Како да повикате со скриен број во кој било оператор

Приватноста стана скоро невозможна да се постигне денес, но сигурно некогаш сте размислувале да остварите повик избегнувајќи вашиот број да биде регистриран во терминалот за примање. Начинот на тоа се промени во последно време. Сè уште е релативно едноставна задача, но не секој знае како да го направи тоа.

Можеби сакате да повикате некого, но тој не знае од каде повикувате, или тоа е компанија или услуга на која не сакате да му го дадете вашиот телефонски број. Или уште поедноставно, едноставно сакате да играте телефонска шега без да ве фатат. Во оваа статија ќе објасниме како да повикате со скриен број, и на iPhone и на Android, без оглед на операторот што сте го ангажирале.

Детали што треба да се земат предвид

Остварување повик со скриен број не значи дека имаме неказнивост да извршуваме секаков вид акција преку телефонски повик. Телефонската компанија на примателот ќе знае за кој број станува збор, па ако во случај на сторено какво било незаконско дејствие, судијата може да донесе одлука компанијата да го открие наведениот телефонски број.

Повиците со скриен број исто така нема да работат во случај на повици до службите за итни случаи или полицијата. Во сите овие случаи, бројот ќе го идентификува примателот на повикот. Во некои случаи, овие повици едноставно нема да бидат можни бидејќи некои луѓе или компании рачно го блокираат приемот на повици со скриени броеви, па дури и нема да знаат дека ги повикале директно.

Точно скријте го бројот на Android или iPhone

Ако сакаме само да го скриеме нашиот број за одреден повик, сè што треба да сториме е да го додадеме префиксот # 31 # до бројот што сакаме да го повикаме. Да земеме пример ако сакате да повикате а 999333999 ќе мора да обележиме # 31 #999333999.

скриј број

Не во сите земји или оператори е ист префикс, во некои префиксот се менува во * 31 #, па затоа би било препорачливо да го пробате пред да се јавите доколку имате друг телефон или со некој близок.

Овој метод ќе работи во сите компании, и во двете Movistar, Vodafone или Orange.

Скријте го нашиот број на iPhone за сите повици

Претходниот метод е едноставен, но има и други опции кои се подобри ако она што го сакаме е да го користиме многу. Ако имаме iPhone и сакаме да го скриеме секој наш повик, процесот е едноставен.

Она што ќе треба да го направиме е да влеземе «Поставки» и оди до „Телефон“, во рамките на овие опции бараме една од „Покажи ID на повикувач“, само ќе треба да ја деактивираме оваа опција. Отсега сите повици ќе ги кријат ID (твојот број).

скријте го бројот на iPhone

Можеби овие опции не се достапни за нас, тоа е затоа што некои оператори доаѓаат стандардно блокирани со ова. Во овие случаи решението е да ги контактирате за да ги замолите да ја деблокираат линијата за да ви овозможи да ја конфигурирате по ваш вкус. Нема да чини.

Скријте го нашиот број на Андроид за сите повици

Методот, може да варира во зависност од верзијата на Android што ја имаме во нашиот терминал, исто така може да варира помеѓу слоевите.

Како што претходно коментиравме, ќе мора да ја скриеме идентификацијата на повикувачот како што веќе објаснивме со iPhone. Ние ќе отворете ја апликацијата за телефон во нашиот терминал за Android и допрете на три точки што ќе ги најдеме на едниот крај, за пристап до поставките.

Следниот чекор може да варира во зависност од верзијата на Android. Lookе бараме нешто слично на „Поставки за повик“ и влезе „Дополнителни поставки“. Lookе ја бараме опцијата „Покажи ID на повикувач“ или ќе ја обележиме опцијата «Скриен број» ако го има нашиот терминал.

скриј го бројот на Андроид

Во нашиот случај во чист Андроид Pixel, почнувајќи со Android 8 ќе мора да ја внесеме апликацијата за повик и потоа да влеземе «Поставки», од таму на «Повик сметки», одиме на нашата сим картичка и влегуваме „ID на повикувач“ можеме да го деактивираме.

Од овој момент сите наши повици ќе бидат скриени од приемникот на истата, доколку сакаме да ја деактивираме, се враќаме на оваа поставка и ја менуваме. Во некои случаи опцијата може да се појави недостапна во сивоОва е затоа што компанијата не го дозволува тоа, затоа ќе мора да контактираме со нив за да го решиме.

исто така, можеме да го сториме тоа сами ако ја имаме апликацијата на нашата компанија, или Movistar, Vodafone или Orange.

Како да го скриеме нашиот број на фиксен телефон

Иако е вид под ризик на истребување, многу луѓе сè уште го користат фиксниот телефон дома, се чини дека е малку корисно денес, но многу луѓе ги исклучуваат своите мобилни телефони веднаш штом ќе дојдат дома, или за да се исклучат или едноставно затоа што така.исто така, тие користат за работа. На овој начин, фиксната е нешто повеќе лично и поинтимно што го споделуваме само со оние кои навистина се важни.

фиксен телефон

Може да го скриеме нашиот фиксен број на многу едноставен начин, за ова, сè што треба да направиме е бирајте го префиксот 067 пред кој било телефонски бројна пример доколку сакаме да се јавиме на 999666999 ќе мора да бираме на 067999666999. Примачот на повикот ќе добие повик како непознат или скриен.

Можеби во некои земји ова варира, наместо да се користи префиксот 067, # 67 или # 67 #, во повеќето случаи најверојатно сите опции ќе работат. Најдоброто нешто е што ние самите го тестираме со тест повик за да провериме дали работи правилно.

Се сеќавам дека:

Важно е да се запамети дека сето ова е можно без оглед на операторот што го користиме, и Movistar, Vodafone и Orange работат со овие методи. Исто така е од важност Запомнете дека повикувањето со скриен број не е изземено од одговорностАко извршиме некаква прекршок или кривично дело користејќи го повикот со скриен број, тоа може да се идентификува преку операторот, сè додека судијата на нарачката по евентуална жалба.

Исто така, имајте на ум дека некои компании или поединци може да имаат ограничени повици од скриени броеви, затоа, кога ќе се обидеме да оствариме повик до нив, ова нема да биде можно, затоа ќе треба да ја активираме нашата лична карта ако сакаме да го оствариме тој повик.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)