Како да престанете да го празните корпата за отпадоци во Windows

избришете ги датотеките во Windows

Кога имаме датотеки што веќе нема да ни требаат во нашата секојдневна работа, генерално ги избираме сите за подоцна да ги избришеме; Оваа елиминација е делумна, бидејќи за да исчезнат сите овие датотеки од наш поглед, треба да се направи Десен-клик на Корпата за отпадоци во Windows а подоцна, подготви се да го испразниш.

И споменавме дека елиминацијата е делумна заради 2 важни аспекти; еден од нив се однесува на вториот чекор што треба да го направиме и што го спомнавме во последните редови на претходниот став; другиот аспект наместо тоа е поврзан обновување на избришаните датотеки од нашите хард дискови, морајќи да користите која било специјализирана алатка (како што е Recuva) за да ги добиете во Виндоус. Но Дали постои начин да се заобиколи чекорот на празнење на корпата за отпадоци со десното копче на глувчето?

Прв метод за испразнување на корпата за отпадоци во Виндоус

Ние се осврнавме на оваа задача на Испразнете ја корпата за отпадоци во Windows, но, обидувајќи се да го заобиколиме секундарниот чекор, односно оној во кој мора да кликнеме со десното копче на глувчето и потоа да ја избереме оваа операција од контекстуалното мени. Првата постапка што би можеле да ја усвоиме за да биде директна елиминација на овие датотеки, е следната:

 • Ние ги бараме датотеките што сакаме да ги избришеме со прелистување низ различни папки или со отворање на нашиот File Explorer во Windows.
 • Сега избираме една или повеќе датотеки за бришење (со копчето Shist или CTRL).
 • Кликнуваме со десното копче на глувчето за да се појави целосното контекстуално мени.
 • Во тоа време, ние мора да го задржиме копчето Shift.
 • Сега кликнуваме на опцијата „Избриши“ додека продолжувате да го ослободувате копчето Shift.

празно во корпа за отпадоци во Windows 01

Со овие едноставни чекори што ги посочивме, веднаш ќе се појави прозорец за известување, во кој нè прашуваат дали сме сигурни дека сакаме трајно да ги избришеме избраните датотеки.

Ако одговориме потврдно на тоа што нè прашува Виндоус во тој прозорец, тогаш избраните датотеки ќе бидат отстранети од локацијата каде што беа. Кога ги минимизирате прозорците за да му се восхитувате на Корпата за отпадоци, можеме да видиме дека е прикажан празен. Ако влеземе во наведената средина, ќе ја провериме таквата состојба, односно дека не е резервиран ниту еден елемент, затоа, ова е добар метод за да можеме Прескокнете ја опцијата Празна корпа за отпадоци.

Втор метод за испразнување на корпата за отпадоци во Windows

Претходниот метод е еден од најефикасните за да може да се имплементира во кое било време, кога станува збор за бришење на избраните датотеки, без да мора подоцна да ја испразните корпата за отпадоци во Windows. Willе споменеме втора алтернатива во овој момент, каде што корисникот ќе мора да го спроведе конвенционалниот процес во времето на избришете ги сите датотеки што повеќе не сакате да ги имате во Windows. За да го направите ова, треба само да ја конфигурираме нашата Корпа за отпадоци како што следува:

 • Ја чистиме работната површина на Виндоус.
 • Одиме на местото каде што се наоѓа Контејнерот за рециклирање.
 • Ние кликнуваме со десното копче на глувчето на иконата за корпа за отпадоци.
 • Од контекстуални опции, ние ги избираме вашите Својства.
 • Јазиче Генерално го избираме нашиот хард диск C (што одговара на системот).
 • Ја активираме опцијата што вели «не преместувајте датотеки во корпа за отпадоци. Отстранете ги датотеките веднаш по бришењето"
 • Кликнуваме на Примени и потоа во ред.

празно во корпа за отпадоци во Windows 02

Ако продолживме со овој втор метод, корисникот ќе треба само да ги избере сите датотеки што повеќе не сака да ги има на тврдиот диск и да продолжи да ги елиминира на конвенционален начин како што тоа го правеше досега; елиминацијата ќе се одвива ефикасно, што може да се потврди ако ги провериме и иконата и внатрешноста на корпата за отпадоци во Windows, успевајќи да се восхитуваме дека содржината е празна.

Било кој од двата начини што ги споменавме е валиден кога го оставате ѓубрето празно, иако, ако е во нашата секојдневна работа привремено користиме голем број датотеки, Можеби е потребно за нас да создадеме виртуелен простор во нашиот систем, така што сите овие датотеки ќе бидат привремено сместени таму. Ако не знаете како да ја извршите оваа операција, препорачуваме да прочитате: написот каде создаваме виртуелен хард диск и последователно, на правилен начин да се конфигурирајте го Интернет прелистувачот така што датотеките се хостирани во тој простор.

Повеќе информации - Како да продолжите да ги враќате избришаните датотеки со Recuva, Лесен начин да креирате виртуелен диск во Виндоус, Зајакнете ја приватноста на нашите податоци преземени и хостирани на компјутер


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.