Како да пристапите до моите апликации на Google Chrome

Chrome

Сега, кога Google Chrome се смета за платформа (за некои луѓе, различен оперативен систем), многу од неговите корисници се здобија со еден од неговите апликации за инсталирање во оваа средина, кои остануваат закотвени во рамките на неговиот интерфејс како да е работно биро.

Сигурно, ако сте преземале апликација на ChromeExperienceе го повторите ова искуство неколку пати, имајќи неколку интегрирани во овој прелистувач и под соодветната сметка; ако е тоа така Како можам да пристапам до апликациите што ги инсталирав и купив од Chrome? Во оваа статија ќе споменеме неколку алтернативи за избор и извршување на оваа задача, односно за различните начини што се потребни за да можете да одите на вашата работна површина во Chrome.

1. Одете на Chrome преку врска

Ова е еден од најпрепорачаните експресни начини што може да се користат при одење на работната површина на Chrome; За да го направите ова, треба да напишеме само во URL-то на нашиот прелистувач на Google: Chrome: // апликации /

апликации во хром 01

Откако ќе го направите ова, веднаш ќе се сретнеме на бирото на Chrome, место каде што ќе се восхитуваме на сите оние алатки, апликации и игри што ги инсталиравме во кое било дадено време; Сега, ако ова е една од брзите рути, секојпат да мора да ја напишете таа URL може да биде досадна за многу луѓе, и затоа, откако ќе ја напишавме таа адреса, ќе мораше да ја зачуваме и како една од нашите омилени кликнување на малата starвезда во горната десна страна на прелистувачот.

апликации во хром 02

На овој начин, секогаш кога ќе сакаме да одиме на нашата работна површина на апликациите во Chrome само ќе треба да го избереме речениот фаворит од нашите обележувачи.

2. Инсталирајте фрлач од Chrome во нашата лента со алатки

Втората алтернатива е исто така брз и лесен начин да се донесе; Овој фрлач е достапен за Windows и Mac, во моментов нема верзија за Linux. Во секој случај, корисниците на овие оперативни системи можат да го изберат ова решение. За да го постигнеме ова, требаше претходно да ја спроведеме претходната постапка со други дополнителни кванти:

 • Ние го отвораме нашиот интернет прелистувач Google.
 • Пишуваме на Chrome: // апликации / во URL адресата на нашиот интернет прелистувач.
 • Во тоа време ќе се сретнеме на бирото на Chrome.
 • Одиме до крајот на веб-страницата каде што сме.
 • Таму кликнуваме на «повеќе".
 • Jumpе скокнеме на друг прозорец во истиот прелистувач.

Со овие едноставни чекори што ги споменавме, ќе најдеме мал примерок од она што овој фрлач би ни го понудил Chrome; За да го имаме на нашата лента со алатки, само треба да кликнеме на синото јазиче на дното, на кое пишува „Земи го фрлачот“. Откако ќе заврши оваа акција, ќе забележиме дека е поставена мала икона во форма на мрежа на лентата со алатки, која кога ќе биде избрана, директно ќе го отвори прелистувачот на Chrome со работната површина и апликациите инсталирани на неа.

апликации во хром 04

3. Од почетното мени во Windows

Трета алтернатива за да имате пристап до работната површина со инсталираните апликации Chrome Тоа е токму ова, односно да одиме да ги разгледаме сите апликации што ги имаме инсталиран од почетното мени; Во зависност од верзијата на оперативниот систем што ја имаме (конкретно зборуваме за Виндоус) локацијата може да варира, иако предложената постапка може да биде следната:

 • Кликнуваме на копчето Start Menu во Windows.
 • Истражуваме во «Сите програми".
 • Одиме во папката за инсталација на «Google Chrome".
 • Кликнуваме на «Мени за апликација Chrome".

апликации во хром 03

Со кликнување на наведената икона (или кратенка), веднаш ќе се отвори мал прозорец на истото место, каде што можеме да се восхитуваме дека се присутни сите оние апликации и алатки што ги инсталиравме во Google Chrome, но без потреба да го имате отворено прелистувачот.

Повеќе информации - Извршете различни типови на апликации во Google Chrome


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.