Како да го програмирате исклучувањето на нашиот Android TV-Box со тајмер за исклучување

автоматски исклучете ги мобилните уреди со Android 01

Тајмерот за исклучување е интересна алатка која го разгледавме во претходна пригода и дека тоа ни помогна да ги завршиме процесите или нарачајте го компјутерот автоматски да се исклучува во одредено време. За жал, оваа алатка не беше посветена на мобилните уреди со Android, иако сега најдовме многу интересен имењак што можете да го користите за оваа намена.

Со други зборови, ако имате мобилен уред со оперативен систем Андроид, би можеле користете тајмер за исклучување за да нарачате да се исклучи во моментот кога сакате, сепак, постојат и други дополнителни опции што можете да ги користите во зависност од вашата потреба.

Како да го програмирате тајмерот за исклучување на нашиот Android TV-Box

Претходно мора да разјасниме дека имаат мобилни телефони и одредени модели на таблети со оперативен систем Андроид од 4.0 наваму интересна функција во рамките на нејзината конфигурација што им овозможува на неговите корисници да го исклучуваат уредот во одредено време, така што тој не продолжува да ја троши својата батерија. За жал, оваа функција не е пронајдена во рамките на конфигурацијата во Андроид ТВ-кутија, затоа ние нужно треба да го користиме тајмерот за исклучување, апликација за Android што можете да ја преземете директно од продавницата на Google Play.

автоматски исклучете ги мобилните уреди со Android

Откако ќе го преземете и стартувате тајмерот за исклучување, апликацијата Android за прв пат тоа ќе побара дозволи за суперкорисници, мора да им се дадат за да може да дејствува со административни привилегии; управувањето е многу лесно и едноставно, бидејќи вие само треба дефинирајте го точното време кога сакате автоматски да се исклучи вашиот тим, датумот мора да биде вклучен во оваа информација. На дното на прозорецот има опции за исклучување, испраќање за рестартирање, за спиење меѓу другите опции што мора да ги изберете според вашата потреба. Можеби вреди да се коментира дека ако ни треба опремата да се исклучуваме секој ден во одредено време, ќе треба да ја закажуваме дневно, бидејќи не постои функција каде што смееме да избереме „секој ден“ во неделата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Дејвид dijo

  Здраво: Имам таблет телевизија, или телевизиска кутија, најдов неколку копчиња на графички контроли за исклучување на екранот и wifi и други, проблемот е во тоа што користам безжичен глушец и тие апликации исклучуваат само екран, и штом глувчето се движи, воила, телевизиската кутија е повторно активирана ...
  Прашањето ми е дали има нешто да се остави тв кутија на мирување, на таков начин што повторно ќе се активира кога ќе го притиснам глувчето на копче и не го мрдам едноставно, инаку секогаш морам да го исклучувам уредот и за што Треба да претпочитам да го исклучувам со копчето за исклучување наместо временски програми.
  Тоа е нешто што многу го барав, оставете го во режим на подготвеност, но не можам, можеби затоа што фирмверот мислам дека е програмиран за откажување на функциите на моделот или заклучувањето на екранот, заради последното од очигледна причина бидејќи би било со командата дека е невозможно, ставете шема на пример, или глушецот повеќе не би работел, итн ...

  Како и да е, не знам, само прашувам дали има нешто слично.