Samsung Galaxy S10: цена, карактеристики и достапност

Samsung Галакси S10

Galaxy S10 е природен наследник на Galaxy S9. Оваа година, за разлика од претходните изданија, главната разлика со моделот Плус не се наоѓа во задниот фотографски дел, туку во внатрешноста, иако ако погледнеме внимателно, разликите се навистина малку.

Галакси С10 е среден брат, оној што се согласува и со Галакси С10е и со Галакси С10 +. Неговата цена започнува од 909 евра, иста цена како и Galaxy S9 кога беше лансиран пред една година. Ако сакате да дознаете повеќе детали за Galaxy S10, ве поканувам да продолжите да читате.

Споредба помеѓу Galaxy S10, S10 + и S10e

6,1 инчен екран

Samsung Галакси S10

Како и претходното издание, Samsung избра да понуди иста големина на екранот како S9, 6,1 инчи, но овој пат, сведувајќи се, практично на минималниот израз, и горните и долните рамки, интегрирање во горниот десен дел на предната камера е еден вид остров или перфорација.

Екранот со OLED технологија, тоа ни нуди не само намалена потрошувачка на батерија, туку исто така ни нуди поживописни и реални бои од оние што можат да ни ги понудат традиционалните ЛЦД-панели. Резолуцијата на екранот е 2k, резолуција што можеме автоматски да ја прилагодиме според содржината што ќе ја прикажеме, а стандардната Full HD резолуција се користи.

3 камери за снимање во секој момент

Samsung Галакси S10

И Галакси С10 и Галакси С10 + ни нудат три камери на задната страна, камери со кои можеме фати кој било момент или ситуација во која се наоѓаме благодарение на широкиот агол што го вклучува и вештачката интелигенција.

Galaxy S10 ни нуди широк агол леќа, ултра широк агол и телефото леќа. Благодарение на телефото објективот, можеме да извршиме оптички зум од 2 пати, без никогаш да имаме квалитет во снимањето. Покрај тоа, благодарение на софтверот за обработка, можеме во живо да видиме каков ќе биде резултатот од фаќањето што го имаме предвид, идеално за кога ќе правиме портретска сесија со нашите пријатели или семејство.

Камерите се наоѓаат хоризонтално одзади, со цел да се имплементира поголема големина на батеријата, како што можевме да видиме со Galaxy Note 9. Предната камера ни нуди 10 mpx резолуција придружени со голем број филтри за да ги персонализираме нашите селфиња дури и пред да ги направите.

Безбедност под екранот

Samsung Галакси S10

Како што можеме да видиме во различните слики што ги направивме за време на официјалното претставување на опсегот S10, овој модел го вклучува сензорот за отпечатоци под екранот, ултразвучен сензор за отпечатоци што работи во секоја ситуација, нешто што не се случува со оптичките сензори за отпечатоци.

Исто така, ни нуди систем на препознавање на лице што ни овозможува да го отклучуваме уредот со лицето, иако не е толку безбеден и точен како што може да биде Face ID на Apple.

Батерија од 3.400 mAh

Обратно полнење на Galaxy S10

Иако технологијата напредуваше многу во последните години, батеријата останува главната ахилова пета на уредите. Бидејќи батериите не успеаја да се развијат како што треба, производителите избраа да ја оптимизираат потрошувачката на ресурси преку процесорот и оперативниот систем.

Благодарение на оваа оптимизација, батеријата од 3.400 mAh на Galaxy S10 ни овозможува да издржиме цел ден без никаков проблем. Galaxy S10 батеријата е компатибилна со брзо и безжично полнење, но исто така ни нуди важна новина: обратно полнење.

Обратно полнење понудено од Галакси С10 ни овозможува безжично полнење на кој било друг уред компатибилен со протоколот Qi. Оваа функција е идеална за кога сме ја напуштиле куќата без батерија во нашите безжични слушалки, како што е Галаксични перки, или заборавивме да го вчитаме Galaxy Active.

Исто така е одлично решение кога е наш партнер сте заборавиле да го наполните вашиот паметен телефон, без оглед на производителот, и ви треба одредено полнење за да можете да комуницирате / а. Треба да ја земете предвид енергијата за полнење на овие уреди е извлечена од самиот терминал, па затоа се препорачува само во специфични и специфични случаи.

Qualcomm 855 / Exynos 9820

Во рамките на Galaxy S10, наоѓаме, во зависност од земјата каде што ќе се најде во продажба процесорот Qualcomm Snapdragon 855 или Samsung's Exynos 9820. Оваа верзија е достапна во две верзии: 6 GB RAM и 128 GB простор и друг со 8 GB RAM и 512 GB простор.

Galaxy S10 цена и достапност

Samsung Галакси S10

Како и неговиот претходник, Galaxy S9, тој е достапен по иста цена како и претходната година во неговиот основен модел, 909 евра. Оваа цена е за 150 евра поскапа од Galaxy S10e, најевтината верзија на новиот опсег на Galaxy S. Samsung Galaxy S10 Сега е достапна за резервација преку официјалната веб-страница на Samsung за 909 евра, во својата верзија со 6 GB RAM и 128 GB простор.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.