Како да снимите филм со ДВД-смалување

Hoy, да видиме како можете да снимите филм што зафаќа повеќе од 4,7 GB. Ако имаме филм на двослојно ДВД ние веќе знаеме Може да содржи до 8,5 GB, затоа, ако сакаме да го запалиме на нормално ДВД (т.е. еднослоен), мора да го поделиме на два дела или да го компресираме.

En овој пат ќе видиме како се компресира филм за да се смести на конвенционално ДВД од 4,7 GB. За
За да можеме да го компресираме филмот, ќе користиме бесплатен и многу ефикасен софтвер наречен ДВД-смалување што автоматски ќе го компресира филмот се додека не биде под 4,7 GB.

1-ви) Ако ја немате програмата, можете да ја преземете најновата верзија на ДВД-смалувањето од овде. Најновата верзија е на англиски јазик, но ќе видите дека е многу лесна за употреба.

2-ви) Откако ќе го преземете, мора да го инсталирате. Кога ќе ја завршите инсталацијата, ќе се појави прозорец како
е:

3-ви) Како што можете да видите на следната слика, кога ќе ја отворите програмата, стандардната опција е „Комплетен диск“
Ова ни кажува дека ќе ги копираме сите податоци од нашиот филм без да избришеме ниедна датотека, така што ќе добиеме копија со истата
содржина од оригиналот.

4-ви) Сега мора да го ставите ДВД-то со филмот во единицата за читање ДВД, а потоа треба да му пристапиме од програмата.
За да го најдеме филмот, ќе кликнеме на копчето «Отвори диск» (отворен диск).

5-ви) Openе се отвори нов прозорец во кој се појавува првата единица за читање што сте ја инсталирале. Кликнете на стрелката
што е десно од вас и ќе се прикаже список со сите единици за читање на вашиот компјутер.

6-ви) Изберете ја единицата каде што е филмот и кликнете на «Добро». ДВД-намалувањето ќе започне да ги анализира дискот и
следниот прозорец.

7-ви) Анализата обично трае малку помалку од една минута, иако тоа ќе зависи од моќноста на вашиот компјутер. Кога
анализата е завршена, следниот екран ќе се појави каде што можете да видите дека ДВД-намалувањето ја поставува опцијата за автоматска компресија по дифолт.
Под оваа опција ќе видите процент што укажува на количината на информации што остануваат во споредба со оригиналната. Во овој случај 70,8% укажува на дека
видеото е компресирано 29,2%. Затоа ќе претрпевме загуба на квалитет еквивалентно на овој 29,2%.

8-ви) На претходната слика можеме да видиме и како од 4.463 МВ што ќе ги има последното ДВД, само 3.296 МБ ќе бидат
на филмот. Останатите информации ќе бидат окупирани од аудио-датотеките и поднасловите што нема да бидат подложени на компресија. Сега она што мора да направиме е
кликнете на копчето «Резервна копија!» (фрлен на тврдиот диск), тогаш ќе се отвори екран како оној на следната слика. Во него мора да обрнеме внимание
областа означена со 2 наречена „Изберете целна папка за ДВД-излезна датотека:“ што значи „Изберете ја папката за дестинација за ДВД-датотеки“.
Па, тогаш ќе кликнеме на малата стрелка десно и ќе ја избереме папката во која сакаме да се фрли ДВД-то.

9-ви) Продолжуваме да ја разгледуваме претходната слика овој пат во областа означена со 3 наречена „Избери резервна цел“
што значи дека ќе изберете тип на излезна датотека. Како што можеме да видиме на следната слика, со кликнување на стрелката надесно
Haveе имаме две опции за избор: Папка за хард диск или ISO-датотека со слика. Ако избереме папка за хард диск, ќе создадеме папка со сите
видео датотеки за подоцна снимање со соодветна програма. Но, ние ќе создадеме слика на дискот и за тоа ќе го избереме
Опција ISO Image File, на овој начин ќе создадеме слика што ќе биде зачувана на тврдиот диск.

10-ви) Имајте на ум дека во точка 8, „Папката за тврдиот диск“ излезе стандардно и во областа означена со 2 се појави
«Изберете целна папка за ДВД-излезна датотека:», сега кога ќе изберете «ISO Image File» во областа означена со 2, ќе се појави «Изберете целна датотека со слика»
што значи „Изберете ја дестинацијата на датотеката со слика“ затоа мора да го избереме местото каде што сакаме да се зачува сликата. Кога имаме
Откако ќе биде избрана локацијата на сликата, ќе кликнеме на «Прифати» и сликата ќе започне да се креира како што е прикажано на следниот екран.

11-ви) Како општо правило, на не многу стар компјутер, сликата ќе се создаде за околу 30 минути, како што може да се види во
претходна слика. По ова време и ако немавме никакви проблеми, ќе се појави следниот екран кој ве известува дека операцијата има
заврши

BПа, веќе успеавме да ја компресираме сликата на двослојниот ДВД и создадовме слика во папката на нашата
HDD. Сега ни останува само да ја снимиме сликата како што вообичаено би направиле. Јас лично користам Нерон и тој е оној што го препорачувам.

EСе надевам дека овој „Чекор по чекор“ ви беше корисен. Се гледаме наскоро!!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

65 коментари

 1.   JuneRo dijo

  Здраво, можете ли да објасните како се снима сликата кога е на тврдиот диск и каква црна боја користите.


 2.   Оцет убиец dijo

  Здраво JunRo, зачувувањето на сликата откако ќе ја имате на хард дискот е најлесниот дел од процесот. Јас користам Нерон за да ја зачувам сликата, сè што треба да направите е да одредите за каков тип на слика станува збор: изо-слика, nrg-слика или знак-слика и да ја изберете при снимање. Ајде да видиме дали можам и во текот на неделата ставам упатство чекор-по-чекор за да знам како да ја запалам сликата на ДВД. Поздрав


 3.   Оцет убиец dijo

  Здраво Кико, кога компресираш за да ја намалиш големината на филмот, компресирано е само видео, аудио не е компресирано. Ова ти го кажувам за да знаеш дека ако компресијата падне под 70%, можеби ќе треба да отстраниш некои аудио записи. Само со ова ќе видите доста значајна промена, компресијата може да се промени на 80% само со бришење на аудио трака, особено ако песната е Dolby DTS.

  На оптимална компресија на DVDShrink Само можам да ти кажам дека колку е поголема вредноста, толку подобро, не оди под 70% и од 80% нагоре ќе имаш повеќе од доволно квалитет.

  Е има побарувачки луѓе кои не сакаат да одат под 90%, но за мој вкус со 80% веќе имате квалитет да го поштедите.
  Поздрав.


 4.   Кико dijo

  Еј оцет колку што можам да компресирам со смалување, мислам колкав е процентот на компресија што можам да го користам со програмата за да не изгубам квалитет. Има некое безбедно ограничување на ова. Благодарам


 5.   rolando dijo

  Здраво! Како инсталирате слика снимена на ЦД? Преземав програма што беше како слика на диск и кога сакам да ја отворам, се појавуваат неро и црвено предупредување. Ви благодарам


 6.   Оцет убиец dijo

  Здраво rolando Ајде да видиме дали можете да ставите какво известување ви дава програмата и ќе видам како да ви помогнам. Поздрав


 7.   Оцет убиец dijo

  Здраво Оскар грешката на „Цикличен вишок“ тоа е многу честа грешка за време на снимките. Може да се случи со две работи или затоа што дискот е изгребан или е во лоша состојба или затоа што квалитетот на дискот е многу лош, во случај да биде копија.
  Единственото нешто што можете да направите е да се обидете малку да го исчистите дискот или да видите дали друг снимач или читач со подобар ласер е способен да го прочита. Поздрав


 8.   Оскар dijo

  барање што го правите кога ќе добиете грешка во цикличното руменило ... Мислам дека тоа вели така ...
  благодарам… .Се обидов да смалам и декриптирам и во обајцата се појавува… Не знам што да правам повеќе… оригиналниот диск е двослоен порсијака.


 9.   Лициниј dijo

  Оцет:
  Ви благодариме за вашите информации. Мојот проблем е следниот: Тие ми донесоа филм од Шпанија, регион 2 и живеам во САД, регион 1. Како можам да ја отстранам заштитата и да ја сменам во регион 1? Сакам да направам компресирана копија и друга со оригинален квалитет. Подоцна со Нерон ќе го сменам во американски систем.
  Однапред благодарам за вашата помош


 10.   Оцет убиец dijo

  Личино, ако речеш дека можеш да го предадеш со Неро на NTSC, користеј го ДВД-смалката како што е наведено во упатството и потоа претвори го со Нерон, нели?


 11.   Вилсон dijo

  Благодарам за сите овие информации, добро, имам филм на слика, но што се обидов да го репродуцирам на мојот компјутер, ако можев да го репродуцирам, но со windows media 10, но аудиото исчезна, моето прашање е, затоа што е директен сликата на тврдиот диск го крие аудио на друго место и не можев да го пуштам? Дали затоа што можев да користам само windows media и не можев да ја репродуцирам сликата со power dvd? или, конечно, кога ќе го направам тестот со Shrink dvd, филмот ќе го имам како оригинал.

  Ви благодарам ... Ви благодарам, одговорете ми со копија од мојата е-пошта ако не ви пречи


 12.   Оцет убиец dijo

  Здраво Вилсон, погледни го овој блог и нормално е да одговориш на работите тука за да можат оние што имаат исти сомнежи како што може да видат во што е проблемот. Па јас ќе ти одговорам тука и се надевам дека немаш ништо против.

  Причините зошто не го слушате аудиото може да бидат неколку, можеби при пренесување на филмот на тврдиот диск сте го заборавиле аудиото или можеби ви недостасува кодек за да можете да го слушнете.

  Најдоброто нешто е што ќе го направите тестот со ДВД смалување и ќе ми кажете. Поздрав


 13.   Љубов dijo

  Јас сум нов на овој форум. Не разбирам многу од компјутерите, но ми се допаѓа. Имам проблеми кога сакам да запалам филм со dvd-смалување 3.2. Добивам порака дека има I / O проблеми. Како можам да го решам тоа. Ви благодарам на сите. Можете ли да ми помогнете?


 14.   Оцет убиец dijo

  Здраво Маите, погледнете ги проблемите што обично се случуваат кога филмот што сакате да го снимите е малку изгребан или валкан. Обидете се да ја исчистите површината на ДВД-то. И ако не излезе, објасни го вашиот проблем малку повеќе.


 15.   алвар dijo

  човеку, после неро, не можам да играм ДВД ниту со power dvd 7 ниту со windows media ниту со acer arcade


 16.   Оцет убиец dijo

  Можеби сте го снимиле премногу брзо или на ДВД со слаб квалитет.


 17.   Белен dijo

  Би сакал да знам како можам да копирам ДВД на мојот компјутер? и да може да го гледам без да мора да го ставам ЦД дали можам да ја користам оваа програма, ДВД-смалувањето? но кој друг?
  многу ти благодарам


 18.   Оцет убиец dijo

  Dvdshrink е совршен за она што сакате да го направите.


 19.   Антон dijo

  Ви благодариме за сите овие информации. Вонредно. Се чини од компанија.
  Сега две прашања.
  1 Го немам ДВД-то во пластичната поддршка, туку комплетното искинато ДВД и преземено од мрежата на мојот хард диск. Тие се 6 гига (не ISO, туку датотеки), како можам да го префрлам на нормално ДВД?
  2 Кога ставам двојно rw dvd во уредот (што вели читај / напиши двојно dvd) благословената „цреша“ (Windows XP) е „цреша“. Кога ќе го извадам двд се е нормално
  Ви благодариме за вашата помош


 20.   Оцет убиец dijo

  Здраво Антон, првото нешто што треба да направите е да го следите упатството, но да ја изберете опцијата папка за хард диск наместо ISO Image File во точка 9. Така можете да го компресирате на нормално ДВД и да го запалите.

  Втората идеја, работи на Гвиндос ... Поздрав


 21.   Оцет убиец dijo

  Можеби е поради квалитетот на ДВД-а, некои како Принко имаат тенденција да создаваат доволно проблеми.


 22.   Пако dijo

  Здраво убиец на оцет !!!
  Мислам дека твоите информации се одлични, прашање:
  Мене ми се случи двапати, откако користев DVD Shrink 3.2 (опција за папка за хард диск), тогаш оригиналното ДВД не работеше. иако после многу пати обидувам да работам
  Благодарам поздрав


 23.   Хуањо dijo

  Сакам да снимам филм од 8 GB на диск од 4,5 GB и да не губам квалитет, уште повеќе сакам да биде компатибилен со домашен плеер.

  Благодарам


 24.   Оцет убиец dijo

  Хуањо во упатството објаснува како да се направи тоа чекор по чекор.


 25.   Никол dijo

  Како да снимам слика од оригинално ДВД .. што го направив со ДВД-то со смалување k .kmo Ја снимам во nero7?


 26.   Ентони dijo

  Здраво, откако конвертирав филм снимен со видео камерата во iso, се обидувам да го положам вториот и ми дава грешка, невалидна структура за навигација, може да ми помогнете? Станува збор за правење неколку копии на ДВД-то на камерата за неколку родители, бидејќи станува збор за филмот каде нашите деца се облечени како Папаноел овој Божиќ, благодарам


 27.   Оцет убиец dijo

  @nicole само треба да отвориш неро и да одбереш да ја запалиш сликата на дискот.

  @ Антонио грешката што ја добивте е затоа што не сте создале правилна ДВД-структура и нема да се чита на плеерите. Она што треба да направите е да ја претворите содржината на вашиот фотоапарат во ДВД користејќи Нерон или слично.


 28.   Луис dijo

  Здраво, како можам да префрлам видео преземено од ЈуТјуб на ДВД, го сторив тоа со предавање како податок и не ја репродуцира сликата, благодарам


 29.   Оцет убиец dijo

  Луис прво мора да го претворите во формат препознатлив по вашето ДВД и тоа ќе зависи од тоа што може да чита ДВД, а што не.


 30.   MARY dijo

  Здраво, имам проблем што не знам од што се состои, јас го користев dvd shrink-то за да компресирам филм, ги следев чекорите како во упатството, но кога сакам да го снимам во неро ми кажува дека не е видео и дека можеби не знам Репродуцирај го, го имам филмот на мојот хард диск но не можам да го пуштам на power dvd ми кажува грешка xx и нема да го пушти и со медиа плеерот можам само да отворам тоа на делови, се надевам дека ќе можеш да ми помогнеш, благодарам


 31.   Оцет dijo

  Мери можеби се случила несреќа за време на отпад од ДВД. Треба да го повторите процесот.


 32.   MARY dijo

  Дали мислите дека тоа е тоа или проблем со инсталирање на двд-смалк или инсталација на напојување на ДВД-то, во мојата работа ја правам истата постапка во смалувањето на ДВД и ако тоа се гледа со ДВД-то, не мислите ли дека може да биде нешто друго и како што? Ви благодарам


 33.   Оцет dijo

  Го претпочитам она што ти го кажав, во секој случај можеш да пробаш повторно да инсталираш сè.


 34.   MARY dijo

  Здраво, сè уште не го решив мојот проблем, но сега за сега ја донесов грижата за програма за мешање музика, дали може да ми препорачате, благодарам


 35.   леорот dijo

  Здраво, би сакал да знам како можам да снимам музичко ДВД, но само омилените песни со оваа програма, благодарам


 36.   Чули dijo

  Здраво на сите, јас секогаш снимав со dvdshrink, имам ставено филм и празно ДВД и немав никакви проблеми. Сега она што ми се случува е да го изберам оној што го имам снимено на тврдиот диск и ставам празно ДВД и кога е на 99% од снимањето ми вели дека не можам да снимам, и го расипува ДВД. Добивам некои xp.5.1 aspi ... Некој може да ми помогне, благодарам.


 37.   joaquin dijo

  здраво луѓе, дозволете ми да ви кажам дека снимив филм од мојот крут диск на 4.7 GB двд. Кога ставам аграбар ми кажува дека има rce заштита и дека треба да ја изберам зоната ...... кога ќе изберам зона 4 за Аргентина кога ќе ја снимам добивам превод на шпански и уште еден чуден превод на англиски , Јас веќе испробав две снимки и секогаш го добивам истото .... Што се случува…?…. Залудно потрошив 2 ДВД и не знам што да направам ... Се надевам дека ќе ми помогнат, благодарам… !!!


 38.   joaquin dijo

  Заборавив, користев двд смалување 3.2.


 39.   коби dijo

  Здраво, ви благодарам многу за упатството, но имам едно прашање,
  Се обидов да ги направам првите чекори, но останав на 4, бидејќи кога се обидувам да му дадам „отворен диск“ не ми дозволува. Добивам предупредувачки прозорец кој вели: »DVD мијалник наиде на грешка и не може да продолжи» «невалидна структура за навигација на DVD» и не знам зошто! (хаха) двд е двослоен и сакам да го пренесам на друг но не е двослоен, видео е ...

  Се надевам дека можеш да ми помогнеш или некој може да ме води хехе, затоа што ова не е моја работа ... ^^;

  Благодарам поздрав!


 40.   Оцет dijo

  Коби Проблемот е што ДВД-то што се обидувате да го запалите, дури и ако работи во некои плеери, нема правилна ДВД-структура, па затоа не може да се фрли со ДВД-смалување.


 41.   Хроблс dijo

  Здраво ГАНСТЕР, како си? консултирајте се откако овој софтвер ќе го прочита мојот оригинален диск, кога ќе можам да го уредувам, т.е. да ги избришем воведите, титлите што не ме интересираат итн.

  Во кој чекор можам да го монтирам филмот.


 42.   Оцет dijo

  Hrobles за да изберете делови од ДВД, мора да кликнете на Ре-автор и да изберете што сакате.


 43.   брада dijo

  Би сакал да знам дали филмовите се снимаат во 5.1 звук со оваа мала програма


 44.   Оцет dijo

  Да ти можеш.


 45.   чиро dijo

  погледни ме јас го снимам скапоцен камен .. но на компјутер ми го чита а не на двд .. затоа што може е ..


 46.   чиро dijo

  Јас веќе ја најдов грешката .. благодарам = .. многу добра програмаа.


 47.   santiago dijo

  љубов моја!! Ги обожавам информациите во образложението before Ги користев претходно за да смалам ДВД… се поставува прашањето: како да уредувам дел? Прочитав дека е со ре-авторот .. да, но таму ги исеков сцените што ги сакам, а потоа како да ги уредувам на компјутер? Морам да конвертирам нешто од формат?


 48.   Оцет dijo

  Сантијаго, како автор, се користи за извлекување на само дел од ДВД. Ако сакате да уредувате, можете да го користите Movie Maker што доаѓа со XP.


 49.   Роберто dijo

  Hi
  Кога Dvd Shrink го изгоре дискот 99%, тој останува таму без да ми даде никаква порака и морам да ја ресетирам машината затоа што снимачот се проверува со голема брзина и не го затвора дискот. Веќе се обидов да ја намалам брзината на снимање и таа продолжува, не секогаш предизвикувајќи го истиот проблем. Логично ги уништувам ДВД-ата. Јас користам Verbatim -R дискови. Со Easy CD / DVD Creator 6 ништо не се случува, ниту со Nero 7 Premium. Имам многу брз компјутер. Единствениот знак што можам да ти го дадам е дека овој проблем започна кога го сменив снимачот, другиот снимаше на 8X беше LG, овој сега снима на 16X, тоа е Sansung SH-S203B (WriteMaster). Дали некој има решение за овој проблем? Наклонет сум затоа што е програма ДВД-смалувач 3.2 U ..Дали? Ви благодарам многу за вниманието.


 50.   аркадиски dijo

  Здраво, пред сè, честитки за вашиот многу добар и корисен блог.
  Па, мојот проблем е следново: при креирање на ISO cn dvd смалувањето го зачувува како .iso-датотека, но со икона и rar формат, мислам дека можам да ја отворам и да видам во папките што не е многу вообичаено, па затоа, во ISO-датотеките, сега кога го запалувате на ДВД со нуро, не работи како оригиналната верзија бидејќи едноставно нема да се отвори.
  добро, се надевам дека имате одговори
  благодарение


 51.   Маноло dijo

  Имам проблем:
  Создадов ДВД со пет филмови со ДВД лабораторија про, ова надминува за скоро 1 гига капацитет од ДВД 5, имам Цпмримидо со ДВД смалување. сè добро се до таму. Но, во моментот на поставување во домашен ДВД плеер, филмовите одат наопаку. како и сè што не е во ред на парчиња
  што правам погрешно


 52.   Вероника dijo

  Здраво, би сакал да наведете нешто во врска со аудиото. Ги следам сите чекори и автоматската компресија ми го остава видеото на 100%, затоа, аудиото не е снимено од тоа што го зборуваш, нели? Не знам дали треба да ги одштиклирате аудио кутиите што се под процентот на видео или да ги оставите проверени. Успевам да ги направам сите чекори и кога ќе го запалам филмот на ДВД со смалувањето, ништо не се слуша. И кога ќе го компресирам и зачувам на компјутер за да го снимам со неро, бидејќи е компресиран (го гледам симболот на врзаните томови на книги) не ми дозволува да го снимам. Тој не го препознава тоа. Дали треба да се декомпресира? Се најдобро. Вероника.


 53.   Карлос dijo

  Здраво оцет, имам едно прашање и читајќи го вашиот блог не успеав да го решам, следново, дали можете да објасните како можете да запалите ДВД на хард дискот на компјутерот и потоа да го пуштите од таму со неговите аудио менија, јазици, додатоци, преводи и сл.? Јас го користам смалувањето. Однапред благодарам за вашиот одговор и поздрав, Карлос.


 54.   Оцет убиец dijo

  Здраво Карлос во коментарот погоре зборувам за слики на дискот, ако креирате една со dvd смалување и ја прочитате со виртуелен диск ќе можете да го видите dvd. За неколку недели написите што го објаснуваат ќе бидат објавени.


 55.   Диего dijo

  Здраво оцет .. Јас многу великодушно придонесувам, барање .. е за рецитал на ДВД што го преземам како слика .. но тежи 7,24. Прашањето би било како да ја снимам таа слика на ДВД со 4 GB?


 56.   Оцет убиец dijo

  Диего, треба да ја монтирате сликата во виртуелен диск за да можете да го користите dvdshrink како дискот да е во вашиот DVD плеер.


 57.   CARLOS dijo

  СЕ ОБИДИЛЕ СО КЛОН ДВД 2, АМИ ми даде резултат и тоа е подиректно


 58.   Мартин dijo

  Здраво Оцет, кога ќе стигнам на чекор 10, кога ќе кликнам ОК, ги добивам следниве информации: «Dvd Shrink најде грешка и не може да продолжи. Заштитата од копирање не успеа. Неточна функција ». И затоа не ме остава да продолжам. Ја користев програмата ДВД Декриптер, но сè уште имам проблем со капацитетот на ДВД. Што можам да направам?


 59.   Оцет убиец dijo

  Здраво Мартин, ако ДВД-то има заштита од копирање, не можам да ти помогнам.


 60.   Марија dijo

  Преземав ДВД на концерт кој носи неколку додатоци како интервјуа и сл ... но кога сакам да ја отворам папката во која ги имам секој дел од дискот ми кажува дека не е пронајден елемент ... Да?


 61.   Роберто dijo

  филмови со ниска мегавиција на мојот компјутер во формат avi како да запалам на DVD-диск?


 62.   tony dijo

  Затоа што кога сакам да копирам оригинален филм во оваа програма, кога ќе го префрлам во папката во мојата основа на филмовите што ќе ги снимам, кога ќе се обидам да го префрлам на неро, ги става датотеките по редослед Сакам, а не во кое треба да оди. Може ли да ми испратите решение. те молам


 63.   МИМУЗНА МУЗ dijo

  ОЈО ОДИ СЛИКАТА ТОА ДОЛУВА ДА СЕ КРЕИРА ВЕADЕ ОДВИУВА ДВА ХРТС. И ДАЛИ СЕ уште не завршува П август? БЛАГОДАРАМ ОДНАПРЕД


 64.   МИМУЗНА МУЗ dijo

  ЗДРАВО ВИНЕГР, КАКО ДА КОПИРАМ ОРИГИНАЛНО ДВД кое содржи скоро 8 мг на конвенционално ДВД и веќе ги следев сите чекори за да ги прифатам во последниот чекор за да ја креирам сликата, тоа трае долго како што не се блокира и не се блокира


 65.   Оцет убиец dijo

  @MIMOSO MOUSE Не знам кој е проблемот. Жал ми е.


бул (точно)