Како да ја смените бојата на Dock и лентата со мени во OS X Yosemite

инсталирајте-јосемит-од-нула

Јосемит е радикална промена во ОС X. Со Јосемит, рамниот дизајн што пристигна минатата година на iPhone и iPad со iOS 7, е инсталиран во новата верзија на оперативниот систем за компјутерите Mac. Сите корисници на iDevices кои тие ги направија не прифаќаат промена на дизајнот, што се случи од iOS 6 во iOS 7 оставајќи го настрана скеуморфизмот, конечно, тие немаа избор, во добро и во лошо, од прилагодете се на новиот интерфејс.

Виндоус ни овозможува во рамките на одредена мерка да ги конфигурираме боите со кои сакаме да работиме на нашиот компјутер, но во одредена мерка. Јосемит исто така ни овозможува промена на бојата на горната лента со мени и позадината на пристаништето. Двете имаат сива боја со мала транспарентност. Ако не по наш вкус, можеме да ја смениме во единствената боја што е достапна: црна со проarenирности.

промена на боја-пристаниште-и-лента-мени-јосемит

Процесот, како што е вообичаено во повеќето опции за конфигурирање на Mac, е многу едноставен и не бара големо знаење. Еве ви покажуваме како можеме да ги затемниме горната лента со менито и дното на пристаништето (без оглед каде се наоѓате на екранот).

  • Прво одиме на иконата Преференци на системот, лоциран на пристаништето, претставен со опрема.
  • Во менито Системски преференции, одиме на првата опција што е именувана Генерално.
  • Во новиот прозорец што ќе се отвори, ќе одиме во Изглед и ќе го избереме јазичето Користете темна лента со мени и Dock. Веднаш штом ќе го избереме ова јазиче, ќе провериме како се менува бојата на лентата со мени и Док.

Ако резултатот не е по наш вкус и ние сакаме повторно да ги имаме менијата во сиво, тоа мора да го направиме одштиклирајте го полето. Едноставно како тоа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.