Како да го домотизирате вашиот дом трошејќи малку пари

Автоматизација на домот

Кога ќе слушнеме за домолизирани домови, или да го домотизираме нашиот, дава впечаток дека сме порано нешто што не е достапно за секого. Градењето на автоматизација на домот од почеток е концепт што може да ги засака сите loversубители на технологијата и гаџетите. Но, ако меѓу вашите најнепосредни планови е да го прилагодите вашиот нов дом со сите демостични во моментот, овој пост не е за вас.

За сите оние кои ја гледаат иднината во автоматизацијата на домот и исто така ја сакаат, Денес ќе ви кажеме како да ја ажурирате вашата куќа без да потрошите цело богатство. Благодарение на а мноштво додатоци достапни на пазарот по разумни цени можеме да сметаме на „поврзан“ дом. Бидете во можност да користите нашите паметни телефони, па дури и нашиот глас, за да командувате со предметите од домаќинството поосновно, спротивно на она во што верувавте, е нешто што можете да си го дозволите.

Можете да го домотализирате вашиот дом со многу мала инвестиција

Сигурно сте слушнале за паметни додатоци за домови. Но, што ако вашиот дом не е подготвен да ги користи? Нормалното нешто за висок процент на корисници е да имаат традиционален дом. Y размислување за автоматизација на куќа звучи како нешто многу скапо. Но, ова не мора да биде вака. Можеби пред неколку години, опциите достапни на пазарот не беа доволни за да може да се одлучи за значителна инвестиција.

Денес работите се променија многу, засекогаш. Во моментов имаме огромен каталог на производи за автоматизација на домот. И ова прави понудата значително се подобрува за потрошувачот. Благодарение на постоењето на неколку алтернативи и бројни производители, можеме да ги најдеме производи по навистина конкурентни цени.

WiFi апарати

Уште еден од првите „Хиткови“ што ги најдовме пред неколку години требаше да се направи мал физички реформи Дома. За да ги користиме додатоците за автоматизација на домот, моравме физички да ги инсталираме преку извршување на помал проект кој порано вклучуваше вработување на синдикати како што се brickидари или електричари. За среќа да го домотизираме целиот дом ова веќе замина во историјата. Иако има комплетна опрема што можеме да ја споиме со нашиот електричен систем, ништо од ова сега не е потребно за да уживаме во технологијата дома.

Следно ќе препорачаме неколку едноставни додатоци, и пред се ефтино достапни, способни да го направат вашиот дом ажуриран. Ако сакате да дадете говорни команди за да ги исклучите светлата во дневната соба или да го користите паметниот телефон за да го вклучите греењето, внимателно следете ги нашите препораки. Ние сакаме да имате демостичен дом без да оставите заштеда за тоа.

Основни елементи за «ниска цена» автоматизација на домот

Да ги барате потребните гаџети да го претвориме нашиот дом во дом од XNUMX век ние мора да започнеме со најосновните. Иако можеме да имаме неколку независни додатоци дома, а за возврат да можеме да ги контролираме сите со паметниот телефон, идеално е да се создаде мала „мрежа“ со сите поврзани додатоци на домот.

За да го направите ова, би било убаво да се има „мозок“ што може да контролира сè. Во овој случај, станува збор за паметен звучник. А Гаџет „мост“ со кој ќе му се придружиме на нашиот паметен телефон со останатите додатоци, иако некои можат да функционираат автономно. Во индустријата за паметни звучници постојат многу опции, но денес ќе ви препорачаме двајца од најдобрите критичари од самите корисници.

Гугл мини звучник

Google Nest Mini 2 година

Es најевтиниот производ што го нуди компанијата на големиот «Г». Целосно функционален паметен звучник и совршен за она што ќе ни треба. Тоа има Bluetooth, MP3 и секако со поврзување wifi. Со едноставна «ОК ГУГЛ» може да дадеме нарачки што сметаме дека се соодветни според нашите потреби.

Не се пронајдени производи

Ехо точка 3-та генерација

Ехо точка 3

Тоа е уште една од најевтините опции на пазарот, опцијата Амазон. Заокружете цена слична на онаа на Google и функциите што ги нудат се практично исти. Можеме да го користиме да се координира на домашна мрежа, што ќе треба да го конфигурираме претходно, сите потребни нарачки. Од моментот кога го набавивме овој додаток Алекса секогаш ќе биде на располагање.

Кликнете овде за да добиете ехо точка од 3-та генерација

Ние веќе го имаме она што можеме да го наречеме оперативниот центар на нашата мала мала мрежа за домашна автоматизација. Како што можеш да видиш, Досега, инвестициите беа минимални за да се постигне домотизација на нашиот дом. Додаток кој освен што се користи за слушање музика, може да ги „следи“ нашите нарачки и да ги насочи кон соодветниот додаток.

Сега е време да го завршиме нашиот дом со додатоците што можеме да ги сметаме за најкорисни. Или оние што можат да ги решат најосновните потреби. Следејќи ја нашата линија на ефтини производи, би можеле да размислиме за купување сијалица. Како што рековме на почетокот, денес наоѓаме многу опции во голем опсег на цени.

Сијалица за Wi-Fi

Сијалица за Wi-Fi

Е Основен и задолжителен додаток што го наоѓаме апсолутно во сите домови. Ако она што го сакаме е да го „домотизираме“ нашето, ова е еден од најкорисните и најевтините гаџети што можеме да ги најдеме. Сијалица со Wi-Fi конекција што Можеме да контролираме со паметниот телефон и секако, со нашиот звучник паметни

Ни паѓа на памет дека е совршено решение, на пример, за агол за читање во која можеме да го регулираме интензитетот на Светлината. Или да игротека на најмалите. Со една сијалица можеме да ги смениме нијансите и интензитетот. Но ако стекнеме неколку, можностите за осветлување се огромни. Без сомнение, инвестиција која секогаш ќе вреди.

Еве опција за сијалица за Wi-Fi во Амазон

Паметни приклучоци за Wi-Fi

Тука си додатокот што ќе може да обележи пред и потоа на начинот на кој користиме апарати Дома. Толку едноставен уред што отвора бесконечни алтернативи до неодамна незамисливи. со паметен приклучок со Wi-Fi конекција Можеме да контролираме кога да го активираме или деактивираме секој апарат за домаќинство што го поврзуваме.

паметен приклучок

Комплицирано е, и скапо, сметајте на грејач за домашна автоматизација, или со електричен производител на кафе што можеме да го програмираме така што е активен сам по себе првото нешто наутро. Сега благодарение на едноставен приклучок, сите наши апарати можат да се контролираат преку нашиот звучник, па дури и преку нашиот паметен телефон. Зарем не е неверојатно?

Вклучување на грејачот непосредно пред да заспиете. Активирајте ги светлата на терасата кога ќе почне да се стемнува. Или дури и активирајте котелот од креветот да имаме топла вода кога ќе се разбудиме. Како што можете да видите, благодарение на мал и ефтин додаток, практично сè што може да се вклучи може да биде под наша контрола. И можностите за автоматизација на уште повеќе додатоци растат колку повеќе сокети имаме на располагање.

Не се пронајдени производи

Контролирајте ги домашните апарати со вашиот паметен телефон

Докажано е, можно е да се контролираат апаратите и сè што можеме да приклучиме од нашите мобилни телефони. Благодарам на многу мала инвестиција Можеме да добиеме демотска куќа. Треба само да одлучиме за производите на Google или Amazon, „ОК Гугл“ или Алекса. Останатото е прашање на размислување за нашите потреби и удобност да ги покриеме.

Веќе не треба да вложувате големи инвестиции за вашиот дом да се поврзе со вас на најквалитетен можен начин. Домотизирајте дом ако ви е на дофат. Удобностите што ги нуди оваа технологија се на дофат на секој џеб. Со мал звучник и додатоци што ги сакаме Atе имаме на располагање бесконечни можности.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   POL dijo

  Добро:
  С very е многу убаво, но не објаснувате како да ги конфигурирате тие уреди да работат.
  Користете Алекса за да ја координирате домашната мрежа за автоматизација? Како.
  Како и да е, објаснувањето ти е многу непотребно.