Како да преземате книги од Google Books

Google Книги

Ако сакате да читате и имате а е-читач, има многу сајтови каде што можете легално да преземате електронски книги. Еден од нив е Google Books. На оваа страница ќе можеме да најдеме и преземеме многу книги потполно бесплатно за да можеме да ги читаме без интернет конекција.

Што е Google Books?

Во годината 2004, Google започна амбициозен проект за дигитализирање на книги, и без авторски и заштитени со авторски права. Резултатот од оваа работа беше создавањето на Google Books, моќен пребарувач за целосни текстови на милиони книги и на неколку јазици.

Google си постави за цел дигитализирање над 15 милиони книги. За да се постигне оваа цел, има помош и соработка на важни институции ширум светот, како што се американските универзитети во Мичиген, Харвард, Принстон и Стенфорд, библиотеката на Универзитетот во Оксфорд или библиотеките на Комплутенсе од Мадрид, меѓу многуте. други, други.

книги на Google

Не станува збор за создавање на „бесконечната библиотека“ што ја замислил Борхес, туку речиси. Во секој случај, треба да се напомене дека не сите книги на платформата се достапни за преземање. Google Books ги класифицира сите свои наслови во четири категории, четири нивоа различен пристап што означува дали се бесплатни за преземање или не. Ова се нивоата нарачани од најмалку до повеќето:

 • Без преглед. Еве ги книгите каталогизирани од Google кои се уште не се скенирани, па очигледно нема да можеме да ги видиме или преземеме. Сè што ќе можеме да знаеме за овие книги се нивните основни податоци (наслов, автор, година, издавач итн.) и ISBN.
 • фрагменти од книга. Книгите се скенирани, иако од правни причини Google ги нема потребните дозволи за репродукција на нивната содржина. Најмногу што може да ви покаже се одредени фрагменти од текст.
 • со преглед. Најголемиот дел од книгите на Google Books се во оваа категорија. Книгите се скенирани и имаат дозвола од авторот или сопственикот на авторските права да обезбедат преглед со воден жиг. Ќе можеме да ги видиме страниците на екранот, но нема да можеме да ги преземеме или копираме.
 • со целосен поглед. Ако се работи за книги што повеќе не се печатат или се во јавен домен (како што се повеќето класици), Google Books ни ги нуди за бесплатно преземање, или во PDF формат или во формат на книга, обична електронска.

Преземете книги од Google Books чекор по чекор

Ајде да одиме сега на она што го подигнавме во насловот на објавата: Како да преземам книги на Google Books? Работата на овој пребарувач е многу едноставна. Ова се чекорите:

 1. За почеток, мораме најавување со нашата сметка на Google.
  Потоа одиме на страницата Google Книги (или во апликацијата, ако ја имаме преземена на нашиот мобилен телефон).
 2. Го внесуваме насловот или авторот што го бараме во лентата за пребарување и притискаме „Enter“. *
 3. Откако ќе ја најдеме книгата што ја бараме, кликнуваме на неа.
 4. Конечно, ја преземаме книгата Од паѓачкото мени што се прикажува со притискање на иконата за менувачот (горниот десен агол на екранот), доколку не сте сигурни во форматот што треба да го изберете, препорачуваме да го изберете форматот PDF, кој е компатибилен со повеќето е-читачи. Друга опција е е-паб, најчестиот формат на е-книги (иако нема да работи ако имаме читач Поттикне).

барај книги на Google

до рафинирај ги резултатите од пребарувањето, имаме неколку корисни филтри кои се прикажани во јазичињата веднаш над првиот резултат (како што е прикажано на сликата погоре):

 • Јазик: Пребарувајте на интернет или пребарувајте само страници на шпански.
 • Тип на преглед: Секој приказ, преглед и целосен или целосен приказ.
 • Вид на документ: Секој документ, книги, списанија или весници.
 • Регистриран: Било кој датум, XNUMX век, XNUMX век, XNUMX век или приспособен временски опсег.

барај книги на Google

Сè уште можете малку повеќе да го насочите пребарувањето со опцијата „Напредно пребарување на книги“, кој е во истото паѓачко мени како и опциите за преземање. Овде ќе можеме да воспоставиме нови параметри за пребарување, како што е прикажано на сликата над овие редови: тип на публикација, јазик, наслов, автор, издавач, датум на објавување, ISBN и ISSN.

Создајте ја мојата библиотека во Google Books

Google Books мојата библиотека

Една од најкул работи што можеме да ги направиме во Google Books е да изградиме сопствена колекција книги: My библиотека.

За да додадете книги во нашата колекција, само одете на Google Books и кликнете на „Мојата колекција“. Таму можеме да го зачуваме на една од различните полици: читање, читање, омилени, читање сега или која било друга што сакаме да ја создадеме.

Како што можете да видите, Google Books е прекрасен извор за секој љубител на книги. Тоа е многу повеќе од едноставен пребарувач, но тотална алатка за упорните читатели.

 

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

<--seedtag -->