Кои делови ја сочинуваат тастатурата?

El тастатура Тоа е уред за периферен влез што користи аранжман на клучеви за да дејствува како електронски прекинувачи што испраќаат информации до компјутерот.

Тастатурата е составена од блок на функции, алфанумерички блок, специјален блок и нумерички блок. Ајде да знаеме малку повеќе за нив.

Почнувајќи од најкористените: клучеви за пишување. Овие се наоѓаат на доминантен начин од левата страна на тастатурата, составени од букви, броеви и симболи кои најчесто се користат при изведување на некоја работа за пишување, затоа тие се оние што најдобро ќе ни служат за да ги искажеме нашите пораки.

Околу него ќе најдеме други клучеви кои ќе ни бидат од голема помош кога сакаме да сториме уредување на текст, на пример Enter или Backspace, како и Mayus Lock или Control и Alt, чија комбинирана употреба на последните две со други копчиња дава различни резултати.

На врвот се клучеви за функција, имајќи различни комунални услуги поврзани со програмата што се користи.

Крајната десница е а нумеричка тастатура дополнителни за лесна употреба, а во средината на ова и копчињата за читање се копчињата за уредување и помош за пишување текстови, како и насочни копчиња.

Повеќе информации: Како да ги поправите клучевите од компјутер што не работат

Фото: Таринга


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Ненси Сесилија Тене Квизпе dijo

    подлога за уредување