Како да ја прилагодите големината на прозорците во Windows

прилагодете ја големината на прозорците во Виндоус

Ако работиме со нашиот интернет прелистувач и тој го исполнува целиот екран на нашиот персонален компјутер (во Виндоус), можеби ќе поминеме некое време за да ја смениме оваа големина рачно. Ова е постигнато избирање на нејзините темиња и подоцна, влечење на истите сè додека прозорецот не се вклопи во големината што сакаме да ја имаме.

За жал, овој тип на задачи може да биде премногу конфликтен ако немаме добар пулс или едноставно, ако Виндоус успее да ја врати оваа големина во зададената задача. За овој тип на ситуација, ќе препорачаме употреба на неколку алтернативи што можете да ги користите и кои ќе ви помогнат да се промените автоматски, до работниот прозорец во стандардна или прилагодена големина во зависност од потребата што ја имате во тој момент.

Првата алтернатива што ќе ја споменеме во овој момент е токму оваа, бесплатна апликација што можете да ја преземете и инсталирате на која било верзија на Виндоус. Откако ќе го исполните ова барање, во фиоката за задачи ќе се појави мала икона "крст". Вие само треба да активирајте го прозорецот што сакате да го прилагодите на одредена големина а подоцна и на оваа икона што ја спомнавме; веднаш ќе се појават неколку опции за да можете да ја промените големината со еден клик.

сајзер

Можете исто така да ја користите опцијата што ќе ви помогне да ја прилагодите речената големина, во случај димензиите прикажани таму да не бидат оние што ви се потребни во моментот; покрај тоа, можете да нарачате и (во прилагодување) местото каде што треба да се наоѓа овој прозорец, односно кон центарот, лево, десно, горе или долу.

Оваа алатка работи на сосема поинаков начин од оној што го предложивме во горниот дел, иако има и функција што ќе ви помогне работниот прозорец да одговара на сопствената големина.

AutoSizer

Како што можете да му се восхитувате на сликата од екранот поставена на горниот дел, мора дефинирајте список на апликации на кои сакате да дадете ефект специјално во одредено време. Ова значи дека во оваа иста листа можете да дефинирате дали апликацијата треба да биде максимизирана, минимизирана, изменета или изместена меѓу неколку други карактеристики. Кога отворате или стартувате апликација и таа е присутна во оваа листа, претходно програмираниот ефект ќе се примени веднаш.

Името на оваа бесплатна алатка практично кажува сè, односно може да се примени кога на прозорецот му недостасува одликата „за промена на големината“, ситуација што е многу различна од она што го споменавме во двете претходни алтернативи.

може да се менува со големината

За да ви дадеме подобра идеја за тоа што се обидуваме да кажеме, поставивме мало снимање на врвот; Ако овој прозорец на Виндоус нема опција за големината, тогаш курсорот нема да ја смени формата. Кога ја извршувате оваа преносна апликација, кога ќе го насочите покажувачот на глувчето кон еден од аглите, таа ќе ја смени формата затоа што е активирана можноста да можете да ја менувате големината на овој прозорец. Инвеститорот споменува дека не е потребно воопшто да се конфигурира нешто затоа што сè работи автоматски. Исто така, се забележува дека апликацијата може да биде некомпатибилна со неколку прозорци со природни функции во Windows.

4. AltMove

Оние на кои им треба поголем број на функции и одлики отколку што споменавме во претходните алтернативи, можеби треба да ја користите оваа алатка. Исто така, има можност да ја менува големината на прозорците, да ги максимизира, минимизира или едноставно да ги преместува на друго место, има неколку дополнителни опции за употреба.

AltMove

На пример, можете да нарачате одреден прозорец со кој работите, усвои ниво на непро opирност, што нема да влијае на другите прозорци што може да се наоѓаат во позадина. Со секоја од овие алтернативи што ги споменавме, можете да започнете да работите со која било алатка или апликација во Виндоус со примарно менување на големината на нејзиниот прозорец.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.