Како да се претплатите на RSS-извор и што е RSS-довод

Лого на режач на храна

HЈас премиера на се хранат на убиец оцет. Како велите? За што служи фидот? За што служи тој RSS-извор? Па, ако ги имате сите овие сомнежи и немате идеја што е најава или што е тоа за вас, имате среќа затоа што денес ја искористувате премиерата на Храна за оцет убијци Willе објаснам од што се состои овој материјал, за што служи и како да се користи.

Што е RSS-фид?

Технички гледано, RSS-фид е RSS-датотека напишана во XML која содржи информации поврзани со новости, написи и коментари објавени на веб-страница.
Во христијански јазик можете да кажете дека RSS-фидот е документ во кој вие вклучува информации за веб-страница но структурирање на оваа информација на строг (формален) начин за да може да се чита од читач на храна.

BПа, сега можеби сè уште не знаете што е најава и згора на тоа, додадов нови термини што можеби не ги знаете, како што се RSS и XML. Не грижи се, ајде да видиме за што служи фидот и можеби ова ќе ги разјасни работите малку.

За што служи храната?

RSS-датотека или RSS-от служи за што корисникот може бидете информирани на модификациите што се направени на веб-страница. На овој начин не е потребно да ја посетите веб-страницата за да дознаете дали се додадени нови статии или неодамнешни коментари.

Копче за претплати

PСе чини дека сега е малку појасно, нели? Кога некое лице е заинтересирано за написите што се објавуваат, на пример во блог, но не сака да го посетува блогот секој ден за да види дали има нови статии, тоа што треба да направи тоа лице е претплатете се на храна од тој блог. На овој начин и со користење на А. читач на храна тоа лице ќе може да остане информирано за сите новости што се објавуваат на веб-страниците на кои се претплатени.
SПретпоставувам дека веќе треба да знаете што е храна и за што служи, па сега би било интересно да се знае како да се претплатите, што е, да се регистрирате, на доводите што ве интересираат и за која програма да користите да можат да ги читаат доводите на кој сте се претплатиле.

- Како да прочитате RSS-адреса -

PЗа да можете да ги прочитате доводите, имате две опции. Можете да изберете помеѓу двете или да ги користите заедно според вашите желби:

- Опција А: Инсталирајте програма за читање на храна на вашиот компјутер.

- Опција Б: Користете читач на мрежни мрежи за да не мора да инсталирате ништо и да можете да пристапувате до вашите доводи од кој било компјутер со Интернет-врска.

Наскоро, јас ќе поврзам од тука неколку упатства во кои можете да видите како да користите читач на фидови или со инсталирање или преку Интернет.

- Како да се претплатите на RSS-фид -

AСега ќе видиме како да се претплатите на најава и ќе ја користиме Храна за оцет убијци како пример за да се илустрира процесот на претплата на блог или која било веб-страница што го дозволува тоа.

SПод претпоставка дека веќе сме инсталирале читач на фид или сме се регистрирале на читач на мрежни мрежни мрежи, следното што треба да направите е да ја лоцирате областа на блогот каде што е копчето за да се претплатите на доводот. Оваа опција може да варира од блог до блог, но обично е портокалова икона со риги или мал знак со букви RSS, ATOM или XML.

Икони за RSS RSS

CКако што можете да видите на претходната слика, има многу икони што ги претставуваат изворите на страницата. Кога ќе се навикнете на овие икони, ќе знаете како да препознаете каква било варијација што ќе ја најдете на веб-страница. На пример, иконата „Оцет убиец“ е црвено во крвта и не е портокалова, но е лесно препознатлива како икона за претплата на храна.

UОткако ќе го лоцираме копчето за претплата, мора да кликнеме на него, а потоа во зависност од видот на синдикатот што е поставен на блогот, претплатата ќе се изврши автоматски или ќе се отвори прозорец во кој ќе треба да избереме читач на фид кој сакаме да користиме. Во овој случај, откако ќе го притиснете копчето, прозорецот за претплата на FeedBurner, што е услугата за објавување на фидови за којашто избрав VinagreAssino.com. Прозорецот што се отвора е следниот:

Читатели на храна, од кои можете да изберете во FeedBurner

En овој прозорец ќе мора да го изберете вашиот читач на храна со кликнување на соодветната икона (на сликата во црвената кутија). Ако вашиот читач на фид не се појави, кликнете на стрелката за да ги видите другите читатели и изберете ги вашите. Јас користам Bloglines и наскоро ќе направам упатство за неговата употреба. Ако вашиот читач на фид не се појави или едноставно не сакате да користите, имате можност да добивате новости од блогот по пошта со кликнување на иконата за коверт за пошта што се појавува во прозорецот FeedBurner (опкружен со црвен круг во слика).

PИ на крај, и следејќи го она што е коментирано во овој последен пасус, постојат услуги за објавување на храна кои овозможуваат, како што видовте, да добиваат вести по пошта, на овој начин нема да мора да инсталирате или користите ниту еден читач на храна, само вашата програма за е-пошта. Горе веќе видовте како да се претплатите по пошта од FeedBurner, ја имате и оваа опција достапна во VinagreAssino.com пишувајќи ја вашата е-пошта во полето што се појавува веднаш до иконата за претплата (горе десно) и потоа кликнете на копчето "Испрати".

EСе надевам дека отсега нема да пропуштите ниту еден напис што го објавувам на блогот и дека се претплаќате на доводите. Јас ќе започнам со прирачници за инсталирање и користење на вашите омилени читачи на храна но во меѓувреме прими, како и секогаш, оцетни поздрави.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

18 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Alice dijo

  Го сакав твоето објаснување и сега велам, дали ќе ми дозволиш да го поврзам од мојот блог? Сакам накратко да објаснам што треба да прават луѓето за да се претплаќаат, и мислам дека ова е совршено објаснување како и is

  Честитки за страницата, ми се допаѓа. Поздрав од компи (скоро) трка.

  ЕМС

 2.   Оцет dijo

  Алис мило ми е што ти се допаѓа и секако може да се поврзеш со него од твојот блог. Сè додека ги давате препораките од каде го користите она што го објавувате, никогаш нема да имате никаков проблем со кој било блог (ако користите лиценца што секако ви овозможува). Имајте на ум дека врските се многу корисни. Поздрав и благодарам

 3.   Иван dijo

  Здраво!!! само денес научив дека тоа е најава, навистина добро објаснување ... само ви благодарам што дозволивте повеќе луѓе да учат од ова, наскоро ќе направам обиколка на вашиот блог и ќе ви оставам линк за да се претплатите и на нашиот блог, добро рудникот ахун е во изградба ... Поздрав! и многу ти благодарам

 4.   Ерика dijo

  Ви благодариме за објаснувањето, појасно е дека водата не може да биде, и научив многу работи на вашиот блог. со почит

 5.   Lau dijo

  Вашето објаснување е многу добро, сега сум јасен за целото ова прашање. 1000 благодарам

 6.   Никола Вера dijo

  Честитки за објаснувањето. на тема која во последно време дава толку многу сомнежи ... Ви благодарам

 7.   Хари dijo

  Ми се допадна твојот блог, може ли да ми објасниш како можам да ги известувам ажурирањата на мојот блог преку е-пошта? Ви благодарам многу

 8.   Оцет убиец dijo

  Енрике отвора сметка на фидбернер и ја избира опцијата за пошта, тоа е бесплатно.

 9.   Артизис dijo

  Здраво, дали можете да дознаете кој се претплаќа на нашиот RSS? Ви благодариме за одговорот. Вашето објаснување до тука беше најјасното што можев да го најдам. Благодарност

 10.   руперт dijo

  ..................................................................................

 11.   ааа dijo

  аседиран

 12.   Хари dijo

  Здраво ... Сакам да ви кажам дека, како и другите, го сакав вашето објаснување, тукушто започнав, само што го креирав блогот за техничка помош, јас сум во средината на кариерата на системи, но дури и овие работи за веб-страници и други нели ме научи она што штотуку го започнувам и исто така би сакал да го поврзам вашиот блог со мојот, сметам дека е одлично и добро таму ја имам иконата за портокалова храна и би сакал да ја активирам, кликнувам и пишува дека е деактивирано и нешто слично, ако ми ја дадеш раката од сега ти благодарам и продолжувам понатаму ... благодарам

 13.   Луис Алберто dijo

  Јас навистина ја ценам вашата помош затоа што многу ми помогна, се надевам дека ќе можам да креирам своја сопствена содржина и да ја поставам вашата на мојата веб-страница

 14.   Серхио-резервни делови на електрични апарати dijo

  Многу ми се допадна твоето објаснување бидејќи бев малку збунет со темата, сега ќе се обидам да ја преземам RSS FEED за мојата веб-страница, многу честитки со оглед на објаснувањето

 15.   Вилмер-приход со филијали dijo

  Вие сте многу добри во објаснување, ми се допаѓа она што го барав за RSS FEED, сега подобро ја разбирам вашата RSS функција, благодарение на вас.

 16.   Роса dijo

  Се обидувам да ставам rss feed на мојот блог, и читајќи ја твојата страница, ти многу ми помогна, бидејќи понекогаш се плеткаш читајќи илјада работи и завршуваш луд!
  Continueе продолжам да ја читам вашата страница, чекајќи повеќе информации за оваа тема. Честитки!

 17.   Херман Фереира dijo

  многу добар пост но имам проблем на сликата каде читателот го избира копчето што е заокружено не ми се појавува, зошто се случува тоа?
  Би сакал да знам зошто ми се случува ова затоа што ако не го решам, претплатниците може да заминат и без да се претплатите
  Greatе ви биде од голема помош ако ми кажете што се случува, ви благодарам многу !!

 18.   Викторес dijo

  Одлично и многу дидактичко објаснување што ми беше многу корисно како „чирак на блогери“ и за кое си дозволив да го споделам во мојот почетен блог. Станувам и затоа од сега го прогласувам за ваш верен следбеник. Ви благодариме за споделувањето на вашето знаење и искуство. Многу успеси. Намасте.