Huawei Y5: 2018, карактеристики и цена на новиот опсег за влез на Huawei

Во последниве години, азискиот производител стана единствената алтернатива способна за рим конкурираат на големите имиња во телефонијата: Самсунг и Епл. Huawei P20 Pro е јасен пример за тоа, терминал на кој навистина има многу малку да им завидува и на iPhone X и на Galaxy S9 +.

Но, корисниците не само што живеат на висока класа, туку и на ниски, е исто така важен извор на приход што не можете да го пропуштите. Покрај тоа, пазарите во развој, како што е Индија, е еден од приоритетите за сите производители каде што, понекогаш, цената е скоро сè. Huawei Y5 е вашиот последен облог, терминал што веќе е достапен во Шпанија.

Спецификации на Huawei Y5

Huawei Y5 2018, штотуку слета во Шпанија за само 119 евра, цена повеќе од прилагодената за поволностите што ги нуди овој терминал. На надворешната страна на уредот, наоѓаме ЛЦД-екран на 5,45 инчи во формат 18: 9 и со резолуција HD + (1.440 X 720) и густина на точки на инч од 295.

Внатре, наоѓаме 2 GB RAM меморија што работи заедно со 4-јадрен процесор на MediaTek 6739. Камерата, една од најважните делови на паметните телефони во последниве години, ни нуди максимална резолуција од 8 mpx на задната страна, со која можеме да снимаме видеа во резолуција од 1080p со максимум 30 слики во секунда. На предната страна, наоѓаме предна камера од 5 mpx.

Huawei Y5, излегува на пазарот со Андроид 8.1 Oreo, Има Bluetooth 4.2 конекција, 16 GB внатрешна меморија (простор што можеме да го прошириме со помош на microSD картички) и 3.020 mAh батерија, со која ќе можеме да издржиме цел ден и дел од следниот без никаков проблем, иако е времето е нешто високо, 3 и пол часа, бидејќи не нуди компатибилност со брзо полнење.

Цена и достапност на Huawei Y5

Huawei Y5 сега е достапен во Шпанија за 119 евра, цена повеќе од прилагодена за поволностите што ги нуди. Ако барате терминал за WhatsApp, јавете се од време на време и направете чудна фотографија, без да потрошите многу пари, овој модел на Huawei е одлична опција за разгледување.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.