Како да ја оневозможите Touchpad-от кога е поврзан USB-глушец во Windows

Лента со допир во лаптопите

Да се ​​има лаптоп значи дека нашата работа може да размисли за употреба на значително мала опрема во споредба со оние десктоп компјутери; тука ќе имаме можност за работа со апсолутно сè на мал просторБидејќи лаптопот има своја тастатура, Touchpad што работи како глувче, екран, хард диск и многу други додатоци.

Оваа околност се повторува во која било платформа што сме ја виделе во однос на преносни персонални компјутери, што значи дека aИстото сценарио ќе се види на компјутер со Linux, Windows или Mac; Сега, ако во секој од овие лаптопи имаме Touchpad, што ќе се случи со овој додаток кога ќе одлучиме да поврземе надворешен USB глушец со опремата?

Прва алтернатива за оневозможување на допирната површина

Ако во компјутер со Mac OS X имаме можност за деактивирање на Touchpad секогаш кога ќе извршиме USB глушец, истата ситуација може да се појави и во лаптопот со Windows. Токму оваа задача ќе и посветиме време на денешницата, што е многу лесен и едноставен метод што можеме да го направиме и во Windows 7 и во Windows 8.1.

За оваа прва алтернатива ќе сметаме дека работиме со Windows 8.1, мора да ги извршиме следниве чекори за да ја постигнеме нашата цел:

 • Ние мора да го насочиме покажувачот на глувчето кон горната десна страна на екранот.
 • Сега од долната страна ја избираме опцијата што вели «Променете ги поставките за компјутер".
 • Од новиот прозорец во кој сега ќе се најдеме, избираме «Компјутер и уреди".
 • Кон десната страна, функцијата за «глушец и тачпад".

Откако ќе стигнеме до ова место, ќе треба да ја бараме само функцијата што ќе ни овозможи оневозможете ја Touchpad секогаш кога правиме USB глушец. Предложениот метод е ексклузивен за Windows 8.1, може да следи друга алтернатива ако имаме Windows 7 на нашиот персонален компјутер и лаптоп истовремено.

Втора алтернатива за оневозможување на допирната површина

Методот што ќе го предложиме во овој момент може да варира од неколку аспекти, бидејќи има лаптопи што во хардверот на Touchpad ставаат еден од типот Synaptics. Сепак, неколку чекори што ги предлагаме во овој момент вклучуваат:

 • Ние мора да кликнеме на копчето за стартување на Windows 7.
 • Е се упатиме кон «Контролен панел".
 • Ја бараме функцијата на «пристапност".
 • Откако тука, мора да ја избереме врската што вели «Променете ја операцијата со глувчето".
 • Од новиот прозорец што се појавува, мора да одиме кон крајот за да избереме «Конфигурација на глувчето".
 • Appearе се појави нов прозорец, од кој треба да го избереме табулаторот што вели «Поставки за тастатурата".

Со овие едноставни чекори веќе ќе стигнеме до местото каде што ќе се деактивира кутија, на која ќе треба да се активираме "Оневозможи уред за внатрешно посочување при поврзување на USB надворешен уред за насочување".

Theе треба да ги затвориме прозорците само со кликнување на „примени“ и „прифати“ за промените да стапат на сила веднаш и таму.

Како што предложивме претходно, во овој последен дел што го споменавме како втора постапка (со помош на Контролен панел) може да има мала варијација во некои од предложените чекори. Важното е обидете се да стигнете до прозорецот «Карактеристики на глувчето», затоа што токму тука ќе треба да порачаме што треба да стори Windows кога ќе поврземе USB глушец. Покрај сето ова, првата постапка е компатибилна само со Виндоус 8.1, додека другата алтернатива што ја предлагаме подоцна може да се примени и за наведениот оперативен систем и за Виндоус 7.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Рафа dijo

  оневозможете уред за внатрешно покажување при поврзување на надворешен УСБ-уред за насочување ”. Јас не го најдов тоа фу

 2.   Слика на зачувани места Хавиер Алварез dijo

  Не сум сигурен во кој режим на јазик пишува, би било корисно ако објасни што е „извршување УСБ глушец“. Благодарам

 3.   Карлос Фернандез dijo

  Следете ги вашите упатства за мојата Toshiba со Windows 7 во прозорецот за врската што вели „Промени ја работата на глувчето“.
  Од новиот прозорец што се појавува, НЕ се појавува јазичето за избор на "Конфигурација на глувчето". Затоа, не може да се пристапи до следниот чекор.

 4.   Самир Дуран dijo

  Одлична е втората опција. Ми дозволи да извршам деактивирање. Поздрав,