Како да управуваме со партициите на хард дискот со Aomei Backupper

управувајте со дискови и партиции

Дали го познавате управувачот со дискови во Виндоус? Ако управувавме со овој оперативен систем од претходните верзии до најновите, сигурно ќе одговориме потврдно; проблемот е што има мала варијација во сите нив, нешто што може да биде голем проблем ако не знаеме како правилно да се справиме со секоја од функциите што се присутни таму. Ако ја користиме бесплатната верзија на Aomei Backupper, сите овие проблеми би можеле да исчезнат брзо поради едноставноста во користењето што ни ја нуди нејзиниот развивач.

Aomei Backupper има бесплатна верзија и платена верзија, иако нема многу разлика меѓу нив. Инвеститорот го предложи тоа алатката може да се користи целосно бесплатно ако е за лична употреба, спротивното, ако наместо тоа, ќе се користи во одредена компанија или институција. Од сето ова, она што оваа алатка ни нуди е навистина неверојатно заради едноставноста во ракувањето што може да се изврши на секоја од партициите и хард дисковите на нашиот компјутер.

Најважни функции во Аомеи Бекапер

Да биде бесплатна верзија, Аомеј Бекапер Има голем број на функции што би биле присутни во платена. Изгледот на интерфејсот е совршено добро дизајниран, што ќе ни помогне кога станува збор брзо најдете некоја акција што треба да го направиме во секое време. На пример, меѓу овие области го имаме следново:

Aomei Backupper 01

 1. Лента со алатки Wouldе го најдеме во горниот дел од интерфејсот, од каде ќе имаме можност да извршиме активности за извршување или учење.
 2. Лева странична лента. Таму ќе најдеме 2 области конкретно, првото е со волшебници кои ќе ни помогнат да извршуваме задача на многу лесен можен начин; под оваа област се наоѓаат и други поспецијализирани функции кои главно вклучуваат администрација на партиции на тврдиот диск.
 3. Горна десна област. Сите единици на дискови или партиции што ги имаме на компјутерот се присутни тука, иако тие ни ги покажуваат информациите со направениот формат.
 4. Долна десна област. Ова е просторот каде ќе ги најдеме и хард дисковите и нивните соодветни партиции. За разлика од горната област, тука може да се покаже дали е подготвена партиција (или тврд диск).

Aomei Backupper 02

Дизајнот на интерфејсот Aomei Backupper е многу сличен на оној во кој можеме да најдеме Менаџер на дискови на Windows, иако во овој случај имаме повеќе специјализирани функции, кои се наоѓаат кон левата страна и кои ќе бидат причина за нашиот третман подолу.

Бекап и Менаџер на дискови со Aomei Backupper

Ако малку обрнеме внимание на левата странична лента на оваа алатка, ќе најдеме многу важни функции кои не се присутни природно во Менаџерот за дискови на Windows; на пример, од тука ќе имаме можност да:

 • Проширете ја партицијата.
 • Копирајте го целиот хард диск на друг.
 • Копирајте една партиција во друга.
 • Мигрирајте го оперативниот систем на друг хард диск (HDD) или SDD.
 • Обнова од изгубена партиција.
 • Можеме да ја претвориме партицијата NTFS во FAT32.
 • Ние исто така можеме да создадеме систем за подигање на ЦД-РОМ.
 • Придружете се на 2 или повеќе партиции.
 • Поделете партиција на уште неколку.
 • Исчистете ја партицијата.

Споменавме само неколку важни карактеристики и функции на Aomei Backupper, со многу повеќе да се користат во секое време. Сега, за да можеме да ја користиме секоја од овие функции, ќе треба само изберете диск или некоја партиција прикажана на десната страна (и во долниот дел главно) за подоцна да изберете која било од задачите што треба да ги извршите и кои се наоѓаат во левата странична лента.

Можеме да го искористиме и контекстуалното мени, бидејќи ако кликнеме со десното копче на глувчето на диск или партиција прикажана во соодветната област, истите карактеристики на кои се восхитувавме во левата странична лента ќе се појават тука. Можеби има мала мана од мала важност во применливоста на секоја од функциите што ќе ги извршуваме со Aomei Backupper, бидејќи сè што ќе избереме нема да биде извршено во тој момент, туку ќе треба да кликнеме на копчето што вели "Применуваат»И тоа е присутно во горната лева страна на интерфејсот на алатката.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.