Како да ротирате видео со VLC

Како да ротирате видео со VLC

VLC е еден од најдобрите играчи што ги имаме на располагање денес за која било платформа, било да е тоа мобилна или работна површина. Благодарение на VLC, можеме да уживаме целосно без видео и аудио формат, но како додаток, можеме да измениме и некои параметри на видеата за да ја подобриме нивната репродукција.

Овие модификации за прилагодување на репродукцијата на видеото според нашите вкусови, преференции или потреби, можеме да ги направиме трајни и преку VLC, што избегнува да мора да прибегнуваме кон апликации од трети страни што ни овозможуваат да уредуваме видео, апликации кои обично чинат многу пари. Тука ви покажуваме како да ротирате видео со VLC.

Ротирањето на видео може да биде една од функциите или потребите што многу корисници ги имале во повеќе од една прилика. Сигурно во повеќе од една прилика сте наишле на проблем при прегледување на вашиот филм што се должи на брзањето за снимање, камерата започна да работи вертикално, а не хоризонтално, затоа, при репродукција на содржината, мора да ги ротираме смартфонот, таблетот или мониторот, вториот е помалку веројатно.

IGTV

Иако вертикалното мобилно видео станува сè попопуларно и некои платформи како IGTV сакаат да го направат стандард, се чини дека пазарот конечно почна да го сфаќа тоа за да фати одреден момент вертикално нема смисла бидејќи контекстот е целосно изгубен.

Ако го оставиме настрана овој мал проблем што се чини дека многу корисници го имаат со хоризонталното снимање, подолу ќе ви покажеме како можеме да ротираме видеа со VLC целосно бесплатно преку нашиот компјутер, бидејќи верзијата за мобилни уреди во моментот ни овозможува само да играме содржина, не го уредувајте.

Како да ротирате видео со VLC

Ротирајте видео со VLC бесплатно

 • Како прво, ако сè уште не сме преземале VLC за нашите уреди, можеме преку оваа врска. Откако ќе го инсталираме, го отвораме видеото што сакаме да го ротираме.
 • Следно, одиме во менито Прозорец.
 • Во менито Прозорец, избираме Видео ефекти.
 • Подолу ќе има 5 јазичиња: Основно, Исечи, Геометрија, Боја и Разно.
 • За да го ротирате видеото, мора да кликнеме на табулаторот Геометрија.
 • Следно, мора да го провериме првото поле наречено Трансформ и да избереме Ротирајте 90 степени така што видеото е правилно ротирано. Ако видеото е свртено наопаку, ќе треба да избереме Ротирајте 270 степени.

Верзијата на VLC за мобилни уреди не ни дозволува да ротираме видеа, сепак, и во Play Store и во App Store имаме на располагање серија од апликации кои исто така ни овозможуваат да ги ротираме видеата бесплатно дека случајно сме запишале во погрешна ориентација.

Како да зачувате ротирано / ротирано видео со VLC

Сето ова е во ред, но она што најмногу нè интересира не само што можеме да ги репродуцираме видеата во идеална позиција, туку најверојатно сакаме да го зачуваме видеото на нашиот компјутер за да може да се репродуцира на кој било уред без да се прават движења на вратот.

За да го направите ова, откако ќе го ротираме видеото и ќе се најде во позицијата што ја сакаме, мора да кликнеме на датотека> Конвертирај / емитувај. Ја избираме патеката каде сакаме да ја зачуваме датотеката и тоа е тоа. Од тој момент, секогаш кога ќе го отвориме новото видео на кој било друг уред, ова ќе се прикаже хоризонтално или вертикално, во зависност од тоа како треба да се прикажува видеото што го снимивме.

Ротирајте ги видеата на iPhone бесплатно

iMovie

iMovie е видео уредник на Apple што ни го нуди бесплатно преку App Store. Со оваа апликација можеме брзо да ги ротираме видеата од нашиот уред без да мора да користите компјутер.

Ротирај и преврти го видеото

Ротирајте ги видеата на iPhone бесплатно

Rotate & Flip Video е едноставна апликација што ни овозможува бесплатно да ги ротираме видеата од нашиот iOS уред, или iPhone или iPad. Работата на апликацијата е многу едноставна, бидејќи треба да го избереме само видеото што сакаме да го ротираме и да ја избереме конечната ориентација што сакаме да ја има.

Ротирајте ги видеата на Андроид бесплатно

Ротација на видео

Како што покажува нејзиното име, благодарение на бесплатната апликација Видео ротација, можеме да ја ротираме ориентацијата на видеото од нашиот Андроид терминал целосно бесплатно. Откако ќе го ротираме видеото, можеме да го зачуваме директно во нашата галерија или да го споделиме преку социјални мрежи.

Ротација на видео
Ротација на видео
Развивач: Андроид пиксели
цена: слободен

Уредувач на видео: Ротирај, Глип, Спој ...

Ако не само што сакаме да ги ротираме нашите омилени видеа, туку исто така сакаме да ги уредиме со сечење на дел, спојување на различни видеа, играње на дел од забавено движење. Оваа апликација е она што го бараме, бидејќи тоа ни овозможува да го сториме сето ова и многу повеќе. Исто така е потполно бесплатно.

Совети при снимање видеа

Видеата не се снимаат вертикално

Пред да снимите видео, треба да му дадете секунда на уредот, така што гироскопот на нашиот уред открива во која позиција сме го сместиле мобилниот, така што знаат како да го снимаат.

Ако започнеме да снимаме вертикално или хоризонтално, без оглед колку го ротираме уредот, ова нема да измени како го снимате видеото, затоа е подобро да почекаме секунда и да провериме дали е точна ориентацијата на апликацијата за камерата на нашиот уред.

Ако сакаме нашите видеа да го искористат максималниот квалитет што ни го нуди камерата на уредот, не треба да го користиме зумирањето на уредот, особено ако нема оптичко зумирање (многу малку терминали го имаат денес), бидејќи во спротивно, сликата што се снима е зголемена, најдобро што можеме да сториме, ако е во наша рака, е да се приближиме до предметот или предметот што ги снимаме.

Друг совет што секогаш треба да го имате на ум е не снимај свртени кон сонцето, бидејќи предметите на сликата ќе се затемнат, покажувајќи ги само силуетите на луѓето или предметите што ги снимивме.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.