Како да спречите Windows 10 да ве шпионира

Windows 10

Windows 10 значеше враќање на некои од најважните квалитети на овој оперативен систем. Почетното мени или одличните перформанси се некои од нив, освен она што е мудра комбинација помеѓу најдобрите на Windows 7 и Windows 8 во истото издание.

Но, ова пристигнување имаше и голема возбуда во однос на тој бесплатен период во кој корисник со оригинална копија на Виндоус 7 или Виндоус 8 може да пристапи до аквизиција на Виндоус 10. Како што велат, нешто бесплатно никогаш не се дава за ништо, и што нуди Виндоус 10 во замена за познавање на навиките и употребата на корисникот кога се однесува на вашиот компјутер кога имате инсталирано Windows 10 како оперативен систем. Ова подразбира приватност на корисникот.

Ниту, пак, се крие Мајкрософт, но во EULA го прави многу јасно дека во одреден момент може да знае сè што правите со вашиот компјутер под Windows 10, така што корисникот е веќе предупреден однапред.

И за оние, кои се многу, сигурно алатка како DoNotSpy10 е неопходна за употреба да се ослободи од сите оние карактеристики што ја следат корисничката активност, вклучително и веб пребарувања.

DoNotSpy10 нè зачувува да мора да одиме преку уредникот на регистарот, команди навремено и друг пристап за овозможување или оневозможување на одликите. Можеме да ги направиме рачно, но не сите сакаат да пишуваме комплицирани команди и да влегуваме во уредникот на регистарот за да ги допираме вредностите.

Подолу ќе го најдете секој од опциите за деактивирање со описот така што е добро познато дека е откажано.

DoNotSpy10

 

Она што можете да го оневозможите со DoNotSpy10

 • Одложете ги надградбите на Windows: одложете ги ажурирањата до следниот период за ажурирање
 • Оневозможете пристап до списокот со јазици- Спречува Windows да споделува информации за вашата листа на јазици
 • Оневозможете и ресетирајте го ID на рекламирање: запрете и ресетирајте го вашиот ID за рекламирање
 • Оневозможете ја и ресетирајте ја Кортана: оневозможете ја Кортана и ресетирајте го ID-то на Кортана
 • Оневозможете пристап на апликација до информациите за сметката: спречува апликациите да пристапуваат до информациите за вашата сметка (име, слика, итн.)
 • Оневозможете пристап до апликациите до Календарот: спречете апликациите да пристапат до календарот
 • Оневозможете пристап на апликација до камерата: спречете апликациите да добијат пристап до вашата камера
 • Оневозможете пристап до апликацијата до информациите за локацијата: апликациите не добиваат информации за локација и историја на локација
 • Оневозможете пристап до апликациите до пораките: спречува апликациите да читаат или испраќаат пораки (текст или СМС)
 • Оневозможете пристап на апликација до микрофон: спречува апликациите да ја преземат контролата врз микрофонот
 • Оневозможете пристап на апликација до радија: спречува апликациите да користат радија како Bluetooth за примање и испраќање податоци
 • Оневозможете ги известувањата за апликацијата: исклучете ги сите известувања за апликации
 • Оневозможете ја телеметријата на апликацијата- Апликацијата за мотор за телеметрија следи анонимна употреба на специфични компоненти на системот за прозорци од апликации
 • Оневозможете го автоматското ажурирање на возачот: спречете Windows автоматски да ги ажурира драјверите
 • Оневозможете ги автоматските ажурирања на Windows- Оневозможува автоматско ажурирање од Windows Update (само за Pro и Enterprise изданија)
 • Оневозможете ја биометријата- Осигурете се да не користите биометрика за најавување доколку ја овозможите оваа опција
 • Оневозможете ја можната камера за заклучување на екранот: оваа поставка спречува вашиот фотоапарат да биде активен на заклучениот екран
 • Оневозможи Запознавање со мене: Оваа поставка спречува Windows и Cortana да знаат како зборувате, пишувате и пишувате. Типично собира контакти, настани во календарот, ракопис, глас и историја на пишување
 • Оневозможете споделување на податоци за ракопис: спречува споделување на податоците за персонализација во писмена форма
 • Оневозможете го колекторот за залихи- Испратете ја информацијата што има врска со апликациите, датотеките, уредите и драјверите до Microsoft
 • Оневозможете ја Локацијата: оневозможува одлики што имаат врска со локацијата
 • Оневозможете OneDrive: исклучете го OneDrive
 • Оневозможете го копчето Откривање лозинка: оневозможете го копчето што ја открива лозинката
 • Оневозможете испраќање информации за пишување: спречува Windows да испраќа информации за тоа како пишувате до Microsoft
 • Оневозможете ги сензорите: оневозможете ги одликите на сензорот
 • Оневозможете го филтерот SmartScreen за URL-адреси: спречува филтерот SmartScreen да ги проверува URL-адресите
 • Оневозможете Рекордер на чекори- Води евиденција за чекорите преземени од корисникот, вклучувајќи чувствителни информации, како што се внесување на тастатура. Тип на податоци што се користи за пријавување грешки
 • Оневозможете ја синхронизацијата со уредите: Спречува апликациите да споделуваат и синхронизираат информации со безжични уреди кои не се спарени со вашиот компјутер.
 • Оневозможи Телеметрија- Тој е одговорен за собирање на употреба на податоци и дијагностика за да ги испрати до Microsoft
 • Оневозможете пребарување на веб: спречува Windows Search да пребарува на Интернет
 • Оневозможете WiFi Sense: оневозможете Wifi Sense
 • Оневозможете Windows Defender- Ако користите друго решение против шпионски софтвер, оневозможете го Windows Defender за да заштедите ресурси
 • Оневозможете ги барањата за повратни информации на Windows: спречете Виндоус да бара ваши повратни информации
 • Оневозможете пристап до Интернет на Windows Media DRM- Спречува пристап на Интернет во Windows Media DRM
 • Оневозможете го Windows Update за други производи- Спречува Windows Update да нуди ажурирања за други производи на Microsoft
 • Оневозможете споделување на ажурирања на Windows: Спречува Windows да го споделува вашиот Windows Update на Интернет.

Сите овие деактивирања можат да бидат обележани од бесплатната алатка, така што ќе можете да ги изберете сите или оние што најмногу ви одговараат. Стандардно, се појавува добра сума од нив активирано за да можете да се осигурате дека Windows 10 не ја загрозува толку многу вашата приватност.

Преземете DoNotSpy10


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

8 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Заматување dijo

  Сето ова може да биде оневозможено во опциите за „приватност“ на Виндоус 10.

  Програма не е неопходна и очигледно има неколкумина кои велат дека ќе го блокираат режимот на шпионирање на Виндоус 10, дури некои велат дека ќе ги модифицираат ажурирањата на Виндоус (?) За да можат да работат подобро, без да заборават дека некои од овие програми изменете го Windows Defender според сопствениот автор за да не го препознава како тројанец (?).

  Подобро ставете упатство каде се овие опции, наместо нешто со таква сомнителна функција.

 2.   Заматување dijo

  Па, дали тоа ќе ја оневозможи Телеметријата од сите програми? Одлично збогум антивирусни извештаи, прелистувачи, игри и други работи што го откриваат системот што го користам и неговата конфигурација. Одлична апликација Ви благодарам. (Откако ќе се пожалат дека Виндоус дава грешка и не ја поправаат на време, ако не се во можност да споделат информации за решавање проблеми, не чекајте решенија за грешките во системот и непосредна техничка помош) Ви благодариме.

  1.    Мануел Рамирез dijo

   Постојат стотици веб-страници кои викаат до небото за нарушување на приватноста што Виндоус 10 ја произведува кај корисниците. Нешто на што не бевме навикнати и повеќе на она што самиот Мајкрософт го остави добро кажано.

   Нормално дека корисниците оставаат сакајќи да ги затворат вратите и со тоа да заштитат поголема приватност, така што подоцна Microsoft не ги продава тие информации на трети лица, за што станува збор.

   И ве молам, пред да кажете дека Виндоус дава грешка, треба да ја прочитате секоја опција што ја деактивира, бидејќи најголемиот дел е поврзана со приватноста.

   Ова е она што е во врска со приватноста, не ако Мајкрософт собира информации за решавање проблеми или дава решенија за грешки, за тоа служеше грешките при испраќање, а не дека имате клучен блогер што собира се што ќе напишете од тастатурата, мора да поминете низ 16 страници за промена на опциите за приватност или на крајот треба да инсталирате алатка за затворање на вратите за сите видови испраќање податоци.

 3.   Алексис dijo

  Кога ќе кликнам на „преземи doNotSpy10“, OpenDNS го блокира и вели: „Овој домен е блокиран поради закана за фишинг. ", Тоа е" Овој домен е блокиран поради закана за фишинг. "И го идентификува како" pxc-coding.com ". Мислам, подобро е да го пуштиме

  1.    Мануел Рамирез dijo

   Алексис не е тројанец. Оваа алатка доаѓа од Redmond Pie, реномиран блог, и сè уште постои написот!

 4.   Рикардо Гордиillо Карбахал dijo

  Би било добро ако го стори истото во услугите и производите на Google, или веќе изгуби со Apple. Сфатете човеку, откако ќе влезете на Интернет, целосно ќе ја изгубите приватноста. Секој електронски уред што има интернет-услуга ќе испраќа лични податоци, дури и во режим на инкогнито.

  1.    Мануел Рамирез dijo

   Проблемот со Виндоус е што тие се променија од лични во оние што се сега. Андроид телефоните отсекогаш биле такви, но Виндоус компјутер преминал од личен во сега имал неколку услуги кои се грижат за сите информации што ги сакаат . Еве ја работата.

   Единственото нешто што тие ќе го постигнат е дека за професионални работи луѓето користат Виндоус 10 и за приватни или лични работи (секој има право на своја приватност), Линукс е одговорот за тоа.

 5.   Заматување dijo

  Тој ми зборува за деактивирање на Телеметријата и една од неговите функции е да го достави извештајот за грешки во Виндоус и ми рече дека не знам за што зборувам? Нема да биде спротивното? И, ако се однесува на Локацијата што е деактивирана во приватноста.

  Работите што акумулираат информации во Виндоус 10 се:

  Кортана (глупо е да се оневозможи кортана ако нејзината функција е да дава содржина и да ракува со содржини според нејзиниот корисник, а тоа пак се користи за подобрување на нејзините функции)

  Edge (ова складира кеш со податоци без разлика дали ги користите или не и споделува информации со кортана) (оваа меморија може да се исчисти со Ccleaner)

  Апликации за Виндоус (нејзината главна функција е да ни понуди нешто или како сакате да ви понудам нешто ако не сакате да им кажете дека ви се допаѓа? Мислам дека ова важи исто и за Кортана)

  Друга е проверка на правопис (неговото име кажува сè, сè уште може да се оневозможи во приватноста)
  А останатото е извештаи за грешки во Виндоус (знаете што мислам за ова)

  Како што прочитав во група на Фејсбук пред некое време "дали навистина верувате дека Мајкрософт би ризикувал да прима тужби за кражба на приватни информации од луѓе од повисока класа или од компанија со лошо ракување со нивните информации? Друга работа е што некој Дали владата го присилува Мајкрософт да ги обелодени тие информации заради некои лоши дела на таа личност и како што секоја транспарентна компанија што се грижи за својата работа верува дека би ризикувала да биде тужена за прикривање? Мислам дека нечии податоци не можат да бидат побезбедни ако не беа затоа што некој верува дека сè е прогон на себе и дека тие само сакаат да знаат што правиме

  И тоа, освен малата дискусија, навистина мислам дека вашата страница е доста интересна и корисна.
  (Не дозволувајте луд како мене да ве заболи, ова се само коментари)