Како лесно да конвертирате фотографија во ASCII слика со Ascii Generator 2

конвертирајте фотографија во ASCII код

Ascii Generator 2 е интересна алатка на која наидовме и која ќе ни помогне во тоа создадете спектакуларна уметност со само неколку чекори, што ќе се рефлектира со различни ASCII кодови.

Ние скоро би можеле да ве увериме дека оваа задача ќе биде една од омилените за многумина, бидејќи дури и Ascii Generator 2 може да се користи слободно и бесплатно, бидејќи алатката е со отворен извор. Belowе споменеме неколку трикови подолу, кои имаат за цел нашата слика да биде претворена во ASCII код, да има исклучителен реализам и уникатна привлечност.

Параметри за ракување во Ascii Generator 2

Прво на сите ние мора да се спомене дека ова име апликација Генератор на Ascii 2 може да бара инсталирање на .Net Frameworks, нешто што сегашните верзии на Windows веќе го имаат; Алатката мора да ја преземете од официјалната веб-страница, можност да го користите пренослив бидејќи не треба да се инсталира на компјутерот. Различните параметри што ни ги претставува оваа алатка се лесни за контрола, бидејќи треба да го дефинираме типот на знаците што ќе бидат дел од сликата со ASCII код. Ние исто така можеме да ја измениме осветленоста и контрастот на добиената слика, нешто што ќе изгледа навистина привлечно ако ги контролираме овие 2 карактеристики совршено во рамките на интерфејсот на апликацијата.

Ние не предложивме супериорен дел во однос на видео упатството, во кое сме ја обработиле сликата претворајќи ја брзо и со едноставни чекори, во слика со код ASCII. Од Ascii Generator 2 ни се нуди можност за зачувување на конечниот резултат во различни формати, еден од нив е, обичен текстуален документ каде што ќе бидат присутни овие специјални карактери; другиот излезен формат е самата слика, која може да ја имаме и во jpeg и png, bmp, gif и уште неколку дополнителни графички формати.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.