Како лесно да преземате видеа на Инстаграм

Instagram

Инстаграм е една од социјалните мрежи со голема популарност која постои во моментот, ситуација што се појави благодарение на имплементацијата на различни функции и услуги од кои секој од неговите корисници сега може да има корист.

Една од овие опции и функции (или услуга) што можеме да ја уживаме во рамките на Instagram Тоа е можноста за споделување мини видео клипови, ситуација што за многумина е одлична идеја, а за други, едноставен начин да се биде суптилна конкуренција на она што го нуди Дојдов на Твитер; Ако внимателно ги следевте услугите и иновациите на двете социјални мрежи, ќе знаете на што мислиме, оттогаш Овие мини клипови што можат да се снимаат и зачувуваат мора да имаат максимално време од 15 секунди; Сега ќе ви покажеме неколку опции што можете да ги користите за лесно преземање на овие видеа.

Преземете видеа на Инстаграм со InstaDown

Па, ако вашиот интерес е да ги преземете малите мини видео клипови на Instagram, тогаш ние ви ја предлагаме оваа едноставна алатка, со која може да ракува дури и најновиот корисник на компјутер. Единственото нешто што треба да направите за да ја извршите оваа задача е:

 • Пристапете до вашиот профил Instagram со соодветните акредитиви.
 • Одете во мини видео клип во кој сте заинтересирани да преземете.
 • Сега ќе мора да ја копирате URL-адресата што припаѓа на наведениот мини видео клип.
 • Подоцна треба да одите на страницата на InstaDown.
 • На празниот простор, мора да залепите на URL адресата што претходно ја копиравте.

InstaDown

Со овие едноставни чекори, можете да започнете да размислувате за тоа што сакате да правите од сега, поради фактот што во рамките на неговиот интерфејс има 2 копчиња, едното жолто, а другото сино; жолтото копче (InstaDown) ќе ви помогне да го преземете мини видео клипот во MP4 формат, ова додека е синото копче (Земи BB Link) што ќе понуди нова врска, така што ќе можете да го преземате истото видео, но од BlackBerry.

Преземете видеа од Instagram рачно

Иако гореспоменатиот метод е еден од најлесните начини за преземање видеа од InstagramПостои одреден број на корисници кои обично не користат ваков вид алатки или веб апликации; Ако ова е ваш случај, тогаш препорачуваме да користите метод (разгледан рачен) за да можете да ја добиете URL-то на видеото и со тоа да го преземете на вашиот компјутер.

Првото нешто што треба да направите е да го пронајдете видеото за кое сте заинтересирани да преземете, а потоа мора да:

 • Кликнете со десното копче на глувчето на споменатото видео во Instagram.
 • Почекајте да се појави соодветното контекстно мени.
 • Од опциите изберете «Погледнете го изворниот код".

Изворен код на Инстаграм

 • Theе се отвори нов прозорец со Изворниот код.
 • Притиснете CTRL + F за да го активирате пребарувачот на страницата.
 • Во просторот за пребарување, напишете на .mp4

Со овие едноставни чекори треба да ја најдеме врската што припаѓа на нашето видео во MP4 формат и која е хостирана во Instagram, морајќи да го копирате и подоцна да го залепите во нов табулатор на прелистувачот. Во зависност од тоа дали користиме Internet Explorer, Google Chrome или Mozilla Firefox, корисникот ќе мора да го користи десното копче на глувчето за да го зачува видеото на својот компјутер.

Користете прелистувач на факел за преземање видеа од Instagram

Прелистувачот на факел е една од алтернативите што би можеле да ги искористиме за да можеме преземете видеа што се хостирани на Instagram; сè што треба да сториме е да го преземеме прелистувачот за факел и да го инсталираме на нашиот компјутер (Windows PC), алатка која е потполно бесплатна и нуди голем број на алтернативи за работа, нешто што ќе го опишеме во следната статија.

Прелистувач за турирање 01

Па, само ќе треба да започнеме да прегледуваме одредена сметка на Instagram, можејќи да му се восхитувам на тоа копчето «Медиа» се активира автоматски кога ќе се најде видео, исто што ќе треба да притиснеме за видеото да се преземе на нашиот компјутер.

Прелистувач на турнеи Instagram

Секој и секој од методите што ги опишавме се валидни при преземање на видео од Instagram, иако логично, првите 2 не вклучуваат потреба да инсталирате апликација од трета страна како што е предложено од последната постапка што ја опишавме во овој напис.

Повеќе информации - Официјалната апликација VINE доаѓа на Windows Phone 8

Врски - InstaDown, Прелистувач на факели


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.