Како да управувате со плејлистите на YouTube

управувајте со плејлистите на YouTube

Прелистувајќи различни форуми на Интернет, успеав да видам голем број прашања (зборувајќи во прво лице) со барање информации за тоа како да можам пуштајте видеа на ЈуТјуб по случаен избор и постојано во исто време.

Проблемот може да се нагласи ако користиме мобилен уред (без оглед на платформата или оперативниот систем што ги користи), бидејќи таму, корисникот може да се обиде да набави апликација од соодветните продавници со цел направете ги вашите видеа на YouTube постојано да се повторуваат, или случајно ако се дел од плејлиста. Досега во оваа статија ќе споменеме неколку трикови што треба да се следат за да управувате со видеата што се дел од оваа плејлиста.

Преглед на карактеристиките на плејлистата на YouTube

Ние сакаме да ве поканиме да ја разгледате таа статија што ја напишавме во одреден момент, каде што споменавме правилен начин за да можеме креирајте плејлиста со видеа на YouTube. Ова станува една од најлесните задачи за извршување, иако секогаш вреди да се има целосно познавање на различните опции што се презентираат при извршување на оваа задача. Ако веќе го завршивме тој чекор (оној што создава плејлиста за видео на YouTube) тогаш ќе бидеме подготвени да разгледаме неколку карактеристики на тоа.

Ако сакате да ги видите карактеристиките и да ги уредувате во видео-листа за репродукција на YouTube што ви припаѓа, треба да го внесете само вашиот профил и потоа да ја изберете опцијата за «Плејлисти» лоцирани во левата странична лента.

плејлисти на youtube 01

Сите оние плејлисти што сте ги создале во одредено време, ќе се појават веднаш и мора да кликнете на врската од насловот на која било од нив за да можете да ги прегледате нивните карактеристики.

Нагласуваме дека мора да кликнете на врската (името на плејлистата), а не на сликата, затоа што второто може да направи репризата да се изврши веднаш. Ако правилно сте го направиле чекорот, ќе најдете нов прозорец, само треба да го изберете копчето што вели «поставки за плејлиста".

плејлисти на youtube 02

Windowе се појави нов прозорец веднаш и каде, можете дефинирајте ја приватноста на вашите плејлисти како и, секое видео што ќе го прикачите и го вклучите во него, да се нарача рачно. Малку подолу има мала кутија што ќе ги постави неодамна поставените видеа на почетокот на списокот.

плејлисти на youtube 03

Ако сакате да ја избришете плејлистата со видеа на YouTube, можете да го направите од тука, користејќи ја малата опција што е малку подолу.

Управување со плејлисти на друг корисник

За да можеме да ги прегледаме плејлистите на кој било корисник, само ќе треба да одиме на името на профилот на истиот подоцна, изберете ја опцијата што се прикажува на горниот дел и на која пишува „плејлисти“.

плејлисти на youtube 04

Во тој момент, ќе се појават сите списоци за репродукција генерирани од наведениот корисник, што вие би можеле нека ги прикажат како мрежа или како список. Некои видеа може да се постават како „приватни“, така што нема да можете да ги репродуцирате во кое било време.

Случајна и континуирана репродукција на плејлиста

Без разлика дали ги истражуваме листите за репродукција на сопствените или на друг корисник, штом еднаш кликнеме на копчето „игра“, тоа ќе започне да се прикажува од почеток до крај, односно од првото до последното видео.

плејлисти на youtube 05

На горниот дел од десната странична лента има неколку опции со кои можете да управувате директно, односно, без да користите апликација од трета страна. Постојат две икони присутни таму, кои ќе ви помогнат:

  • Репродуцирајте ги видеата по случаен избор (без посебен редослед).
  • Репродуцирајте ја видео листата на YouTube постојано (јамка).

Ако ги активираме обете икони (што се претвори во еден вид прекинувач), ние автоматски би порачале оваа листа да нема специфичен редослед и да се репродуцира континуирано и без крај.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.