Adware

Како да се отстрани adware

Откријте што е рекламен софтвер и како можеме постојано да го елиминираме од нашиот компјутер или мобилен телефон за да избегнеме проблеми.

PDF

Како да напишете на PDF

Пишувањето во PDF е многу едноставен процес. Откријте ги најдобрите апликации за мобилен и компјутер за уредување и пишување PDF документи.

PDF

Како да компресирате PDF

Откријте ги сите начини на кои може да се компресира PDF на вашиот компјутер, од веб-страници до Adobe Acrobat Pro до преглед на Mac.

EMule сервери

Список на сервери Emule 2021 ажурирани со целосно загарантирани сервери. Откријте како да го одржувате ажурираниот eMule автоматски или рачно.

облак iCloud

Како да ослободите простор во iCloud

Ако сакате да добиете слободен простор на вашата сметка iCloud без да бидете принудени да ангажирате повеќе простор, еве неколку совети за да го постигнете тоа.

клонира хард диск

Како да направите резервни копии

Ако сакате да знаете како да направите резервни копии на вашиот паметен телефон, компјутер или таблет, во оваа статија ви ги нудиме сите достапни методи.

PDF

Како да одите од PDF во JPG

Преминувањето од PDF во JPG е многу едноставен процес кој тешко бара големо познавање на темата. Во оваа статија ви покажуваме како да го направите тоа.

Google диск

Што е Google Drive

Ако сè уште не знаете што е Google Drive, во оваа статија ќе ви покажеме за што служи, за што служи и сè што можете да направите со него.

Старите екстензии на Firefox веќе имаат датум на истекување

Лансирањето на Firefox Quantum, последниот голем ремонт на прелистувачот Mozilla Foundation, се појави на пазарот минатата година, со Фондацијата Mozilla, која е сопственик на прелистувачот Firefox, штотуку објави соопштение со кое се најавува датумот на истекување на старите екстензии

Како да инсталирате и управувате со темите во Google Chrome

Кога станува збор за прилагодување на нашите прелистувачи, Google Chrome е практично единствениот прелистувач што ни овозможува да го сториме тоа, барем со други бои освен Инсталирање и управување со теми во Google Chrome за прилагодување на нашиот прелистувач е многу едноставен процес што детално го даваме подолу.

Темниот режим сега е достапен во Outlook. Ние ви покажуваме како да го активирате

Во зависност од тоа како го користите вашиот компјутер, или преку ден и во текот на ноќта, заедно со околните услови на осветлување, веројатно е дека поштенскиот сервис на Microsoft, Outlook, штотуку добил нова опција што многу корисници ќе ја ценат: мрачен режим. Ние ви покажуваме како да го активирате.

Firefox 51

Firefox ќе го исклучи звукот на видеа што автоматски се репродуцираат

Сигурно, во повеќе од една пригода, се исплашивте кога ќе видите како мистериозен звук започна да излегува од вашите звучници, без следното ажурирање на прелистувачот Firefox на Фондацијата Mozilla нема автоматски да ги репродуцира видеата на веб-страниците што ги посетуваме кои го активираат звукот.

Како да ги промените редовите по колони во Microsoft Excel

Кога правите било каков вид на графикон (заснован на варијабилни податоци), статистика на веројатност, ревизии, пребарувања помеѓу различни листови, пребарувајте Ако отсекогаш сте се прашувале дали можете да менувате редови за колони во табела, одговорот е да и ние ви покажуваме како да направи го.

хром

Како да ја смените локацијата на папката за преземања во Google Chrome

Google Chrome стана последниве години најкористен прелистувач во светот, на платформата Android (инсталиран е на некој начин) Промена на локацијата на папката за преземање во нашата копија на Google Chrome е многу едноставен процес што детално го објаснуваме во овој напис.

Сите новости во macOS Mojave

Тука ви ги покажуваме сите новости што ќе дојдат од раката на следната верзија на macOS, крстена како Мохаве.

Пареа

Откриена е експлоатација во десктоп апликацијата Steam што е присутна во последните 10 години

Благодарение на помошта на експертот за компјутерска безбедност Том Корт, решена е сериозна ранливост присутна кај клиентот Steam компјутер, што конечно беше решено пред само неколку месеци од Valve.

Како да инсталирате наставки во Google Chrome

Надградбите со совршено надополнување за секој прелистувач. Ако сè уште не сте решиле да ги испробате наставките во најпопуларниот прелистувач на пазарот, подолу ќе ви покажеме како да инсталирате апликации во Google Chrome.

Најдобри алтернативи на PowerPoint

Барате алтернативи за PowerPoint? Овие се најдобрите опции за да направите презентации преку Интернет или бесплатно на вашиот компјутер.

Индија

Благодарение на препознавањето на лицето во Индија, тие успеаја да пронајдат скоро 3.000 изгубени деца за четири дена

Организација во Индија успеа да развие платформа за препознавање на лице, способна да најде исчезнати деца. За време на пилот тестовите, пронајдени се скоро 3.000 деца за помалку од четири дена.

Хром е многу бавен, како да го рестартирате

Ако прелистувачот на Google во Chrome започна да покажува симптоми на замор, можеби е време да се исчисти. Подолу ви нудиме мало упатство каде ви покажуваме што да правите кога Chrome е многу бавен.

NVIDIA

Благодарение на NVIDIA повеќе не треба да бидете експерт за PhotoShop за да модифицирате слика како професионалец

NVIDIA ни ги покажува првите резултати од својот софтвер, способен целосно да менува слики, нешто што ќе направи да не треба да знаете како да се справувате со PhotoShop како професионалец.

Менаџери за лозинки

Најдобри менаџери за лозинки

Го барате најдобриот менаџер за лозинки? Внесете и откријте ги 5-те најдобри за да ги одржувате вашите лозинки безбедни и синхронизирани помеѓу уредите.

Chuletator и други алтернативи за правење котлети

Човекот не живее само со Чулетатор. Во оваа статија ви ги покажуваме најдобрите алтернативи што можеме да ги најдеме на Интернет за да направиме котлети кои ќе ни помогнат да ги положиме испитите без да студираме.

Google

Системите за вештачка интелигенција на Гугл веќе се способни да пишуваат статии на Википедија автономно

Инженерите на Гугл успеаја да ги опремат своите системи за вештачка интелигенција со доволен капацитет, така што овој софтвер сега е во состојба целосно автономно да пишува статии на Википедија.

Почнувајќи од јули, прелистувачот Chrome ќе не извести кога ќе посетиме небезбедна веб-страница

Почнувајќи од јуни, прелистувачот на Google, Chrome, ќе започне да ги информира корисниците кога посетуваат несигурна веб-страница, односно HTTP, за да не криптира податоци кога се испраќаат преку Интернет

Како да играте mkv датотеки

Датотеките mkv се најдобрата опција за групирање на различни аудио, видео и формати на титли во една датотека, но за жал не сите оперативни системи нудат природна поддршка. Во оваа статија ви покажуваме како да репродуцирате датотеки mkv и што ви треба за да не може ниту еден филм да ви одолее.

поправи критична грешка во прозорците

Како да ја поправите критичната грешка на Виндоус 10

Еден од проблемите со кои страдаат многу корисници од ден на ден е поврзан со критични грешки во Виндоус 10, критични грешки кои имаат многу едноставно решение како што ви покажуваме во овој напис. Имате критична грешка во почетното мени и кортаната? Внесете и ние ќе ви кажеме како да го решите.

Pixelbook компатибилен со Fuchsia OS

Google го тестира Fuchsia OS на Pixelbooks

Google продолжува да работи на својот следен оперативен систем познат како Fuchsia OS. И ја објави документацијата за да може да се инсталира во Pixelbooks

Инсталирајте го Андроид на компјутер

Андроид за компјутер

Откријте ја најдобрата опција за инсталирање на Android на вашиот компјутер. Ние ви покажуваме кои се најдобрите опции и емулатори за уживање во Андроид на вашиот компјутер

Уредници на фотографии преку Интернет

Ако сакаме да ги уредиме нашите фотографии, можеме да најдеме многу услуги на Интернет. Ние ви покажуваме кои се најдобрите онлајн уредници на фотографии.

бесплатен уредник за видео на Интернет

Исечете видеа на Интернет

Пред да споделувате видеа, можеби ќе треба да ги исечете за да ги направите помали. Ние ви ги покажуваме најдобрите услуги за намалување на видеа на Интернет

Најдобар бесплатен антивирус

Ако барате бесплатен антивирус, во оваа статија ќе ви покажам кои се моментално најдобрите бесплатни антивируси на пазарот.

Поправете ги оштетените фотографии

Откријте 4 апликации за да ги поправите оштетените фотографии за да не ги изгубите оние важни слики од посебни моменти. Враќање на оштетените фотографии е можно.

Најнови документи во Виндоус 10

Откријте како да ги видите неодамнешните датотеки во Windows 10. Ако сте изгубиле трага по вашите неодамнешни документи во Windows 10, прочитајте го ова упатство за чекор по чекор.

Генератор за подароци

Ги откриваме најдобрите генератори на подароци за да можете да направите онлајн подарок за имиња или што и да ви треба. Влезете и организирајте ја вашата томбола!

Изгорете ISO на ДВД

5 апликации за согорување на ISO на DVD или други медиуми, како што се CD-ROM или Bluray. Ако треба да снимите ISO слика на ДВД, ние ќе ви покажеме како да го направите тоа.

Креатор на графити

Дали сакате да создадете графити? Овие се најдобрите апликации и веб-страници за правење БЕСПЛАТНИ графити со име. Дали знаете Креатор на графити? Пронајди!

Слика на логото на Виндоус 10

Оптимизирајте го Виндоус 10

Овие трикови ќе ни помогнат да го оптимизираме Виндоус 10 и да направиме нашиот компјутер да работи подобро, побрзо и без да ни создава толку многу проблеми.

Контекстуално мени

Кое е контекстното мени? Ако знаете како да управувате со контекстуалното мени во Windows, ќе заштедите многу време работејќи со вашиот компјутер. Ние ви покажуваме како да го користите.

Како да знам каков хард диск имам?

Откријте како да знаете кој хард диск го имам на мојот компјутер со едноставен трик или неколку бесплатни алатки. Каков модел на HDD или SSD-уред имате? Откријте!

Блокирајте ги каналите на YouTube

Доколку сакате да ги блокирате каналите на YouTube, со мал трик ќе имаме можност да ги блокираме видеата на YouTube канал што не ви се допаѓа.

Андроид 8.0 октопод?

Велигденско јајце скриено во бета-верзијата на Android 8.0 ги активираше алармите: дали Октоподот ќе биде името што го добива оваа нова верзија?

Бесплатни онлајн процесори за текст

Онлајн обработувачи на текст

Дали сакате да го користите Word онлајн и бесплатно? Не пропуштајте избор на најдобри бесплатни онлајн процесори за уредување на документи.

Најдобри бесплатни уредници за видео

Бесплатен уредник на видеа

Не пропуштајте ги најдобрите бесплатни уредници за видео што можете да ги преземете за Windows, Mac или Linux. Ако ви треба видео едитор, ќе го најдете овде.

Збогум на Windows Phone 8.1

Microsoft престанува да нуди поддршка за Windows Phone 8.1, така што корисниците повеќе нема да добиваат ажурирања од каков било вид

Најдобри ботови за Телеграм

Откријте ги најдобрите ботови за Телеграм. Објаснуваме што е бот, за што служи и како е конфигуриран да го извлече максимумот од Telegram.

Прелистувач Хром, Екстензии за Chrome, најдобри екстензии за Chrome

Најдобри екстензии за Chrome

Во Chrome Store можеме да најдеме голем број на екстензии за прилагодување на употребата на Chrome. Ние ви го покажуваме најдоброто на располагање.

Како да отклучите PDF-датотека

Отклучувањето датотека во PDF формат е многу едноставен процес и ќе потрае само неколку минути за да следите еден од чекорите што ги предлагаме.

Најдобри прелистувачи за Windows

Ние ви прикажуваме список на најдобри прелистувачи за Windows, кои можеме брзо да ги преземеме, инсталираме и уживаме на вашиот Windows компјутер

Најдобри прелистувачи за Mac

Овие се најдобрите прелистувачи за Mac што можете да ги преземете, инсталирате и уживате сега на вашиот компјутер на Apple.

Spotify

Spotify најавува купување на MightyTV

Spotify штотуку се најде на насловните страници откако најави купување на MightyTV, платформа за препораки за аудиовизуелни содржини.