Како да ја вратите избришаната историја

враќање на избришаната историја

Кога прелистуваме на Интернет, сите страници што ги посетуваме се запишуваат во историјата на прелистување. Сосема е вообичаено многу корисници редовно да ја бришат оваа датотека, со цел да ја зачуваат нивната приватност и да не можат да пристапат љубопитните очи. Но, понекогаш се случува да сакаме да видиме нешто што сме го избришале. Ние објаснуваме овде како да ја вратите избришаната историја

Во овој пост ги нумерираме сите начини на кои ги имаме за да ги вратиме овие информации (иако во некои случаи тоа е невозможно, како што ќе видиме). Методите варираат во зависност од прелистувачот што вообичаено го користиме.

Враќање на историјата во Chrome

Пред сè, ајде да разговараме како да ја вратиме избришаната историја во најпопуларниот прелистувач на денешницата - Chrome. Постојат неколку достапни методи:

Од Виндоус

враќање на историјата

На Windows, на DNS кеш на системот е тој што е задолжен за складирање на информации за сите веб-страници што ги посетуваме. Затоа, тоа е местото каде што мора да одиме за да се обидеме да се опоравиме. Ова се чекорите што треба да се следат:

 1. Ќе ја користиме комбинацијата на копчиња Windows + R за да го стартувате прозорецот за извршување.
 2. Во него ја пишуваме командата cmd и кликнете "Да се ​​прифати".
 3. Следно, во полето за командна линија пишуваме: ipconfig /displaydns.
 4. На крај притискаме «Внесете», кој ќе ја наведе целата историја зачувана во кешот DNS на системот.

Овој метод има Некои непријатности: нема да работи ако претходно сме го исклучиле компјутерот: од друга страна, списокот ќе ја прикаже само адресата на главната страница на страницата што сме ја посетиле.

Преку гугл

мојата активност

Ако имаме сметка на Google, нашите шанси за враќање на изгубената историја значително се зголемуваат благодарение на услугата „Мојата активност“. Ова е како да се продолжи:

 1. Одиме „Моја активност“ Google.
 2. Откако ќе стигнеме, се најавуваме со нашата сметка на Google.
 3. Подолу се сите страници што ги прегледавме по хронолошки редослед, од најновата до најстарата.

За да функционира овој метод, проверете дали опцијата „Активност на Интернет и во апликации“ е претходно активирана, како што е прикажано на сликата погоре.

На мобилен телефон

Исто така, можно е да се врати историјата со a Андроид мобилен телефон. Системот е ист како оној во претходниот дел (услугата „Моја активност на Google“), но со некои мали разлики:

 1. Прво го отвораме «Поставки» на нашиот уред.
 2. Таму ќе Google и ја избираме нашата сопствена сметка.
 3. Следно, го избираме јазичето „Податоци и персонализација“.
 4. Во овој дел, кликнете на опцијата «Моја активност», каде што ќе ја најдеме историјата на посетените веб-локации.

Враќање на историјата во Firefox

историја на Firefox

Ако ни е префериран прелистувач Mozilla Firefox, ќе имаме два методи за враќање на избришаната историја. Првиот е ист како што веќе видовме за Chrome: барање на кешот на DNS. Вториот е методот на резервни копии. Ви покажуваме како да го направите тоа:

 1. Одиме "Почеток" и користете ја опцијата Најди за да ја отворите папката "Алатки".
 2. Таму во "Опции за папки" Кликнете на „Гледај“ а потоа ја отвораме опцијата "Прикажи скриени датотеки и папки."
 3. Во оваа папка продолжуваме да ги деактивираме следните опции:
  • "Сокриј екстензии за познати типови датотеки."
  • "Скриј заштитени датотеки на оперативниот систем."
 4. Тогаш ние ќе „Сите датотеки и папки“ и во лентата за пребарување пишуваме: индекс.дат.
 5. Ние притискаме "Бара".*
 6. Конечно, кликнуваме на историјата на прелистување на Firefox што сакаме да ја вратиме со кликнување на "Врати".

(*) Пред да го достигнеме овој чекор, мора да се увериме дека го имаме инсталирано читачот на датотеки index.dat на нашиот компјутер.

Враќање на историјата во Safari

mac временска машина

Корисниците на Mac (прелистувач Safari) имаат лесен метод за враќање на избришаната историја на интернет прелистување: Временска машина.

За да го искористиме овој метод, првото нешто што треба да направиме е да се увериме дека функцијата е активирана во менито „Системи“ на главното мени. Откако ќе завршат проверките, едноставно направете го следново:

 1. Пристапуваме до Time Machine.
 2. Во менито што се појавува, изберете „Внесете временска машина“ за да отидете директно во папката каде што се архивираат резервните копии.
 3. Откако ќе се најде копијата, ја користиме опцијата „Вратете го“.

Надворешни алатки за враќање на историјата на прелистување

Понекогаш домашните алатки не се доволни и нема друг избор освен да се прибегне кон надворешни програми. И, иако ги има многу, овде избравме само две, кои несомнено се меѓу најдобрите.

 • За Windows: Recuva. Ова е многу лесна за употреба алатка CCleaner која, покрај тоа што ни помага да ја вратиме нашата историја, може да се користи и за спасување фотографии, видеа и други датотеки.
 • За MacOS: Враќање, софтвер способен да изврши длабоко скенирање на нашиот компјутер во потрага по „изгубени“ податоци и датотеки. Совршен за враќање на случајно избришаната историја на прелистување со целата нејзина содржина.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.