Кога тастатурата станува многу повеќе од тастатура, таа станува Logitech Craft

логитех тастатура

Сигурни сме дека многумина од вас веќе ги знаат тастатурите што ги има Logitech на пазарот, без разлика дали за iPad, за паметни телевизори или за компјутери. Меѓу сите овие тастатури што можеме да ги користиме за нашиот компјутер или Mac, има еден што се издвојува над останатите по својата разновидност, компатибилност и функционалност, ова е занает од логитех.

Добрата работа кај оваа тастатура е што се прилагодува на потребите на најкреативните корисници и не е во спротивност со спектакуларниот дизајн што обично го имаат производите на брендот. Исто така, како позитивна точка за другите типови на тастатури што можевме да ги тестираме, тоа е несомнено осветлување на паметната тастатура што автоматски се вклучува и исклучува за заштеда на енергија.

тастатура со занаетчиски логи

Ајде да одиме во делови, да започнеме со дизајнот на Занаетчиството

Нема друг избор освен да и честитам на компанијата за надворешниот и внатрешниот дизајн на оваа тастатура. Да, тоа е нешто тешко кога го држиме во рака, но оваа тастатура треба да биде поддржана на масата секогаш, така што ова не е проблем, туку е предност. Кога сакаме да ја однесеме тастатурата во канцеларија или каде било, тогаш навистина ќе ја забележиме нејзината тежина (960 грама), но оваа тастатура не е дизајниран да се носи бидејќи е доста голем и како што велам нешто тешко.

Копчињата имаат карактеристичен звук кој не е досаден, но чуден, и можеме да кажеме дека неговиот дизајн е многу добро постигнат за да се прилагоди на начинот на пишување многу е пријатно да поминувате часови работејќи без одмор. Во конфигурацијата на копчињата наоѓаме такви обележани знаци за различна употреба на компјутер или Mac, затоа наоѓаме копчиња cmd / Alt или alt / ctrl за споделување на употреба во зависност од опремата во која го користиме.

Бојата е црна и сива, има лого „логи“ на делот од батеријата, а долниот дел додава совршени гумени ленти за тастатурата да не се движи во кое било време на масата. Дизајнот навистина ни изгледа спектакуларен, тоа е многу добра работа за дизајн на целосна тастатура.

тастатура со занаетчиски логи

Главни спецификации

Она што навистина изненадува во оваа тастатура е компатибилност на карактеристиките што се нудат со Windows и macOSОва е затоа што Logitech заврши одлична работа со оваа тастатура и можностите што ги нуди се многу сеопфатни за двата система. Во нашиот случај ние исто така го користиме во macOS и тој навистина е скапоцен камен.

Тастатурата доаѓа со сопствен USB-приемник од 2,4 GB што овозможува поврзување до 6 различни уреди истовремено. Задната порта за полнење и единствената порта е USB C, Logitech додава USB C на USB A кабел за да може да ја полни батеријата на оваа тастатура која има капацитет од 1500 mAh и за интензивна употреба може да биде малку кратка, доволно но може да биде единствената точка за подобрување на тастатурата. Кога батеријата ќе се потроши, на екранот на компјутерот се појавува икона што означува дека батеријата е слаба, а LED-индикаторот горе десно од тастатурата се менува во црвено за да покаже дека мора да ја наполниме тастатурата.

тастатура со занаетчиски логи

Копче за тркало на тастатура

Со бирачот што го имаме во горниот лев дел од тастатурата можеме да извршуваме бројни функции и можеме да кажеме дека тоа е силната точка на овој занает на Logitech. Во овој момент, ние треба само да аплаудираме на компатибилноста што ја нуди со различните функции, да одиме од табулатор до табулатор, да ја зголемиме јачината на звукот на компјутерот, да го сториме истото со осветленоста, да скролуваме во прозорецот или да конфигурираме меѓу многуте функции од самата апликација Logitech Options за наша употреба.

Опциите за конфигурација се навистина бесконечни и можеме да поминеме добро време прилагодувајќи ги опциите што можеме да ги направиме со ова копче за тркало на селекторот кое се наоѓа на аголот на тастатурата. Најдоброто е поминете некое време конфигурирање на опциите од апликацијата Logitech Options за да го оставиме по наш вкус, но веќе реков дека можете добро да си поминете со опциите за прилагодување бидејќи има многу можности што ги нуди.

логитех занает

Паметно осветлување

Во овој момент сакавме да застанеме и да објасниме што прави тастатурата да заштедите батерија е автоматски да ја оневозможите тастатурата кога не го допираме или немаме раце на него. Да, штом ќе го поминеме или предадеме раката над Занаетот, тој автоматски го активира неговото осветлување.

Задното осветлување може да се вклучи или исклучи од апликацијата за тастатура. Логично, ако секогаш пишуваме со светло, можеме директно да ја исклучиме оваа опција и да ја зачуваме батеријата на тастатурата. Ова задно осветлување е нешто што „Епл“ и другите брендови треба да ги „копираат“ за десктоп-тастатури бидејќи е многу корисно во средини со слаба осветленост.

логитех софтвер

Функции за лесно преклопување

Друга од функциите што треба да ги споменеме е Easy-Switch. Ова е функција што ја наоѓаме во конфигурацијата на опциите на Logitech и која во основа ни овозможува промена на тастатурата на уредот со едноставен допир на копче.

Можеме да ги користиме трите копчиња (1,2,3) што се појавуваат во горниот десен дел на тастатурата за да го избереме уредот со кој сакаме да ја користиме тастатурата. Едноставен пример е оној на пишувајте или работите на Mac и преминете на iPad со едноставно притискање. Тастатурата ќе се поврзе од една до друга за кратко време и без потреба да се допира нешто, едноставно со притискање на копче.

Апликацијата Logitech Options е потполно бесплатно и можеме да го преземеме директно од мрежата на компанијата. Многу е важно да ја користите и допрете оваа алатка за да научите како таа работи и особено да ја конфигурирате тастатурата на начинот на кој работиме. Навистина е многу едноставна за конфигурирање, но со многу функции што ни овозможуваат да ја прилагодиме тастатурата според нашата употреба.

логитех софтвер

Мислење на уредникот

Општо, оваа тастатура може да биде многу интересна за сите видови луѓе кои работат со часови со тастатура или за оние кои сакаат да имаат подобро искуство со функциите што ги нуди тастатурата за компјутер или Mac. Овој занает на Logitech додава дополнителен плус на кој било друг вид на тастатура со која претходно сме работеле и поради нејзината голема врска помеѓу квалитетот и цената не можам да направам ништо друго освен да им го препорачам на сите што сакаат да уживаат тастатура со бесконечни карактеристики, прекрасен дизајн, функционалност и осветлување.

Во Амазон ја наоѓаме оваа тастатура соцена од нешто повеќе од 131 евра, намалена цена земајќи го во предвид тоа Обично тастатурата Logitech чини околу 190/200 евра. Можно е, во моментот кога ја читате оваа публикација, цената да варира и не можеме да ги контролираме овие зголемувања и намалувања на цените. Во секој случај, тоа е високо препорачана тастатура за повеќето корисници кои размислувале направи уште еден чекор во продуктивноста.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.