Како да ја вратите избришаната датотека Word

Microsoft Word

Во моментов, оние кои не прават резервна копија е затоа што не сакаат, бидејќи на располагање имаме голем број опции во тоа време секогаш имајте ги најважните информации на безбедно место, или преку самиот оперативен систем или преку различните услуги за складирање на облак.

Ако сте стигнале до овој напис, веројатно барате начин да ја вратите датотеката Word, која веќе не е под наша контрола од која било причина (и има многу). Ако ова е вашиот случај, еве ги чекорите што треба да се следат за да се вратете ги избришаните датотеки со Word.

Поврзана статија:
Како да ја вратите избришаната датотека Excel

Од Актуалидад гаџет секогаш ве препорачуваме направете редовна копија на сите ваши податоци така што во случај опремата да престане да работи, можеме брзо да ги вратиме најважните датотеки. Сепак, за жал, можеме да најдеме проблем што го немавме: датотека е избришана, исчезнува од нашиот поглед или дека едноставно не ја зачувуваме.

Вратете датотека Word што не сме ја зачувале

Активирајте го AutoRecover во Word

Ако ја затворивме апликацијата и не преземавме претпазливост да зачуваме копија, сè не е изгубено, бидејќи Office е свесен за овој вид проблеми и преку опцијата за автоматско обновување ни нуди можност за вратете ја таа работа што сме ја зачувале од која било причина, вклучително и ако напојувањето е потрошено или батеријата ни е потрошена во лаптопот.

За да добиеме пристап до автоматските копии што ги прави Word, мора да пристапиме до Датотека> Информации> Управување со документи> Вратете незачувани документи. Следно, содржината на папката ќе биде прикажана каде што се зачувуваат различните резервни копии што се креираат автоматски.

Активирајте го AutoRecover во Word

Најновите верзии на Microsoft Office ја вклучуваат функцијата за автоматско обновување природно, иако оваа одлика можеби не е овозможена. За да спречиме потенцијални проблеми, најдобро што можеме да сториме потврдете дека е активиран и минимизирајте го времето за автоматско заштеда. За да провериме дали функцијата за автоматско обновување е активна во Word, мора да ги извршиме следниве чекори:

  • Кликнете на архива а потоа Опции.
  • Следно, ќе одиме во Зачувај, опција пронајдена во колоната лево и делот десно, проверуваме како полето Зачувајте информации за автоматско враќање е обележан.
  • Друго од полињата, кое исто така мора да се провери е Задржете ја најновата верзија автоматски обновена кога ќе ја затворам без да заштедам.
  • Конечно, ние мора воспостави секој пат сакаме да се направи резервната копија. Стандардно, утврденото време е 10 минути, но ако сакаме да се лекуваме во здравјето, треба да го намалиме на 1 минута.

Вратете датотека во Excel што ја избришавме

Канти за рециклирање

И покрај фактот дека многу корисници не сакаат да гледаат како корпата за отпадоци е секогаш полна и тие постојано се гледаат врзани за да го испразните, или директно да ги избришете датотеките без да поминете низ неа, оваа услуга (бидејќи всушност не е апликација) е една од најдобри пронајдоци во светот на компјутерите, и тоа е исто така достапно и во macOS и во различните дистрибуции на Linux.

Корпа за отпадоци се празни автоматски на секои 30 дена, ако не го сториме тоа претходно. Ова е првото место каде треба да бараме да видиме дали погрешно сме избришале датотека или не можеме да ја најдеме на нашиот хард диск, се додека не ја испразнуваме постојано, бидејќи во спротивно, ќе мора да прибегнеме кон други методи кои ние ви покажеме во оваа статија.

Вратете ги претходните верзии на датотеката

Вратете ги претходните верзии на датотеката

Ако не можеме да ја најдеме верзијата на датотеката на која работевме минатиот пат, Виндоус 10 ни нуди а систем за обновување што ни овозможува пристап до претходните верзии на истата датотека, идеална функција ако сакаме да вратиме дел од информациите што претходно ги избришавме, а сега ни требаат.

Оваа опција не е достапна директно од Office е дел од оперативниот систем Виндоус. За да добиеме пристап до претходните верзии на дадена датотека, прво мора да пристапиме до патеката на датотеката. Следно, го ставаме глувчето над датотеката и притиснете го десното копче за пристап до неговото контекстуално мени.

Следниот чекор е да кликнете на Врати ги претходните верзии. Во тоа време, дијалог прозорец со сите верзии што ги создадовме од истиот документ. За да ја вратиме верзијата на датотеката за која станува збор, треба само да ја избереме и да кликнеме на отворено. Сите достапни верзии се подредени по датум, па ако го знаеме приближниот датум, прашање на секунди ќе биде да ги добиеме податоците.

Вратете ја резервната копија на Windows

Ако ја достигнавме оваа точка во намерата да можеме да вратиме датотека, мора да го имаме предвид тоа Ова е можеби нашата последна шанса да го сториме тоа се додека преземаме претпазливост за периодично правење резервни копии, бидејќи во спротивно е невозможно да се обидеме да повратиме копија од датотека од каде што не се наоѓа.

Мајкрософт преку Виндоус 10 ни нуди комплетен систем до изврши дополнителни резервни копии Од сите датотеки што ги изменивме во одреден момент, под датотеки мислам на документи, а не на датотеките што се дел од програмите, бидејќи резервната копија може да зафати десетици GB.

Ако ова е наш случај, ние треба само да пристапиме до историјата на резервните датотеки и пронајдете ја патеката каде што била или треба да се најде датотеката. Ако по бришењето на датотеката, направивме резервна копија, за жал откривме дека не постои можен начин за враќање на датотеката.

Вратете датотека Word што не можеме да ја најдеме

Брзањето е лош советник за сè. Ако создадовме документ и брзаме не се сеќаваме каде ги сместувавме и кога бараме нема начин да го најдеме, имаме две решенија за овој мал проблем. Првото нешто што треба да направите е да го отворите Word и да отидете на Open. Во рамките на овој дел, ќе бидат прикажани сите датотеки што ги изменивме или неодамна ги создадовме. Треба само да кликнеме на документот за кој станува збор и тоа е тоа.

Ако не се појави во оваа листа, друга опција е да го користите Прозорец за пребарување на Виндоус, се наоѓа веднаш до копчето за стартување. За да го најдеме документот, треба да напишеме само дел од текстот или зборовите за кои знаеме дека се наоѓаат во документот, не мора да биде името на датотеката.

Откако ја пронајдовме датотеката за која станува збор, мора да го направиме тоа чувајте го таму каде што знаеме дека секогаш ќе го имаме при рака без нашето срце повторно да страда за да не најде датотека што ни треба.

И ако сè друго не успее ...

Вратете ги избришаните датотеки

Ако не сме биле во можност да ги најдеме датотеките или датотеките што ги бараме, единствената опција што ни останува, секогаш постои една последна шанса, да ги искористиме различните апликации што ги имаме на располагање вратете ги избришаните датотеки. Во зависност од времето што поминало откако исчезна, ќе биде повеќе или помалку лесно да се обидеме да го повратиме.

Овој вид апликации, не секогаш функционира, затоа, пред да ги потрошите парите, треба да ги испробате бесплатните верзии што ни ги нудат, верзии што ви овозможуваат да го скенирате вашиот хард диск за избришани датотеки. Ако сè уште има можност да се опорави, бидејќи не е оштетено, време е да размислите дали вреди да се плати за целосната апликација.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.