Како да преместите хард диск на Виндоус 7 на друг компјутер без да се срушите

вклучете го тврдиот диск со Windiws 7

Ако имате персонален компјутер со Виндоус 7 како стандарден оперативен систем и сакате да го преместите овој хард диск на сосема друг компјутер, ако не прифатите одреден број трикови, може да ги добиете типичните «син екран„поради а недостаток на компатибилност помеѓу новиот компјутер и возачите инсталирана на таа верзија на оперативниот систем.

Со усвојување на неколку трикови што ќе ги споменеме подолу, ќе имаме можност да можеме отстранете го хард дискот со Windows 7 и преместете го на друг компјутер сосема поинаква, каде што ќе работи добро (со неколку ограничувања) и без да мора дајте решение на овој „син екран“ што обично се појавува кога се извршуваат овие типови задачи.

Оневозможете го генералниот двигател од изворниот компјутер

Изворниот компјутер на кој се повикавме е оној што има хард диск со инсталиран Виндоус 7 и тоа сакаме да се преселиме во сосема поинаков тим. Toе споменеме низа последователни чекори што мора да ги следите во овој оперативен систем, нешто што може да се примени и за стариот оперативен систем Windows XP, ако сакате да извршите ист вид задачи:

 • Кликнете на копчето за стартување на Windows 7.
 • Одете на вашиот „Контролен панел“.
 • Сега изберете "Систем и безбедност".
 • На десната страна погледнете „Систем“ и потоа изберете ја опцијата „Управувач со уреди“.

АТА-возач во Виндоус 7

Вреди да се спомене дека можевте да стигнете на истото место ако ја барате иконата „Мојот компјутер“ (не нејзината кратенка) и потоа кликнете со десното копче на глувчето за да изберете „својства“ од контекстното мени. Надвор од сето ова, откако ќе ги видите сите уреди во прозорецот што можете одете во областа на контролори на АТА, можејќи да најдеме нешто многу слично на она што ќе го прикажеме на следниот екран.

АТА-возач во Виндоус 7 01

Во нашиот случај, пронајдовме контролер на Intel, иако може да биде и еден од видовите Виа; истовремено треба да ја изберете и изберете опцијата што ќе ви помогне «ажурирајте го вашиот возач« Од новиот прозорец што се појавува, ќе треба да ја изберете опцијата што ќе ви овозможи да пребарувате локален хард диск (не во центарот за ажурирање на мрежата).

АТА-возач во Виндоус 7 02

Веднаш ќе се појави мала листа, од која треба да изберете оној што се смета за стандарден (според сликата што ќе ја поставиме подолу).

АТА-возач во Виндоус 7 03

Кога ќе завршите со овој чекор, можете да ги затворите прозорците прифаќајќи ги промените и да го исклучите компјутерот, треба да одите подоцна во вториот дел од нашиот процес и каде што ќе ја користиме алатката LiveCD наречена "CD на подигањето на Хирен".

Користење на „Hiren's Boot CD“ за ажурирање на двигателот

Откако ќе го исклучите компјутерот како што е предложено погоре, ќе морате извадете го тврдиот диск и ставете го во другиот компјутер; Кога сте подготвени, вметнете го ЦД-РОМ-от во вашата LiveCD верзија на Хиренско подигање ЦД и започнете со тоа (правејќи ги соодветните модификации во BIOS-от). Кога ќе се појават опциите за "подигнување", мора да ја изберете онаа што се однесува на минималистичка верзија на оперативниот систем, нешто што може да биде "мини Windows XP".

мени hiren-fixhdc

Кога овој оперативен систем ќе заврши со извршување, ќе мора да кликнете на иконата во долниот десен дел според сликата на екранот што ја сместивме во горниот дел и подоцна, изберете ја функцијата што вели од контекстното мени "Регистар ->" Поправете контролер на тврдиот диск (fix_hdc.cmd) ".

hiren-fixhdc-прозорец

Веднаш ќе се отвори прозорец за команден терминал со само три опции, кои можете да ги видите на горниот дел. Во прва инстанца, треба да ја притиснете буквата „Т“ за да ја внесете папката „C: Windows“, нешто што во оваа алатка се нарекува „TargetRoot“. Подоцна, треба да го притиснете копчето «М», што наместо тоа ќе го ажурира возачот според она што е „Hiren's Boot CD“ скенирани во BIOS-от на овој нов компјутер. Кога ќе се направат сите измени, можете да го исклучите компјутерот и да го рестартирате на конвенционален начин, не треба да има проблеми доколку постапката е спроведена како што споменавме.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   саф dijo

  Те сакам благодарам =) господ @