Како да бидете дел од сметка за е-пошта со ProtonMail

ProtonMail 02

Пред извесно време му предложивме на читателот можност за користете алтернативни услуги за оние што Google во моментов ни ги нуди; Меѓу нив, беше сугерирана одлична опција во претпоставениот случај дека корисникот не сака да користи Gmail. ProtonMail е услуга за е-пошта која нуди голем број карактеристики и меѓу кои се издвојува, приватноста и безбедноста на пораките на секој нејзин корисник.

Од која причина сега зборуваме за ProtonMail? едноставно затоа што програмерите го сместиле овој клиент за е-пошта во бета фаза, што значи дека сè уште не е целосно завршен, но сепак е еден од најефикасните предлози на мрежата денес; Го споменавме и затоа што може да имате сметка за е-пошта само со покана или прифаќање од нејзините администратори.

Како да започнете со бесплатна сметка на ProtonMail

Првото нешто што треба да направиме е да одиме на врската на официјалната веб-страница на ProtonMail, каде што ќе треба претплатете се на нашите податоци за да имате бесплатна сметка. Веднаш од нас ќе бидат побарани некои лични информации, што изнесува:

  • Корисничкото име. Тука треба да го напишеме името со кое сакаме да се идентификуваме во сметката за е-пошта, на која ќе има ProtonMail.ch крај
  • Известување по е-пошта. Ние мора да напишеме адреса за е-пошта каде ќе пристигне известувањето за прифаќање од страна на неговите развивачи.
  • Дополнителни информации. Тука ќе треба да напишеме нешто за нас, што е опционално, иако се препорачува затоа што администраторите ќе го оценат секој од одговорите за да ја прифатат или одбијат претплатата.

ProtonMail 03

Швајцарската сметка за е-пошта има голем број на предности што можат да се користат, сè додека сме прифатени во рамките на нивните сервери да имаме бесплатна сметка за е-пошта. До сега, лАдминистраторите дојдоа да ја добијат потребната сума пари за да можеме да го спроведеме проектот, така што воопшто не треба да се грижиме за ништо бидејќи во ниеден момент, ќе се наплаќа некаков вид надомест за неговата употреба.

ProtonMail 04

Откако ќе добиеме прифаќање да имаме сметка за е-пошта со ProtonMail, ќе најдеме интересни карактеристики во рамките на оваа услуга, кои ќе ги споменеме како мало резиме (и најважните) подолу.

Најважни карактеристики на ProtonMail

Првото нешто што мора да го споменеме е дека ProtonMail ни нуди можност да имаме клиент за е-пошта на своите сервери со зголемена безбедност и приватност. Ова значи дека секоја информација што ќе се најде во нашите е-пошта, не може да биде прегледан од апсолутно никој; Во врска со ова, се сугерираше дека дури и владините тела и уште полошо, хакер, нема да имаат можност да знаат што вели секоја од нашите е-пошта во случај некој да успее да влезе за да ги прегледа.

Ние сме тие што ќе треба да дефинираме неколку параметри за приватност и безбедност во сметката за е-пошта со ProtonMail; На пример, ако испратиме порака до наш контакт, можеби и ние шифрирајте ја пораката со лозинка, што примателот мора да го искористи ако сака да ја прегледа содржината на она што сме му го испратиле по е-пошта.

ProtonMail 05

Друг аспект од големо значење се наоѓа во „Истекување на порака“; Ова значи дека пред да испратиме на наведената е-пошта ќе имаме можност да го дефинираме времетраењето на истата. На таков начин, секоја е-пошта што ја испраќаме конечно ќе исчезне без можност да се обнови, по времето што сме го програмирале во интерфејсот на нашата лента во ProtonMail.

Постојат многу повеќе предности и придобивки што би можеле да ги детализираме во овој момент, нешто што сигурно ќе го откриете ако добиете бесплатна сметка за е-пошта на ProtonMail; Сега, исто како што има многу предности, има и неколку недостатоци. Еден од нив споменува неможноста да се испраќаат прилози во е-пошта, нешто што теоретски би се коригирало откако ќе излезе од бета верзијата до официјална и стабилна верзија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.