Како да исфрлите USB pendrive со USB исфрлувач на диск

исфрлете USB-стик

USB Disk Ejector е мала алатка која ќе ни помогне да исфрлиме USB флеш-уред на полесен начин од она што го правевме на конвенционален начин во Windows; Иако задачата да се направи тоа не вклучува многу комплицирани чекори, но секогаш има подобри алтернативи што би можеле да ги добиеме како домаќини преку апликации од трети страни.

Да претпоставиме дека во одреден момент сме посакале исфрлете USB флеш драјв користејќи ја соодветната икона што е хостиран во лентата со задачи за Windows; ако имаме среќа, оваа операција ќе се изврши лесно, иако постои можност и командата да не работи, а корисникот на компјутерот е тој што нагло го отстранува овој USB pendrive, што би предизвикало оштетување на секторите на уредот за складирање . Со користење на USB диск исфрлувач, процесот може значително да се минимизира со употреба на едноставна кратенка за тастатура.

Конфигурирајте USB исфрлувач на диск за да исфрли USB флеш-уред

Прво на сите ние мора да се спомене дека оваа апликација USB диск исфрлувачот е пренослив, што значи дека можеме да го извршиме од каде и да го поставиме; откако ќе го извршиме, ќе можеме да се восхитуваме на иконата што е сместена во „лентата со задачи“, од каде ќе започне следењето на секој УСБ-уред што ќе го поврземе со нашиот компјутер. Ако изберете «Опции» со десното копче на глувчето, ќе се појави екран како следниот.

исфрлете USB-стик 01

Првиот таб (општо) ни нуди можност да направиме USB диск исфрлувач да работи заедно со нашиот оперативен систем и во минимизиран режим, што значи дека тој секогаш ќе биде присутен во „лентата со задачи“.

исфрлете USB-стик 02

Наместо тоа, ќе ни помогне 2. јазиче што се наоѓа кон левата страна (Позиционирање) лоцирајте го прозорецот каде што ќе се појават сите УСБ-уреди. Иако постојат 4 опции што ќе ни помогнат да го лоцираме наведениот прозорец во аглите на екранот, корисникот исто така може да дефинира одредена позиција и големина според нивниот вкус и преференција.

исфрлете USB-стик 03

Во 3-та опција (Исфрлање) има неколку дополнителни функции, иако една од нив е можеби најважната од сите. Се повикуваме на оној во кој «се користи USB pendrive« Ова е еден од првите проблеми што може да се појават кога сакаме да исфрлиме USB pendrive, бидејќи ако било која датотека на уредот е извршена или отворена, операцијата практично не е можна. Затоа, во овој дел од конфигурацијата на USB Disk Ejector можеме нареди рачно или присилно затворање на алатката што се користи.

исфрлете USB-стик 04

Во 4-та опција лоцирана на левата странична лента (Читатели на картички), се прави алузија на признавање на читачи на картичкипристаништа кои се присутни во повеќето преносни персонални компјутери денес. Со ова, микро SD меморијата исто така може да се препознае како USB pendrive и затоа да се исфрли со кратенката на тастатурата што оваа алатка ќе ни ја понуди. Ако не сакаме микро SD картичката да се идентификува како USB pendrive, едноставно ќе мора да деактивираме една од нејзините функции тука.

исфрлете USB-стик 05

5-тата и последната опција што се наоѓа во истата лента од левата страна е онаа што е ќе ги искористиме за да ја конфигурираме кратенката на тастатурата, што ќе го исфрли USB pendrive (или микро SD картичка) што сме ја вметнале во нашиот компјутер. Таму ќе треба само да избереме дејство што треба да се преземе од оваа алатка, а подоцна да ги дефинираме копчињата што ќе бидат дел од директен пристап што ќе го исфрли USB pendrive. Само ќе треба да го избереме копчето што вели «Додај»Така што кратенката на тастатурата е генерирана и регистрирана во интерфејсот на апликацијата.

USB Disker Ejector е бесплатна и пренослива алатка, па затоа неговата употреба би можела да биде одлична опција доколку имаме проблеми при исфрлање на pendrive од нашиот компјутер.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.