Како лесно да се нормализира звукот за неколку чекори?

нормализирање на звукот на аудио датотеката

Бидејќи многу луѓе се навикнати слушање музика додека работите на различни задачи на вашиот персонален компјутер, одредена количина аудио датотеки може да се сместат во одредена папка на тврдиот диск.

Оваа задача станува една од најдобрите се додека, не мора да страдаме од подеми и падови кога слушаме една или друга песна што е дел од музичка плејлиста што можевме претходно да ги структурираме. Доколку ова се случеше, корисникот ќе мора рачно да ја крева или смалува јачината на звукот (со контролите на тастатурата на вашиот компјутер), што е нешто досадно што сега можеме да го игнорираме ја корегираме јачината на звукот на овие аудио датотеки, со одредени алатки и мали трикови што треба да се следат, што е целта на овој напис.

Основни и професионални алатки за нормализирање на звукот на аудио-датотеката

Следбениците на линијата софтвер што ја нуди Adobe сигурно мислат дека неговиот модул (Аудиција) е една од најдобрите опции за ваков вид задачи, иако, имајќи предвид дека наведената апликација има професионална нијанса, би било нелогично да мора да купувате исто со единствена цел на регулирање (нормализирање) на јачината на звукот на аудио бидејќи Adobe Audition се користи за создавање професионални музички нумери кои обично ги користат уметници, пејачи или радио станици

Она што ќе го споменеме во овој напис се две функции што ги нуди бесплатна алатка која нема да троши многу ресурси на оперативниот систем (Виндоус), кои ќе бидат единствено и исклучиво одговорни за тспецифични области при нормализирање на звукот на аудио-датотека.

Нормализирајте го звукот на аудио-датотеката со MP3Gain

Оваа алатка можете да ја добиете од официјалната веб-страница на нејзиниот развивач; Токму таму ќе можете да се восхитувате на различни верзии за преземање, од кои едната е пренослива (што можете да ја извршувате без инсталирање и од USB-стик) и друга што може да се инсталира во Windows. Вреди да се спомене дека оваа алатка има потреба од Visual Basic за да се изврши, и затоа мора да се обидете да го инсталирате овој додаток за сè да работи совршено добро.

Откако ќе го стартувате MP3Gain, ќе можете да се восхитувате дека неговиот интерфејс е прилично едноставен, пријателски настроен и со почетниците и со искусните корисници. Во горниот дел, ќе биде прикажан опсег на опции, од каде што ќе имате можност да изберете која било датотека што ја сакате. Можете да го направите изборот независно или, исто така, да вклучите цел директориум каде што се датотеки за нормализирање на нивниот звук. Функцијата можете да ја користите и за увоз на «плејлисти», што е голема помош бидејќи процесирањето на нормализирање на звукот ќе се изврши во „серија“.

mp3 добивка

Откако ќе ги увезете сите аудио-датотеки што сакате да го нормализирате звукот, треба да го дефинирате само нивото на јачина на звук за таквата обработка. Ова може да го најдете во средниот регион помеѓу опцијата опсег и списокот со датотеки што претходно сте ги увезувале. Процесот е навистина брз и ефикасен, се препорачува користете стандардни вредности ако не знаете нешто од техничките аспекти при модификацијата на овој том. Исто така, се препорачува да ги зачувате излезните датотеки во сосема поинаков директориум во случај на неуспех на процесот.

1. Нормализирајте го звукот со «Режим на следење»

Она што ја прави интересна оваа бесплатна алатка е начинот нормализирање на звукот на една или повеќе песни што сме увезеле во нејзиниот интерфејс. Сега ќе анализираме како да ја спроведеме оваа задача со «Режим на песна«, Што се однесува на одделни датотеки.

Режим на следење на mp3 добивка

Алатката дури ја анализира увезената датотека, успевајќи да ја забележи различни врвови што можат да постојат во него (низок или висок волумен). Преку мала и брза анализа, алатката прави пресметка и ја поставува просечната вредност како децибели што треба да се користат за нормализирање на звукот на наведената аудио-датотека.

2. Нормализирајте го звукот со «режим на албум»

Сега, ако сме увезеле различен број датотеки за обработка со оваа алатка, најзгодно е да ја извршиме оваа задача со овој „режим“; функцијата ја извршува истата операција како и постапката што ја споменавме погоре, земајќи „просек“ од секоја од песните независно без да се земат предвид сите нив вкупно.

Режим на албум на mp3 добивка

Ова значи дека секоја увезена песна ќе се третира правилно, затоа што ако одредени датотеки имаат мал обем, а други имаат голем волумен, на многу погрешен начин би можеле да добиеме просечна (просечна вредност) од сите нив.

Како заклучок, MP3Gain е одлична алтернатива што може да ни помогне во нормализирање на звукот на која било аудио-датотека на многу лесен начин и без да имате какво било знаење за овој вид задачи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.