кажавме со ImageGlass, а причината за тоа е брзината и брзината на користење. Неговиот кориснички интерфејс е можеби премногу поедноставен и не нуди многу информации, но ги има четирите основни опции што секој корисник знае да ги користи, без да се пофали, но за целата публика.

Преземи - IrfanView

Viewnoir

преглед

Минимализам со кориснички интерфејс кој брзо ќе нè потсети на стариот Mac OS X или сегашниот Linux. Уште еднаш имаме едноставни алтернативи, кои исто така ќе ни овозможат да ги визуелизираме анимираните GIF-ови, меѓу другото, толку модерни денес.

Преземи - Погледно

Дали знаете некој Прегледувач на фотографии во Виндоус 10 што служи како алтернатива на официјалниот систем на Мајкрософт? Кажете ни кој го користите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

18 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Адријан dijo

  Ви благодариме!

 2.   Губен dijo

  Па, во мојот Windows 10 не се појавува опцијата „Прегледувач на фотографии за Windows“, се појавуваат само „Фотографии“ (што е катастрофална нова идеја на „Мајкрософт“) и опција за продавница.

 3.   Хозе Чакон dijo

  Истата работа ми се случува како gueben, оваа опција не се појавува и дека апликацијата за Windows photo е ѓубре: /

 4.   Абелучио Хдс dijo

  Во чисти инсталации, оваа опција не може да се активира.

 5.   висцерална dijo

  Ја добивам опцијата „Прегледувач на фотографии за Windows“, но само ми дозволува да го поврзам форматот на датотека TIF. Дали е тоа дека „Мајкрософт“ секогаш мора да стори самостојно (видете го копчето „Почеток 8“). Со тоа колку беше добар прегледувачот на Виндоус порано.

 6.   Wallyz Prod INC dijo

  Windows Photo Viewer не ми се појавува. Го барав насекаде. И во она што го објаснивте за тоа како да ја смените стандардната апликација, фотографиите не се појавуваат ниту во списокот за конфигурација

 7.   МНК dijo

  Истата работа ми се случува: опцијата Windows Photo Viewer не се појавува. 🙁

 8.   пепемакс dijo

  Па, спротивното ми се случува. Имам компјутер со 3 корисници и во една од нив исчезнаа „фотографиите“ од прозорците 10, а исто така и од списокот на апликации за стартување, наместо тоа, датотеките што претходно беа отворени со „фотографии“ беа поврзани со твинуи и се разбира дека не може да ги отвори или да ги најде. Корисничката вели дека таа не модифицирала ништо, антивирусот не наоѓа ништо (каспер) и не знам каде да барам за да ги ажурирам апликациите, (кои на останатите корисници им се појавуваат нормално) заради оваа причина исклучив преземајќи го од продавницата, веќе не сакам да ставам дупликати апликации, така што тие не даваат проблеми. Јас бев во искушение да се вратам на претходната точка, но останатите корисници не даваат никаков проблем. Значи, ако некој знае нешто, однапред ви благодарам за соработката.

 9.   Марија Елена dijo

  Здраво, благодарам многу, ми помогнавте многу и без толку многу под

 10.   Џани dijo

  Многу благодарам Ми служеше премногу

 11.   исто така dijo

  многу ти благодарам, ти си пукнатина

 12.   Овидио Хернан dijo

  Ви благодарам!!!

 13.   jose luis dijo

  Ви благодарам, милијарда благодарам.

 14.   лошо dijo

  Во Виндоус 10 тој престана да работи правилно, ви овозможува да видите само една фотографија и не ве пушта на следната. мора да влезете и да излезете да ги видите другите …… злобни.

 15.   Карлос Рамирез dijo

  Имам апликација која има можност да отвори документи на клиенти. Добро работи во Виндоус 7, но кога менувате во Виндоус 10 што да направите за да ја следите истата функционалност, треба да ги прилагодите библиотеките или по можност со природниот прегледувач на Виндоус 10.

 16.   Едуардо dijo

  Како да се опорави… ??? »» Прегледувач на фотографии во Виндоус »затоа што прозорците 10 се многу лоши» »»

 17.   Viktor dijo

  Гледачот не ми се појавува и нема можно решение по овие чекори.

  Го најдов патот на друго место и тоа е со изменување на регистарот. Ти оставам линк

  https://answers.microsoft.com/es-es/windows/forum/windows_10-other_settings/usa-el-visualizador-de-fotos-de-windows-en-windows/8cec8dda-eab3-459b-a85a-79233a6ddf74

 18.   Хуани dijo

  Јас нека си дозволам, но кога ќе ги отворам фотографиите, тие излегуваат многу бледо и флуоресцентни, црвеното изгледа розово, дали некој знае решение? благодарам